FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych

FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych
Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB SA i red. Robert Lidke Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bez technologii banki właściwie nie mogą obecnie istnieć, stwierdzili uczestnicy Forum Liderów Banków Spółdzielczych. − Bo technologia dla banku to jest narzędzie, to jest pewien most, który umożliwia dotarcie do współczesnego klienta - podkreślił Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB-Banku SA.

#MirosławSkiba: Dzięki BS API klient mając rachunki w kilku bankach spółdzielczych będzie widział wszystkie rachunki w jednej aplikacji #SGB #ForumLiderówBS #BankiSpółdzielcze #BSAPI

I również, w jego opinii, nowoczesna technologia umożliwia wejście do świata większej efektywności i pozwala zbudować taką ofertę, której klient oczekuje.

BS API, czyli aplikacja dla całego sektora

Grupa SGB  wprowadza w ostatnich tygodniach szereg rozwiązań mobilnych, i jest trzecim bankiem w Polsce, który posiada już wszystkie dostępne na naszym rynku rodzaje płatności mobilnych. Nowością jest BS API.

− W ekspresowym tempie nadrobiliśmy zaległości z poprzednich lat i wchodzimy do awangardy banków, które mają cały zestaw płatności mobilnych. Jest to fragment historii, którą nazywamy mobilnym przyspieszeniem bankowości spółdzielczej. Bo drugi etap to prawdziwa bankowość mobilna, czyli nie tylko płatności, ale także obsługa przez urządzenia mobilne, za pomocą aplikacji – zapowiada Mirosław Skiba.

I podkreśla, że banki spółdzielcze używają różnych systemów księgowych i żeby mieć jedną aplikację dla całego zrzeszenia, żeby jedna aplikacja pracowała ze wszystkimi systemami musimy mieć właśnie taki most łączący.

− I właśnie BS API, które jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem informatycznym to umożliwia. To jedna aplikacja, która współpracuje ze wszystkimi systemami księgowymi. To nowa epoka digitalizacji bankowości spółdzielczej. Ale to wymaga z jednej strony tego, czego chce bankowość spółdzielcza, a z drugiej strony dobrej woli i dobrej współpracy ze strony naszych dostawców informatycznych – ocenia Mirosław Skiba.

BS API to także zmiany dla klientów

− Pierwszym efektem może być to, że klient mając rachunki w kilku bankach spółdzielczych będzie widział wszystkie rachunki w jednej aplikacji. Bez konieczności logowania się do różnych systemów banków, z którymi współpracuje – wyjaśnia Mirosław Skiba.

Poza bankami komercyjnymi. Ale to kolejny etap związany z PSD2.

− Już dzisiaj myślimy o tym, aby za jakiś czas zaproponować naszym klientom agregatory, które pozwolą w jednym miejscu zebrać informacje o swoich rachunkach w różnych bankach – dodaje prezes zarządu SGB-Banku SA.

Czytaj także: FLBS. Banki spółdzielcze w czołówce płatności mobilnych

A postęp technologiczny ma także wpływ na integrację banków.

− Na pewno sprzyja integracji działań banków, z zachowaniem oczywiście odrębności organizacyjnej i niezależności. Natomiast to wzmacnia naszą pozycję w kontakcie z klientem i wzmacnia możliwości budowy naszej pozycji biznesowej. Czyli do tej gigantycznej wartości, które banki spółdzielcze budowały przez te ostatnie 160 lat, dodając elementy związane z technologią, powodujemy wzmocnienie modelu biznesowego, a to ułatwi budowanie bankowości spółdzielczej w przyszłości −  podsumowuje Mirosław Skiba, prezes zarządu SGB-Banku SA.

Czytaj także: Forum Liderów Banków Spółdzielczych. Na cyberbezpieczeństwie nie da się oszczędzać

Źródło: aleBank.pl