Wakacje kredytowe 2024 – prezes ZBP komentuje rządowy projekt
„Cieszymy się, że proponowane rozwiązania idą w kierunku pomocy tym osobom, które rzeczywiście takiej pomocy potrzebują” – mówi dr Tadeusz Białek.
Jego zdaniem nie należy oferować pomocy wszystkim kredytobiorcom, bo dla wielu osób taka pomoc jest zbędna.
Jak powiedział – eksperci ZBP przyglądają się rozwiązaniom pomocowym stosowanym w innych krajach Unii Europejskiej. Nie ma w nich pomocy adresowanej do wszystkich.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest rozwiązaniem, które było, jest i powinno być stosowane jako forma pomocy dla kredytobiorców – podkreślił prezes ZBP. Właśnie takie lub podobne rozwiązania funkcjonują w szeregu państw w Europie i powinniśmy się na nich wzorować.
Czytaj także: Wakacje kredytowe 2024 – propozycja rządu>>>
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zamiast wakacji kredytowych 2024
Zwrócił uwagę na fakt, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest rozwiązaniem systemowym, cały czas funkcjonującym. Tymczasem wakacje kredytowe to rozwiązanie działające okazjonalnie, które po pewnym czasie wygasa.
„Jesteśmy kierunkowo za liberalizacją przesłanek korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców” – powiedział dr Tadeusz Białek zaznaczając jednak, że wakacje kredytowe nawet z proponowanymi przez rząd kryteriami ograniczającymi korzystanie z nich nie są dobrym pomysłem.”
„W istocie wakacje kredytowe nie powinny być kontynuowane, powinniśmy stawiać na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców” – stwierdził prezes ZBP i dodał:
„Rozwiązanie to [Fundusz Wsparcia Kredytobiorców] nie było wcześniej przez poprzedni rząd właściwie promowane. W zasadzie przez wielu kredytobiorców było niedostrzegane”.
Czytaj także: Projekt wakacji kredytowych na 2024 rok trafił do konsultacji>>>
Pieniądze, które nie trafiły do gospodarki
„Nie można pomagać ustawowo osobom, które w istocie takiej pomocy w ogóle nie potrzebują. Widzieliśmy to na podstawie danych pokazujących, że wiele osób korzystając w wakacji kredytowych nadpłacało swoje kredyty” – mówił prezes ZBP.
Ten populistyczny pomysł wakacji kredytowych dla wszystkich kosztował sektor bankowy ponad 13 miliardów złotych. To środki, które nie mogły pracować w gospodarce, nie mogły finansować na przykład przedsiębiorców.
Czytaj także: Prawie połowa beneficjentów wykorzystała wakacje kredytowe na nadpłatę posiadanych zobowiązań
Konsultacje projektu wakacje kredytowe 2024
Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt wakacji kredytowych na 2024 rok (z pierwszą wypłatą w marcu), który zakłada, że kredytobiorcy, których rata przekracza 35% dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał, podał resort.
Przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych jak z poprzednich wakacji kredytowych – szacuje się koszt na poziomie 2,5 mld zł, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) do projektu.