Forum Bankowe 2024: głównym wyzwaniem dla sektora bankowego jest kwestia dot. walutowych kredytów mieszkaniowych

Forum Bankowe 2024: głównym wyzwaniem dla sektora bankowego jest kwestia dot. walutowych kredytów mieszkaniowych
Forum Bankowe 2024: Jurand Drop. Fot. Michał Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów liczy, że w dłuższej perspektywie tzw. wakacje kredytowe nie będą potrzebne, a głównym instrumentem będzie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK), poinformował na Forum Bankowym 2024 wiceminister finansów Jurand Drop. Dodał też, że głównym wyzwaniem dla krajowego sektora bankowego jest kwestia dot. walutowych kredytów mieszkaniowych.

„Ważne jest, że w dłuższej perspektywie mam nadzieję, że mechanizm ten nie będzie potrzebny na takim poziomie, a głównym mechanizmem dla kredytobiorców w trudnej sytuacji będzie właśnie Fundusz Wspierania Kredytobiorców” – powiedział Jurand Drop podczas Forum Bankowego.

Na początku marca ’24 rząd przyjął projekt ustawy dotyczący tzw. wakacji kredytowych, który przewiduje możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jednego miesiąca w każdym kwartale. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego.

Projekt zakłada też, że łatwiej będzie można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50%.

Czytaj także: Wiceprezes ZBP o decyzjach rządu dotyczących wakacji kredytowych i kredytowania rolników

Forum Bankowe: walutowe kredyty mieszkaniowe a stabilność banków

„Głównym wyzwaniem dla stabilności krajowego sektora bankowego pozostają skutki finansowe materializacji ryzyka prawnego, związanego z ekspozycją banków na walutowe kredyty mieszkaniowe.

Ryzyko to będzie pozostawać jednym z ważniejszych czynników kształtujących sytuację banków w kolejnych latach” – ocenił podczas Forum Bankowego wiceminister finansów Jurand Drop.

„Widać, że banki aktywnie nim zarządzają, oferują ugody, jednocześnie tworzą rezerwy. Koszty są wysokie ale nie powinny zagrażać stabilnemu funkcjonowaniu banków.

Oczywiście istnieją różne inne ryzyka prawne, wspominaliśmy tu o wskaźnikach referencyjnych, ja akurat osobiście biorę aktywny udział w tym, żeby te ryzyka się nie zmaterializowały” – dodał Jurand Drop.

Czytaj także: Raport Specjalny | Trendy Bankowości 2024 | Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews