FED i EBC rozważają wstrzymanie się od dalszych podwyżek stóp

FED i EBC rozważają wstrzymanie się od dalszych podwyżek stóp
Fot. stock.adobe.com / vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Choć inflacja w strefie euro i w Stanach Zjednoczonych jest znacznie niższa niż w Polsce – według wstępnych danych wyniosła we wrześniu odpowiednio 4,3% i 3,5% - EBC i Fed nie zapowiadają zakończenia serii podwyżek stóp procentowych, pisze Witold Gadomski.

Stopa refinansowa EBC wynosi obecnie 4,5% (ostatni raz została podniesiona 20 września ‘23), a stopa funduszy federalnych Fed 5,25% – 5,50% (ustalona na tym poziomie 26 lipca ’23). Zarówno stopa EBC, jak i Rezerwy Federalnej USA jest wyższa niż bieżąca inflacja.

Polityka obu banków odbiega od polityki NBP, który przed miesiącem obniżył główną stopę o 0,75 pkt proc. do 6%, gdy inflacja w sierpniu wyniosła 10,1%.

We wrześniu inflacja w  według wstępnych danych wyniosła 8,2%, a więc wciąż jest wyższa od stopy procentowej NBP. Część komentatorów jest zdania, że w tym tygodniu polski bank centralny po raz kolejny obniży stopy.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Dlaczego cel inflacyjny nam ucieka

EBC, Fed – stopy procentowe a wysokość inflacji

EBC i Fed cięć stóp nie zapowiadają, choć niewykluczone, że seria podwyżek dobiegła końca. W piątek, 29 września ’23 Eurostat podał, że inflacja bazowa w strefie euro (bez uwzględniania cen żywności i energii) spadła z 5,3% w sierpniu do 4,5% we wrześniu. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg przewidywali spadek inflacji bazowej do 4,8%.

Inflacja zasadnicza spadła do 4,3% z 5,2%, co jest najniższym poziomem od prawie dwóch lat i również poniżej oczekiwań. Na ten spadek wpłynęły niższe koszty energii, a także silne spowolnienie wzrostu cen usług.

Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell i jego odpowiedniczka w Europejskim Banku Centralnym Christine Lagarde mają przemawiać w nadchodzącym tygodniu.

Powell w poniedziałek (2.10.23) wystąpi w konferencji z pracownikami i liderami małych przedsiębiorstw.

Lagarde wygłosi w środę (4.10.23) przemówienie na konferencji organizowanej przez jej instytucję. Wystąpienia te zapewne będą wskazówką dla rynków finansowych, sygnalizującą zamiary dwóch największych banków centralnych na świecie. 

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Jak daleko banki centralne posuną się w walce z inflacją?

Cel inflacyjny najważniejszy dla Fed i EBC

Większość komentatorów jest zdania, że cykl podwyżek stóp zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych dobiegł końca. Ale banki nie ogłoszą tego oficjalnie, czekając na dalszy rozwój sytuacji.

Nie można wykluczyć nagłego wzrostu cen energii, związanych z szybkim nadejściem mrozów lub manipulacjami Rosji i sprzyjających jej państw eksportujących ropę naftową.

Zarówno EBC jak i Fed chcą jak najszybciej obniżyć inflację do poziomu niższego niż 2% (cel inflacyjny) i obawiają się, że niedostateczna determinacja może utrwalić wzrost cen na obecnym poziomie. Dlatego nie można oczekiwać spadku stóp, mimo znacznego spowolnienia gospodarki w strefie euro i USA.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl