Prezes ZBP o rosnącym zainteresowaniu ugodami frankowymi

Prezes ZBP o rosnącym zainteresowaniu ugodami frankowymi
Dr Tadeusz Białek. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki obserwują wzrost zainteresowania klientów ugodami w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, zawierają ich obecnie około 3 tys. miesięcznie, ale w nowym modelu ugód jest szansa, że może ich być ponad 5 tys. miesięcznie - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich (ZBP) dr Tadeusz Białek.

„Według ostatnich danych, banki zawarły do tej pory około 93 tys. ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. To nie jest mało, chociaż równolegle w sądach jest 165 tys. pozwów, a trzeba do nich doliczyć jeszcze około 40 tys. kontrpozwów ze strony banków.

Łącznie jest więc ponad 200 tys. spraw frankowych w sądach” – powiedział dr Tadeusz Białek w kuluarach EKF 2024 w Sopocie.

„Tak wielkiej liczby spraw frankowych nie byłby w stanie wytrzymać żaden wymiar sprawiedliwości, dlatego samo Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się tym tematem i chce znaleźć jakieś nowe rozwiązanie tego problemu.

Cieszę się, że Ministerstwo przystąpiło do tych prac. Ugoda jest najlepszym, najtańszym i najszybszym sposobem rozwiązania problemu” – dodał prezes ZBP.

Czytaj także: ZBP zapowiada nowe, bardziej atrakcyjne modele ugód frankowych

Banki proponują coraz lepsze warunki ugód

W czerwcowym raporcie NBP o stabilności systemu finansowego podano, że w porównaniu z przewlekłymi procesami sądowymi zawarcie ugody między bankiem a kredytobiorcą znacznie skraca czas rozwiązania problemu.

Coraz bardziej korzystne dla klientów orzecznictwo powoduje, że banki proponują coraz lepsze warunki ugód, aby zyskać zainteresowanie klientów polubownym rozwiązaniem sporu.

Według wcześniejszych informacji, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają jednak prace nad nowym modelem ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich.

Zdaniem prezesa ZBP, nowe rozwiązanie może spowodować wzrost zainteresowania ugodami.

Czytaj także: Forum Bankowe 2024: głównym wyzwaniem dla sektora bankowego jest kwestia dot. walutowych kredytów mieszkaniowych

Prezes ZBP: mniej nowych pozwów, rośnie zainteresowanie ugodami

Do tej pory w najlepszych miesiącach dla ugód, czyli w pierwszym kwartale 2023 roku, banki zawierały średnio około 5 tys. ugód miesięcznie.

„Będąc umiarkowanym optymistą, uważam, że mamy szansę aby, poziom ten mógłby zostać przekroczony” – powiedział dr Tadeusz Białek.

Prezes ZBP podał, że już obecnie obserwowane są spadki dynamiki przyrostu nowych pozwów sądowych w sprawie kredytów w CHF, a rośnie zainteresowanie ugodami.

„Tendencja jest już wyraźna – tych spraw zaczyna ubywać, ale powoli. Średnio jest około 3-3,5 tys. nowych spraw miesięcznie, ale były takie miesiące, że było ich i 4,5-5 tys. Chcielibyśmy, by nowych spraw sądowych było coraz mniej, przy rosnącej dynamice ugód” – powiedział dr Tadeusz Białek.

„Był taki okres, że obserwowaliśmy spadek dynamiki zawieranych ugód – ugód było mniej, zawierano ich około 1,5 tys. miesięcznie, a teraz nastąpiło odbicie, jest ich około 3 tys. Widać, że nawet na dotychczasowym modelu ugód, który przecież funkcjonuje od dłuższego czasu jest odbicie i jest duża szansa, że ugody staną się jeszcze bardziej popularne” – dodał prezes ZBP.

NBP oceniał, że banki i kredytobiorcy powinni kontynuować proces zawierania ugód, co przyczyni się do przyspieszenia tempa rozwiązywania sporów. Bank podawał, że rozwiązania polubowne pozwalają na szybkie zakończenie sporu, co jest korzystne dla obydwu stron.

Czytaj także: Raport NBP o stabilności systemu finansowego, czerwiec 2024 roku

Źródło: BANK.pl