O ile wzrosły ceny towarów i usług w kwietniu ’23?
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 14,7% (wskaźnik cen 114,7), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7)” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: GUS podał dane o rosnącej inflacji konsumenckiej
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 19,7% r/r, nośników energii wzrosły o 23,5%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,1%, podano w komunikacie.
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,5% m/m, nośników energii spadły o 0,3%, cen paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,2%.
Konsensus rynkowy wyniósł: 15% r/r i 0,9% m/m.
Czytaj także: Jak inflacja zdemolowała nasze portfele w ciągu dwóch lat?
BANK PEKAO SA:
„Kolejna inflacyjna niespodzianka: CPI wyhamowało w kwietniu do 14,7 proc. rdr, głównie za sprawą niewielkiego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa w przedziale 12,3-12,4 proc. rdr – tutaj dezinflacji nie ma”.
POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY:
„Inflacja spadła w kwietniu z 16,1 proc. do 14,7 proc. Szacunek GUS wskazuje, że wolniej niż przed miesiącem rosną ceny żywności. Inflacja bazowa dalej pozostaje dwucyfrowa – szacujemy, że w kwietniu sięgnęła 12,2 proc. To niewielka zmiana względem marca. Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe. Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez większą część roku. Spodziewamy się, że na koniec roku dalej będzie zbliżona do 9 proc. Spadek cen żywności i energii będzie znaczący, jednak ceny usług wciąż będą rosnąć w tempie przekraczającym 10 proc.”.
mBANK:
„Inflacja w kwietniu uplasowała się poniżej oczekiwań: 14,7 proc. Bez niespodzianek odbyło się w przypadku cen paliw i energii (lekkie minusy mdm). Ciekawostką jest wyhamowanie wzrostów cen żywności. +0,5 proc. mdm to już niemal „normalnie”. Inflację bazową szacujemy na 12,2 proc.”.
ING BANK:
„W kwietniu spadek inflacji CPI do 14,7 proc. rdr vs 16,1 proc. rdr w marcu (konsensus 15 proc., ING 14,8 proc.). Czy dezinflacja to dobre słowo, jeżeli ten spadek wynika z ustępowania szoków w paliwach, energii i żywności, a inflacja bazowa pozostaje wysoka (ING 12,2 proc. rdr) pomimo recesji w konsumpcji?”.