Prezes UOKiK nt. jednolitego wzorca umowy o kredyt hipoteczny

Prezes UOKiK nt. jednolitego wzorca umowy o kredyt hipoteczny
Tomasz Chróstny. Fot. Michał Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sytuacja makroekonomiczna, ale i uwarunkowania prawne zmieniają się na naszych oczach – podkreślał Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w swym wystąpieniu podczas Forum Bankowego 2025. Przypomniał, że na poziomie unijnym przewartościowaniu podlega podejście do tak priorytetowych kwestii jak konkurencyjność, reindustrializacja czy zakres transformacji energetycznej. Równolegle niepewna sytuacja za wschodnią granicą wpływa na sytuację gospodarczą, również w sferze utrzymywania się inflacji, z czym wiąże się utrzymywanie wysokich stóp procentowych przez banki centralne.

Odnosząc się do wyzwań na poziomie krajowym prezes UOKiK podkreślił, iż aktualnie trwają prace nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy CCD2.

UOKiK prowadzi w tej materii konsultacje, m.in. z resortem sprawiedliwości i finansów, KNF, Rzecznikiem Finansowym. Także i banki zaproszone są do uczestnictwa w tych pracach, co pomogłoby doprecyzować przygotowywane regulacje.

Tomasz Chróstny zabrał też głos w sprawie sankcji kredytu darmowego, podkreślając iż mechanizm ten co do zasady znajduje swe uzasadnienie, natomiast musi mieć charakter proporcjonalny i nie skłaniać do nadużywania przepisów, między innymi przez podmioty z sektora odszkodowawczego.

Ma to swoje uzasadnienie w zapisach dyrektywy CCD1, jak i CCD2, które jednoznacznie wskazują, ze stosowane sankcje powinny mieć charakter proporcjonalny.

– SKD ma przede wszystkim gwarantować wysoką egzekwowalność prawa i zabezpieczenie interesów konsumentów – dodał prezes UOKiK.

Czytaj także: Prezes ZBP otwiera Forum Bankowe 2025

Tzw. podatek bankowy i podatek Belki do zmiany?

Równie poważnym problemem na gruncie obowiązujących przepisów jest kwestia tzw. transakcji nieautoryzowanych.  

– Widzimy, jak wiele dobrego zadziało się na poziomie sektora bankowego (…), jak wiele się zmieniło po to, aby ograniczyć tę skalę transakcji oszukańczych. Za to jesteśmy bardzo zobowiązani – podkreślił Tomasz Chróstny.

Podkreślił, iż dyskusja na temat tzw. podatku bankowego przyniosła pozytywny skutek – dziś mamy do czynienia co do zasady z konsensusem odnośnie konieczności zmiany formuły tej daniny.

– Podatek bankowy przede wszystkim powinien być inaczej skonstruowany po to, aby nie ograniczać akcji kredytowej – dodał prezes UOKiK.

Podejście takie niezbędne jest też w odniesieniu do tzw. podatku Belki.

– Musimy się zastanowić nad tym, jak przywrócić pewną naturalną zdolność do tego, aby budować kapitały oparte o długoterminowe oszczędności – akcentował Tomasz Chróstny, proponując dyskusję nad przechodzeniem od modelu konsumpcyjnego ku podejściu, w którym budowa oszczędności zyska wartość pierwszoplanową.

Czytaj także: Wiceminister finansów: gospodarka potrzebuje kredytów bankowych

Współpraca ZBP i UOKiK ws. jednolitego wzorca umowy o kredyt hipoteczny

Bardzo pozytywnie ocenił on działania, realizowane m.in. we współpracy ze Związkiem Banków Polskich (ZBP), na rzecz wykreowania jednolitego wzorca umowy o kredyt hipoteczny, bazujący na okresowo stałym oprocentowaniu.

Zapewnił, iż Urząd dysponuje wypracowanymi wzorcami takich rozwiązań, które według zamysłu UOKiK mogłyby być załącznikiem do ustawy o kredycie hipotecznym. To z kolei sprawiałoby, iż zapisy zawarte w takim wzorcu nie podlegałyby kontroli abuzywności.

– Chcielibyśmy, aby ten szczególny produkt finansowy, jakim jest kredyt hipoteczny, był niezwykle bezpieczny z punktu widzenia ryzyka dla obydwu stron – zapewnił Tomasz Chróstny.

W swym wystąpieniu poruszył też kwestię wykorzystania Big Data, także jeśli chodzi o zasoby zgromadzone w instytucjach publicznych, jak urząd skarbowy czy ZUS, dla zwiększenia bezpieczeństwa finansowego konsumentów, czy tworzenia modeli scoringowych.

Wskazał także na zależność między skutecznością scoringu a wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

– Powinniśmy zadbać o to, aby modele oceny zdolności kredytowej były rzeczywiście oparte o neutralne parametry, które pozwalają w sposób obiektywny zarówno ocenić zdolność kredytową, jak i zwiększyć stopień konkurencyjności tych produktów dostępnych tak dla konsumentów, jak i dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców – zauważył prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Forum Bankowe o odporności sektora, akcji kredytowej i edukacji finansowej

Karol Mórawski
Karol Jerzy Mórawski, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Autor wielu publikacji z zakresu krajoznawstwa, historii Warszawy oraz dziejów polskiej motoryzacji. W latach 2005-2010 współpracował m.in. z redakcjami stołecznymi dzienników „Życie”, „Dziennik – Polska, Europa, Świat” oraz „Polska The Times”. Od 2010 r. współpracuje jako dziennikarz z Wydawnictwem Centrum Procesów Bankowych i Informacji, m.in. pisze dla: Miesięcznika Finansowego BANK oraz portalu BANK.pl.
Źródło: BANK.pl