Wiceprezes NBP o skupie aktywów podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej zarządu Narodowego Banku Polskiego

Wiceprezes NBP o skupie aktywów podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej zarządu Narodowego Banku Polskiego
Konferencja Zarządu NBP, 10.11.2023.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeprowadzony przez Narodowy Bank Polski skup aktywów na rynku wtórnym odbywał się zgodnie z zasadami, które przyjął Europejski Bank Centralny, był też zgodny z Traktatem o UE i z ustawą o NBP, poinformowała wiceprezes NBP i pierwsza zastępca prezesa Marta Kightley podczas nadzwyczajnej konferencji prasowej zarządu NBP, zwołanej w piątek w związku z medialnymi zapowiedziami postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego m.in. z powodu skupu aktywów aktywów przez bank centralny, co miało by być niezgodne z prawem.

„Odniosę się do zarzutu, który się pojawiał w sferze publicznej, że rzekomo skup aktywów, którego dokonał NBP miałby być dowodem na to, że została złamana niezależność NBP. Krótko przypomnę, ze uruchomienie skupu aktywów nastąpiło w II kw. 2020 r. W tym okresie spadek PKB Polski r/r wyniósł 8%, a więc staliśmy w sytuacji, w której naprawdę nie wiadomo było, co dalej się będzie działo z gospodarką, w przewidywania były bardzo złe. Uruchomiliśmy skup aktywów jako jeden z pierwszych banków w tym okresie. Również w tym okresie po nas czy równocześnie z nami uruchomiło 30 innych banków centralnych na świecie” – powiedziała Kightley podczas konferencji prasowej.

„Ten skup odbywał się po pierwsze na rynku wtórnym, a więc dokładnie zgodnie z zasadami, które przyjął Europejski Bank Centralny, który w tym czasie też dokonywał skupu aktywów, Rezerwa Federalna i inne banki krajów rozwiniętych. Skup papierów wartościowych na rynku wtórnym jest w pełni zgodny z art. 123 Traktatu o UE, jest również w pełni zgodny z ustawą o NBP” – dodała.

Skup aktywów był badany przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK), jak również przez Europejski Bank Centralny (EBC) i żadna z tych instytucji nie znalazła żadnych podstaw do krytyki tego programu, podkreśliła też wiceprezes.

EBC rozpoczął skup aktywów w 2015 r., Fed – w 2009 r., a Bank Japonii używa tego narzędzia od 2001 r., przypomniała także Kightley.

Źródło: BANK.pl