Jak banki spółdzielcze mogą wspierać inwestycje na lokalnych rynkach?

„Malejący udział kredytów w relacji do PKB jest bolączką naszej gospodarki” – mówił Grzegorz Flanz. Zauważył, że obecne wysokie stopy procentowe nie zachęcają przedsiębiorców do inwestowania.
Banki spółdzielcze w celu zapewnienia finansowania średnim i większym firmom powinny wchodzić w konsorcja kredytowe z bankami zrzeszającymi, jak również powinny tworzyć je między sobą. Zaznaczył jednak, że tego typu kredytowanie jest obarczone wyższym ryzykiem, co oznacza, że banki spółdzielcze powinny podchodzić do tego typu rozwiązań ostrożnie.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, że obligo kredytowe jest tym czynnikiem przychodotwórczym i chcemy rozwijać nasze portfele kredytowe. Natomiast immanentną cechą bankowości spółdzielczej zawsze była i jest odpowiedzialność za jakość naszych portfeli. Nie chcemy ich popsuć” – podkreślił prezes zarządu Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku.
Czytaj także: KNF o wyzwaniach dla banków spółdzielczych
Banki spółdzielcze finansują lokalne firmy
Odnosząc się do finansowana mniejszych przedsiębiorstw Grzegorz Flanz powiedział, że w dyskusjach podczas Konwentu zastanawiano się jak usprawnić obsługę kredytową mikro i małych firm, co można zmienić w wymogach regulacyjnych dotyczących banków spółdzielczych.
„Chcemy na rynku wyróżniać się sprawnością i szybkością decydowania w sprawach kredytowych” – zaznaczył.
Na naszą uwagę, że banki, w tym banki spółdzielcze już połowę swoich aktywów angażują w zakup papierów wartościowych Skarbu Państwa i banku centralnego, zamiast kredytować swoich klientów – Grzegorz Flanz odpowiedział:
„Ja śmiem twierdzić, że chęć ze strony banków spółdzielczych do finansowania swoich klientów jest duża. My nie upatrujemy, jako banki spółdzielcze, swojej roli w nabywaniu obligacji skarbowych, w finansowaniu potrzeb państwowych. Chcemy się koncentrować na współpracy z klientami na naszych lokalnych rynkach”.
„Jest pewien czynnik obiektywny, związany z większą powściągliwością ze strony klientów do inwestowania. Ten czynnik to wysokie stopy procentowe i pewnego rodzaju niepewność geopolityczna. Tym niemniej zastanawiamy się nad tym, jak do klientów skutecznie docierać, jak im doradzać, i jak oferować nasze produkty lepiej, szybciej, sprawniej niż nasza komercyjna konkurencja” – dodał.
„Podczas Konwentu wypracowujemy pewne rozwiązania, które mają pomóc bankom spółdzielczym w docieraniu do tych klientów, którzy jednak te przedsięwzięcia inwestycyjne i rozwój swoich firm planują. I wierzę, że będziemy zwiększali nasze udziały w rynku kredytowym” – podkreślił Grzegorz Flanz.