Urlop będzie można zabrać ze sobą do nowej pracy

Urlop będzie można zabrać ze sobą do nowej pracy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pracodawca nie będzie musiał zawsze wypłacić odchodzącemu z pracy pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pod warunkiem, że porozumie się w tej sprawie ze swoim następcą.

#MałgorzataJankowska: Czasami odchodzący z pracy wcale nie są zainteresowani zamianą #urlop w naturze na ekwiwalent pieniężny. Chcieliby u kolejnego pracodawcy skorzystać z urlopu w pełnym wymiarze #prawopracy

Jedną z propozycji zmian w urlopach wypoczynkowych, jaka ma się znaleźć w nowym, przygotowywanym przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, kodeksie pracy są zmiany w zasadach rozliczania się z pracownikami z przysługującego im urlopu. Obecnie w przypadku niewykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownik powinien otrzymać ekwiwalent pieniężny.

Jego wypłata jest obowiązkiem pracodawcy, z którego, jest on zwolniony tylko wtedy, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Czasami jednak odchodzący z pracy wcale nie są zainteresowani zamianą urlopu w naturze na ekwiwalent pieniężny. Chcieliby, bowiem u kolejnego pracodawcy skorzystać z urlopu w pełnym wymiarze. Propozycja KKPP, ma im to umożliwić. Oczywiście, jeśli wejdzie w życie.

Zgodnie z nią dotychczasowy pracodawca nie będzie musiał zapłacić odchodzącemu z pracy pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jeśli porozumie się z pracownikiem i jego nowym pracodawcą w sprawie wykorzystania tego urlopu w trakcie kolejnego zatrudnienia, o ile przerwa między zakończeniem pracy w u niego a rozpoczęciem jej w kolejnej firmie nie będzie dłuższa niż miesiąc.

Może być jednak zmuszony do jego zapłaty w trakcie zatrudnienia. Miałoby to być jego obowiązkiem w sytuacji nieudzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, za który urlop ten przysługuje, co w nowym kodeksie pracy ma być zasadą (poza nielicznymi wskazanymi w kp wyjątkami pozwalającymi na jego przesuniecie- pisaliśmy o tym tutaj ).

Eksperci podkreślają jednak, że aby mechanizm ten zadziałał tzn. motywował skutecznie pracodawcę do udzielania urlopu w terminie rekompensata za niewykorzystany urlop powinna być wyższy od należnego pracownikowi wynagrodzenia urlopowego. Tylko wtedy, bowiem zatrzymywanie pracownika w firmie w zamian za finansową rekompensatę nie będzie się pracodawcy po prostu opłacać.

Projekt nowego kodeksu pracy ma być gotowy w marcu 2018 r.