IT@BANK 2024 o praktycznym wykorzystaniu nowych technologii w sektorze finansowym
Jak AI zmienia zasady gry w zarządzaniu dokumentami firmowymi? Na to pytanie odpowiedział w swoim wystąpieniu Marcin Drzewiecki, prezes zarządu Iron Mountain Polska.
Jak stwierdził, jego prezentacja jest skierowana do tych, którzy chcą zwiększyć wydajność biznesową swojej organizacji dzięki rozwiązaniom opartym na technologii, które również spełniają kryteria bezpieczeństwa i techniczne danej organizacji, oraz widzą potencjał w wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Kilka lat temu McKinsey oszacował, że około połowa godzin pracy pracowników na całym świecie jest poświęcanych na zadania, które można zautomatyzować. Dziś ta liczba wzrosła do 60%, a nawet 70%.
Marcin Drzewiecki zwrócił uwagę na trendy rynkowe, które trzeba obserwować w erze opartej na danych. Jak podkreślił, AI radykalnie przekształca branże i na nowo odkrywa ich przyszłość. Już 77% firm stosuje lub przynajmniej rozważa użycie sztucznej inteligencji.
Natomiast 59% decydentów IT ze średnich firm i przedsiębiorstw zwiększy wydatki na aplikacje w chmurze, a 90% pracowników twierdzi, że rozwiązania automatyzacji zwiększają ich produktywność.
Jeśli chodzi o trendy wpływające na liderów IT to 96% kadry zarządzającej prezentuje opinię, że AI to przyszłość sukcesu w biznesie. Z drugiej strony wydaje się, że przeszkodą jest zaufanie do sztucznej inteligencji, bo tylko 14% użytkowników ufa danym przez nią generowanym.
Wyzwaniem jest też brak integralności danych, a insighty AI korzystają właśnie z takich danych. Dziś jesteśmy przytłoczeni nieustrukturyzowanymi danymi. Mamy też za dużo silosów danych.
Żeby wykorzystać możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, trzeba nadać im kontekst. Ręczne działania związane z procesami obsługi danych są nieefektywne oraz marnują czas i pieniądze.
Marcin Drzewiecki przedstawił ekosystem Intelligent Document Processing (IDP) i etapy oraz technologie zastosowane w tym procesie. Umożliwienia to firmom w pełni cyfrową transformację i automatyzację. Mówił też o low-code machine learning (ML).
Jak stwierdził, interfejs z małą ilością kodu obniża barierę w korzystaniu z najnowszych i najlepszych innowacji w zakresie sztucznej inteligencji. Wspomniał o zintegrowanym human-in-the-loop (HITL) w ramach platformy IDP. Także o szkoleniu Large Language Modelling (LLM) i zaletach tej technologii. Pozwala ona podnieść wydajność i precyzję w rozwiązaniach IDP.
Czytaj także: Debata CIO polskich instytucji finansowych na IT@BANK 2024
IT@BANK: kontrola i optymalizacja kosztów IT w bankowości
Jacek Dobrowolski, FinOps & Monitoring Business Unit Manager w Cloudware Polska zadał pytanie, czy jesteśmy pewni, że nasza organizacja, inwestując w IT uzyskuje maksymalne z tego korzyści?
W większości przypadków ocena tego jest trudna, choćby z powodu liczby wykorzystywanych w firmie aplikacji. To nie ułatwia zarządzania kosztami. Tu też pojawia się kwestia posiadania odpowiednich do tego narzędzi.
Jacek Dobrowolski wspomniał także o konieczności współpracy zespołów technologicznych, finansowych i biznesowych w bankach. Mówiąc o inwestycjach technologicznych z punktu widzenia ich wartości biznesowej, to wykorzystanie odpowiedniego narzędzia do tej oceny pozwala na: zwiększoną elastyczność i szybkość adaptacji do zmieniających się warunków, szybsze i ciągłe planowanie z precyzyjniejszymi wynikami, przejrzystość i wgląd w czasie rzeczywistym co umożliwia szybsze podejmowanie decyzji opartych na rzeczywistych danych, zmniejszenie ryzyka finansowego i operacyjnego oraz posiadanie jednego wiarygodnego źródła informacji.
Takim narzędziem może być rozwiązanie Apptio One firmy IBM. Na przykład IBM Apptio Costing Essentials zapewnia wiedzę co kosztów technologii oraz szybki i praktyczny wgląd w dostarczaną przez nie wartość biznesową. Rozwiązanie charakteryzuje się łatwym uruchomieniem w organizacji. Jest dostarczane i zarządzane jako usługa chmurowa oraz dostosowane do priorytetów organizacji, oraz jej poziomu dojrzałości i budżetu.
Z kolei IBM Apptio Billing to przejrzyste rozliczenia, które wykazują wartość technologii w sposób zrozumiały dla firmy. To w ramach automatyzacji i uproszczenia zautomatyzowanie procesów showback i chargeback w celu informowania o wartości IT oraz redukcji kosztów.
Jeśli chodzi o optymalizację, to uzyskać można lepsze zrozumienie wydatków na technologię poprzez analizę szczegółów, aby zidentyfikować obszary do optymalizacji i główne przyczyny kosztów IT. Również zyskać można pomoc dla liderów biznesowych przy odpowiedziach na ważne z ich punktu widzenia pytania oraz przy ocenie współodpowiedzialności za koszty i inwestycje technologiczne.
Jak podkreślił Jacek Dobrowolski – chodzi o to, żeby w sposób świadomy i uporządkowany, optymalnie zarządzać budżetem przeznaczanym na IT. Zachęcał także do przeprowadzenia oceny czy organizacje są gotowe do wejścia w ten obszar. Już jeden bank w Polsce wdrożył takie rozwiązanie.