Niedziele bez zakazu handlu to 300 tys. nowych miejsc pracy

Niedziele bez zakazu handlu to 300 tys. nowych miejsc pracy
Źródło: MarketNews24
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przywrócenie handlu we wszystkie niedziele przyczyni się do ożywienia polskiej gospodarki, która znalazła się na krawędzi recesji z dominującym scenariuszem „miękkiego lądowania”.

Koalicja Obywatelska jeszcze przed wyborami obiecywała likwidację niedziel niehandlowych. Chce jednak, aby każdy pracownik miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę.

Trzecia Droga z kolei wpisała w swoim programie dwie niedziele handlowe w miesiącu. Lewica za to proponuje dwa i pół razy wyższe wynagrodzenie za pracowanie w niedzielę oraz tak jak KO, dwie wolne niedziele w miesiącu.

Zatrudnieni mieliby dostawać wyższe pensje. Pracodawcy i związki zawodowe chcą konsultować przepisy znoszące niedziele niehandlowe.

Czytaj także: Zakaz handlu w niedziele z coraz mniejszym poparciem wśród Polaków

Niedziele z zakazem handlu czy nie?

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku.

2 mln osób w Polsce pracuje w handlu, a obroty z handlu generują ok. 15% PKB.

– Nawet 300 tys. nowych miejsc pracy może powstać, jeżeli nowy rząd będzie miał odwagę przywrócić handel w niedziele – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors.

Czytaj także: Rok po zakazie handlu w niedziele. Kto najbardziej stracił, a kto zyskał?

Handel w niedzielę korzystny dla gospodarki

Rezygnacja z zakazu handlu, to 100 mld zł więcej dla gospodarki. I nawet 300 tys. nowych miejsc pracy. 

– Po zniesieniu zakazu nowe miejsca pracy powstaną nie tylko w handlu, ale także w przemyśle czy logistyce – dodaje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors.

Źródło: MarketNews24