Prezes SGB-Banku o tym jak utrwalić obecną dobrą sytuację banków lokalnych
„Pamiętajmy o tym, że to, co widzimy teraz, to jest fotografia, uchwycony obraz bieżącej sytuacji i on jest rzeczywiście prawdziwy. Banki spółdzielcze są dzisiaj w dobrej sytuacji, natomiast historia pokazuje, że wiele zależy od czynników zewnętrznych i warto w czasach dobrych – przygotować się na czasy gorsze”- powiedział Mirosław Skiba.
W przypadku SGB-Banku i Zrzeszenia SGB przygotowywanie się na trudniejsze (lub inne) czasy oznacza inwestowanie w technologie, w kadry. To jest także rozbudowywanie oferty produktowej, inwestowanie w badania, w działania marketingowe i wizerunkowe.
Czytaj także: Prezes SGB-Bank o popycie na kredyt inwestycyjny
Czas na odzyskanie klientów
Prezes SGB-Banku zgadza się z opiniami innych bankowców, wyrażonymi podczas Forum, że obecny czas jest doskonałą okazją do odzyskania utraconych na rzecz banków komercyjnych klientów z rynku lokalnego, a nawet do zdobycia nowych.
„Absolutnie zgadzam z takim podejściem. Mamy wszelkie narzędzia i umiejętności, aby rzeczywiście odzyskać klientów, którzy w międzyczasie urośli, i których nam w przeszłości odbito, z różnych przyczyn” – oświadczył.
Na uwagę, że w obecnej chwili banki spółdzielcze więcej pożyczają państwu, a mniej przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym, Mirosław Skiba odpowiedział:
„Należy pamiętać, że nie tylko sektor banków spółdzielczych stoi przed wyzwaniem budowy portfela kredytowego. Jeżeli popatrzymy na cały sektor bankowy w Polsce, to widać, że wszyscy nasi konkurenci zmagają się z takimi samymi wyzwaniami związanymi z budową portfela kredytowego”.
Czytaj także: Banki spółdzielcze niezbędne do finansowania rozwoju lokalnych społeczności
Fundusze unijne szansą na zwiększenia akcji kredytowej Zrzeszenia SGB
„Z poziomu banku zrzeszającego staramy się wspomóc budowę apetytu banków spółdzielczych na powiększenie portfelami kredytowego” – dodał prezes SGB-Banku.
Wskazał, że dużą szansą dla banków lokalnych, chcących rozszerzyć akcję kredytową, są unijne środki finansowe wraz z Krajowym Planem Odbudowy.
W znacznej mierze środki te są skierowane do społeczności lokalnych, samorządów i mniejszych przedsiębiorstw. Banki spółdzielcze ze swoją znajomością rynku lokalnego i siecią placówek są naturalnym partnerem dla wszystkich, którzy chcą po te środki sięgać.
„Jeżeli chodzi o współuczestniczenie w wykorzystywaniu różnego rodzaju środków pomocowych, dotacyjnych czy poręczeniowych, to współpracujemy w tej chwili z różnymi w agendami. Szczególnie w zakresie funduszy poręczeniowych współpracujemy z BGK.”
Mirosław Skiba podkreślił, że w ramach Zrzeszenia budowane jest centrum kompetencji, służące sprawnemu uczestnictwu w obsłudze klientów zainteresowanych korzystaniem ze środków UE.
„Uważamy, że to jest to dla nas jeden ze strategicznych filarów wzrostu na najbliższe lata i należy zadbać, aby odpowiednie kompetencje zostały zbudowane wewnątrz Zrzeszenia.
Chodzi o to, aby banki spółdzielcze miały swoje centrum kompetencji, do którego będą się mogły zwrócić w przypadku pojawienia się zapotrzebowania ze strony klientów” – mówił prezes SGB Banku.
Jak zapewnił Mirosław Skiba – prace nad uruchomieniem tego typu centrum kompetencji trwają od kilku miesięcy i wkrótce będą prezentowane kolejne rozwiązania dostępne dla banków zrzeszenia, ale również dla SGB-Banku.