Marszałek Sejmu apeluje do prezesa NBP o obniżkę stóp procentowych

Marszałek Sejmu apeluje do prezesa NBP o obniżkę stóp procentowych
Szymon Hołownia. Źródło sejm.gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwrócił się z pismem do prezesa NBP Adama Glapińskiego o rozważenie obniżenia stóp procentowych - poinformował Szymon Hołownia na portalu X.

„Szanowny Panie Prezesie, mając na względzie sytuację uczestników życia gospodarczego, w szczególności polskich kredytobiorców ponoszących wysokie koszty spłacanych kredytów, zwracam się do Pana Prezesa, jako przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, z prośbą o rozważenie obniżenia stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego” – napisał Szymon Hołownia w piśmie skierowanym do prezesa NBP.

Czytaj także: Stopy procentowe w lutym bez zmian, zdecydowała RPP

Potrzeba debaty o łagodzeniu restrykcyjnej polityki pieniężnej

Szymon Hołownia pisze, że w Europie można wskazać wyraźny trend łagodzenia polityki pieniężnej przez banki centralne.

„Na przykład w Republice Czeskiej stopy procentowe ustalono na poziomie jak na początku 2022 r., tj. na najniższym poziomie w okresie ostatnich trzech lat.

Tymczasem w Polsce stopy procentowe są wciąż o 3 punkty procentowe powyżej poziomu z początku 2022 r. Kontekst makroekonomiczny i międzynarodowy dostarcza dowodów, że debata o łagodzeniu restrykcyjnej polityki pieniężnej jest konieczna także w naszym kraju” – napisał marszałek Sejmu.

„Nie wątpię, że wykonując konstytucyjne zadania, NBP kieruje się danymi spływającymi z gospodarki, które są wypadkową popytu i podaży.

Jestem przekonany, że zarysowany trend w regionie stanowi istotny argument podczas rozważań Rady Polityki Pieniężnej w przedmiocie wysokości stóp procentowych w Polsce” – dodał.

Czytaj także: Dyskusję o obniżkach stóp trzeba odłożyć

Niższe stopy procentowe NBP wpłyną na wzrost gospodarczy

W ocenie Szymona Hołowni obniżka stóp procentowych to byłby ważny impuls dla całej polskiej gospodarki, mogący stworzyć przestrzeń do inwestycji, nowych miejsc pracy oraz zwiększenia popytu.

„Z tego względu mam nadzieję, że Narodowy Bank Polski, w tym zwłaszcza Rada Polityki Pieniężnej, w podejmowanych rozstrzygnięciach uwzględnia tempo ożywienia gospodarczego oraz kosztów życia, jakie ponoszą aktualnie obywatele Rzeczypospolitej” – konkluduje marszałek Sejmu.

Czytaj także: Silny złoty a decyzje RPP

Źródło: PAP BIZNES