KNF przyjęła nowelizację Rekomendacji S uwzględniającą rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%

KNF przyjęła nowelizację Rekomendacji S uwzględniającą rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła skierowaną do banków nowelizację Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie - podała Komisja w poniedziałkowym (19.06.2023) komunikacie.

KNF oczekuje, że banki i oddziały instytucji kredytowych dostosują swoją działalność do zmian Rekomendacji S w terminie do 1 lipca 2024 r.

Zmiany wprowadzane w Rekomendacji S dotyczą uwzględnienia gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, objętego programem rządowym, czy uwzględnienia kredytu mieszkaniowego objętego rządowym programem dopłat do oprocentowania.

Czytaj także: KNF: bufor zdolności kredytowej będzie uzależniony od oferty banku

Informacje o ryzykach – klienci

Zmiany dotyczą także bufora na wzrost stóp procentowych, uwzględnianego w procesie wyznaczania zdolności kredytowej klienta, wprowadzenia nowych oczekiwań co do uwzględniania modeli szacujących ryzyko przedterminowych spłat kredytów (prepayment models).

Oraz wprowadzenia nowych oczekiwań względem informacji o ryzykach związanych z kredytem hipotecznym, które powinny być przekazywane klientom.

Czytaj także: Prezydent RP podpisał ustawę o wprowadzeniu 2-proc. kredytów i kont mieszkaniowych

Źródło: PAP BIZNES