KNF znowelizowała Rekomendację J dotyczącą nieruchomości

KNF znowelizowała Rekomendację J dotyczącą nieruchomości
Fot. stock.adobe.com / Daenin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie przyjęła nowelizację Rekomendacji J, dotyczącej zasad gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o nieruchomościach, podała Komisja

„Z uwagi na odmienny charakter finansowania nieruchomości komercyjnych i mieszkalnych, Rekomendacja J wprowadza możliwość niestosowania modeli statystycznych przez banki istotnie zaangażowane dla ekspozycji kredytowych zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach komercyjnych, o ile stosowane przez banki metody oceny wartości zabezpieczenia zapewniają jego rzetelną i wiarygodną ocenę” – czytamy w komunikacie KNF.

Czytaj także: Nowa Rekomendacja J KNF i 4 mln danych w AMRON

Rekomendacja J dostosowana do nowych regulacji

W nowej Rekomendacji ograniczono treść Załącznika jedynie do pól obligatoryjnych, które są wystarczające dla zapewnienia bankom możliwości zarządzania ryzykiem ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie w sposób zgodny z celami nadzorczymi, podano.

„Dotychczasowa Rekomendacja J obowiązywała od 2012 roku. Od tego czasu istotnie zmieniło się otoczenie regulacyjne, określające obowiązki w zakresie oceny wartości zabezpieczenia na nieruchomości.

Dlatego konieczne było wydanie nowej Rekomendacji J i dostosowanie jej do obowiązujących przepisów” – czytamy również.

Czytaj także: Jacek Furga: rekomendacja J zaaktywizuje banki spółdzielcze

Cele Rekomendacji J

Rekomendacja J to zbiór dobrych praktyk w zakresie gromadzenia i przetwarzania przez banki danych o rynku nieruchomości, zawartych w wewnętrznych i zewnętrznych bazach danych, wspomagających proces zarządzania ryzykiem związanym z ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Czytaj także: Szansa na odbudowę rynku kredytów hipotecznych?

Źródło: ISBnews