Jerome Powell: jak długo Fed ma pozostać restrykcyjny?

Jerome Powell: jak długo Fed ma pozostać restrykcyjny?
Fot. stock.adobe.com / andy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 4,25-4,5% (z 3,75-4%), poinformował Fed po posiedzeniu. Komitet podtrzymał stwierdzenie, że jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu 2%. Inflacja PCE w USA wyniesie w tym roku 5,6-5,8% (wobec 5,3-5,7% oczekiwanych na 2022 r. we wrześniu br.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed). Stopa bezrobocia w USA wyniesie w tym roku 3,7% (wobec 3,8-3,9% oczekiwanych na 2022 r. we wrześniu br.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Banku Rezerwy Federalnej (Fed).

„Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% w dłuższym okresie. Dla wsparcia tych celów Komitet postanowił podnieść docelowy przedział stopy funduszy federalnych do 4-1/4-4-1/2 procent.

Komitet przewiduje, że ciągłe zwiększanie docelowego przedziału będzie właściwe w celu osiągnięcia takiego nastawienia polityki pieniężnej, które będzie wystarczająco restrykcyjne, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2%.

Czytaj także: Podwyżki stóp procentowych w USA działają; inne banki centralna pójdą w ślady Fed?

Określając tempo przyszłych podwyżek w docelowym przedziale, Komitet weźmie pod uwagę łączne zacieśnianie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na działalność gospodarczą i inflację, oraz rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej.

Ponadto Komitet będzie kontynuował redukcję swoich zasobów skarbowych papierów wartościowych oraz papierów dłużnych i zabezpieczonych hipoteką agencji, zgodnie z planami redukcji wielkości bilansu Rezerwy Federalnej, które zostały opublikowane w maju.

Komitet jest mocno zaangażowany w powrót inflacji do celu, jakim jest 2%” – czytamy w komunikacie.

Fed podwyższył prognozy inflacji PCE w USA na lata 2022-2024

Mediana prognoz na 2022 r. wynosi obecnie 5,6% (wobec 5,4% we wrześniowej projekcji).

Inflacja w tym ujęciu prognozowana jest na poziomie odpowiednio: 2,9-3,5% w 2023 r. (wobec 2,6-3,5% w projekcji wrześniowej) i 2,3-2,7% w 2024 r. (wobec 2,1-2,6% we wrześniowej projekcji) oraz 2-2,2% w 2025 r. (bez zmian wobec oczekiwań z września).

Mediana prognoz na lata 2023-2024 wynosi odpowiednio: 3,1% i 2,5% (wobec odpowiednio: 2,8% i 2,3% w projekcji wrześniowej) oraz 2,1% (wobec 2% w projekcji wrześniowej) na 2025 r.

Czytaj także: Fed za zwolnieniem tempa podwyżek stóp procentowych w USA

Fed obniżył prognozę stopy bezrobocia na 2022 rok i podwyższył na lata 2023-2025

Mediana prognoz na 2022 r. wynosi obecnie 3,7% (wobec 3,8% oczekiwanych we wrześniu).

Stopa bezrobocia prognozowana jest na poziomie odpowiednio: 4,4-4,7% w 2023 r. (wobec 4,1-4,5% w projekcji wrześniowej) i 4,3-4,8% w 2024 r. (wobec 4-4,6% w projekcji wrześniowej) oraz 4-4,7% w 2025 r. (wobec 4-4,5% w projekcji wrześniowej).

Mediana prognoz na lata 2023-2024 wynosi odpowiednio po: 4,6% (wobec odpowiednio po 4,4% w projekcji z września) oraz 4,5% na 2025 r. (wobec 4,3% w projekcji z września).

Czytaj także: Powell: myślenie o pauzie w cyklu podwyżek jest bardzo przedwczesne

Powell: dalsze podwyżki stóp będą wskazane, aby obniżyć inflację do 2%

Po dzisiejszej podwyżce stóp procentowych o 50 pb., Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) przewiduje, że dalsze podwyżki będą wskazane, aby osiągnąć nastawienie w polityce pieniężnej, które jest wystarczająco restrykcyjne, aby przywrócić inflację do poziomu 2%, poinformował prezes Fedu Jerome Powell.

„FOMC podniósł dziś stopę procentową naszej polityki o 0,5 pkt proc. Nadal przewidujemy, że dalsze podwyżki będą odpowiednie, aby osiągnąć nastawienie w polityce pieniężnej, które jest wystarczająco restrykcyjne, aby przywrócić inflację do poziomu 2%” – powiedział Powell podczas konferencji prasowej.

„Rozumiemy trudności, jakie powoduje wysoka inflacja i jesteśmy mocno zaangażowani w jej obniżenie do naszego celu, jakim jest 2%. W ciągu roku podjęliśmy zdecydowane działania w celu zaostrzenia kursu polityki pieniężnej. Zrobiliśmy już wiele, a pełne efekty naszego dotychczasowego szybkiego zacieśnienia nie są jeszcze odczuwalne. Mimo to mamy więcej pracy do wykonania” – dodał.

Powell podkreślił, że przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało restrykcyjnego kursu polityki przez pewien czas.

Szef Fed: zbliżamy się do poziomu wystarczającej restrykcyjności naszej polityki

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ocenia, że po podwyższeniu stóp procentowych łącznie o 425 pb. w tym roku zbliża się do poziomu wystarczającej restrykcyjności swojej polityki, poinformował prezes Fedu Jerome Powell. Według niego, w pewnym momencie najważniejsze będzie pytanie: jak długo Fed ma pozostać restrykcyjny.

„Uważam, że nasza polityka znajduje się obecnie w całkiem dobrym miejscu, jesteśmy restrykcyjni i myślę, że zbliżamy się do poziomu wystarczającej restrykcyjności” – powiedział Powell podczas konferencji prasowej.

„Uważamy, że właściwym krokiem jest teraz przejście na wolniejsze tempo. Pozwoli nam to wyczuć drogę i dojść do tego poziomu, o którym myślimy, oraz lepiej zrównoważyć ryzyko, przed którym stoimy. Taki jest pomysł i ma on wiele sensu, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak daleko zaszliśmy. Ale nie mogę dziś powiedzieć, jaka będzie rzeczywista skala. Będzie ona zależała od wielu czynników, w tym w szczególności od napływających danych, stanu gospodarki, stanu warunków finansowych” – dodał.

Powell podkreślił, że Fed podniósł stopy procentowe w tym roku o 425 punktów bazowych i „wchodzi na terytorium restrykcji”.

„Teraz nie jest już tak ważne, jak szybko idziemy, o wiele ważniejsze jest, aby myśleć: jaki jest ostateczny poziom. W pewnym momencie najważniejsze będzie pytanie: jak długo pozostaniemy restrykcyjni. Ale powiedziałbym, że teraz najważniejszym pytaniem nie jest już prędkość” – powiedział szef Fedu.

„Obecnie koncentrujemy się na zmianie kursu polityki na taki, który jest wystarczająco restrykcyjny, aby zapewnić powrót inflacji do naszego celu 2% w czasie, a nie na obniżkach stóp.

Uważamy, że będziemy musieli utrzymać restrykcyjne nastawienie przez jakiś czas. Doświadczenia historyczne zdecydowanie przestrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki” – podsumował Jerome Powell.

Czytaj także: Jackson Hole: Prezes FED zapowiada utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej

Źródło: ISBnews