Prezes PFR: ponad 41,7 tys. firm z dotkniętych przez pandemię branż może liczyć na 100 proc. umorzeń

Prezes PFR: ponad 41,7 tys. firm z dotkniętych przez pandemię branż może liczyć na 100 proc. umorzeń
Fot. Polski Fundusz Rozwoju
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 41,7 tys. firm z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami ze względu na pandemię może liczyć na umorzenie 100% subwencji otrzymanych w ramach tarczy finansowej 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) bez spełnienia warunków dotyczących m.in. utrzymania zatrudnienia, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

Beneficjentów jest łącznie 41 799. W tarczy finansowej 1.0 tym firmom wypłacono kwota blisko 6 mld zł.

„Są to firmy z branż, które najmocniej zostały poszkodowane skutkami pandemii COVID-19 i w odniesieniu do których rząd podjął decyzję o tym, że bez konieczności spełnienia warunku dotyczącego zatrudnienia w przypadku mikrofirm bądź warunku dotyczącego zatrudnienia i starty w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw  tylko w przypadku kontynuacji działania i spadku przychodów, te firmy mogą liczyć na umorzenie nawet do 100% subwencji” – powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

Doprecyzował, że firmy te stanowią średnio 15% wszystkich przedsiębiorstw, które skorzystały z tarczy finansowej 1.0. Prowadzą one działalność w 54 branżach, które na początku tego roku były uprawnione do skorzystania z tarczy finansowej 2.0.

Czytaj także: Prezes PFR: umorzymy firmom ok. 35 mld zł z tarczy finansowej 1.0 >>>

Firmy z pozostałych branż będą mogły ubiegać się o umorzenia na wcześniejszych zasadach. W ramach tarczy finansowej 1.0 wszystkim 346 770 firmom zostały wypłacone subwencje w wysokości 60 405 mln zł.  Z firm, które skorzystały z pomocy PFR działalność zakończyły jedynie 82 przedsiębiorstwa.

Proces umorzeń ma rozpocząć się dokładnie 12 miesięcy po otrzymaniu wsparcia w ramach tarczy finansowej 1.0.

„Spodziewamy się umorzeń z tarczy finansowej 1.0 na poziomie 60-65 proc.”

PFR szacuje, że poziom umorzeń subwencji z tarczy finansowej 1.0 sięgnie 60-65% wypłaconych środków, poinformował także Paweł Borys. Doprecyzował, że będzie to kwota 35-40 mld zł.

Do programu umorzeń w ramach tarczy finansowej 1.0 przystąpi 346 770 firm, którym zostały wypłacone subwencje w wysokości 60 405 mln zł. 

Spodziewamy się, że ten poziom umorzeń osiągnie około 60-65%, jest to więc kwota od 35 do 40 mld zł.

– powiedział Borys podczas konferencji prasowej.

„Bazujemy te założenia na tych dobrych danych z rynku pracy, dotyczących zatrudnienia. Czyli zakładamy, ze zdecydowana większość mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw utrzymała zatrudnienie. I w związku z tym te wskaźniki umorzeń zwłaszcza w sektorze MMŚP, gdzie aż 50% umorzenia zależy od utrzymania zatrudnienia będą na wysokim poziomie” – podkreślił.

Mniej firm może natomiast – zdaniem Borysa – skorzystać z umorzeń ze względu na wysokość poniesionej w ciągu ostatnich miesięcy straty.

„Gospodarka już od III kw. ub. roku jest w lepszej kondycji. Wiemy, że wynik finansowy sektora przedsiębiorstw nawet w końcówce roku rósł, poprawiał się. Zakładamy że ta część dla małych i średnich przedsiębiorstw 25% kwoty umorzenia uzależnionej od straty skumulowanej w okresie tych 12 miesięcy tutaj naprawdopodobniej jednak większość firm tej straty nie miało, stąd nie jest pełnych 75% umorzenia, tylko zakładamy, że będzie to odpowiednio mniej, bliżej 60-65%” – dodał.

Pierwsze decyzje ws. umorzeń z tarczy finansowej w maju

Pierwsze decyzje ws. umorzeń z tarczy finansowej 1.0 PFR zostaną ogłoszone 31 maja i będą dotyczyć tych przedsiębiorców, którzy otrzymali subwencję w kwietniu ubiegłego roku, poinformował wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Do końca tygodnia do przedsiębiorców ma trafić 70 tys. predefiniowanych wniosków dot. umorzeń.

Pierwsze decyzje będą miały decyzje zostaną wydane 31 maja, a spłaty rozpoczną się od 25 czerwca.

– powiedział Marczuk podczas konferencji prasowej.

Doprecyzował, że chodzi o przedsiębiorców, którzy z tarczy skorzystali w kwietniu 2020. W przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali środki w maju i w czerwcu decyzje o umorzeniu części  subwencji zapadną w następnych miesiącach, a spłaty mają rozpocząć się odpowiednio od 25 lipca i 25 sierpnia.

PFR w oparciu o kanały bankowości elektronicznej przedstawia przedsiębiorcom predefiniowane wnioski  ws. umorzeń. Dotychczas otrzymało je ok. 1 tys. przedsiębiorców, do piątku ma je otrzymać kolejne 70 tys.

Jak podkreślił Marczuk, na razie przedsiębiorcy powinni się z nimi zapoznać. Wypełniać będzie je można dopiero po upływie roku od wypłaty środków w ramach tarczy.  Ci przedsiębiorcy, którzy subwencję otrzymali w kwietniu – będą mieli obowiązek zrobić to do 18 maja. 

Spłata nieumorzonych bądź nie podlegających umorzeniu środków z tarczy rozłożona zostanie na maksymalnie 24 miesiące odbywać się będzie w nieoprocentowanych ratach. Ma się rozpocząć po upływie 13 miesięcy licząc od pierwszego pełnego miesiąca po miesiącu, w którym wypłacono subwencję.

Do programu umorzeń w ramach tarczy finansowej 1.0 przystąpi 346 770 firm, które otrzymały łącznie 60 405 mln zł. 

Źródło: ISBnews