NBP odpowiada na zarzuty członka RPP: to nieprawda

NBP odpowiada na zarzuty członka RPP: to nieprawda
Adam Glapiński Fot. PAP / Rafał Guz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego proponował członkom Rady Polityki Pieniężnej powrót do rytmu i częstotliwości spotkań sprzed pandemii - wynika z oświadczenia NBP przesłanego mediom. Bank centralny zareagował na poranną wypowiedź członka RPP Przemysława Litwiniuka, który stwierdził, że bezskutecznie zabiegał, żeby powrócić do co najmniej 2-dniowych posiedzeń RPP.

„To nieprawda. Prezes NBP proponował członkom Rady powrót do rytmu i częstotliwości spotkań sprzed pandemii (dwa razy w miesiącu posiedzenie decyzyjne dwudniowe). Prof. Litwiniuk nie wykazał żadnego zainteresowania tą propozycją” – napisano w oświadczeniu NBP.

Członkowie RPP mają dostęp do wszystkich informacji i analiz NBP taki sam jak w poprzednich kadencjach RPP.

– dodano.

Czytaj także: Przemysław Litwiniuk z RPP: mamy utrudniony kontakt z analitykami NBP >>>

Od wybuchu pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP obraduje na posiedzeniu decyzyjnym raz w miesiącu (za wyjątkiem sierpnia, gdy posiedzenie jest niedecyzyjne).

Przed pandemią koronawirusa RPP obradowała 2 razy w miesiącu: na dwudniowym posiedzeniu decyzyjnym oraz na jednodniowym niedecyzyjnym (inaczej niż wskazano w oświadczeniu NBP).

Oświadczenie NBP jako pierwszy opublikował portal money. pl.

Litwiniuk: członkowie RPP mają utrudnione możliwości działania

Litwiniuk powiedział w poniedziałek w TOK FM, że członkowie RPP mają utrudnione możliwości działania, a spotkania członków Rady z analitykami NBP są możliwe tylko za zgodą dyrektor Gabinetu Prezesa NBP. Dodał, że bezskutecznie zabiega od dłuższego czasu, żeby powrócić do co najmniej 2-dniowych posiedzeń RPP.

Poproszony o komentarz do dementi NBP Litwiniuk przekazał PAP Biznes, że podejmie we właściwym trybie działania ukierunkowane na odtajnienie zapisu odpowiednich części posiedzeń RPP.

Czytaj także: Polityka informacyjna NBP utrudnia walkę z inflacją>>>

„Siłą wizerunku NBP powinny być prawda i wiedza. Przedstawione dementi banku, odnoszące się do mojej wypowiedzi, zostało sformułowane przez jego autora w rażącej sprzeczności z tymi wartościami. Oczekuję zdystansowania się władz NBP od tego zafałszowującego rzeczywistość komunikatu. W braku stosownej reakcji członków kierownictwa uczestniczących w obradach RPP i znających moje wypowiedzi oraz postulaty w sprawie formuły pracy Rady, podejmę, we właściwym trybie, działania ukierunkowane na odtajnienie zapisu odpowiednich części posiedzeń tego gremium, egzekwując odpowiedzialność prawną za bezpodstawne twierdzenia” – napisał Litwiniuk.

Źródło: PAP BIZNES