Technologie: Drogowskazy bankowości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2011.11.foto.059.a.150Tegoroczny październikowy Warsaw International Banking Summit zdominowały dwa tematy dotyczące IT: bankowość mobilna oparta na technologii NFC oraz bariery i nadzieje związane z biometrią.

Tomasz Brzuchowicz

W powiedzeniu, że biometria traktowana jako narzędzie do autoryzacji transakcji jest stara jak świat, nie ma ani cienia przesady. Już Babilończycy, Asyryjczycy i starożytni Chińczycy stosowali odcisk palca w glinianej tabliczce, jako swoisty certyfikat wiarygodności osoby, listu handlowego etc. Z tej czysto historycznej perspektywy biometria w bankach XXI w. jest więc tylko powrotem do… źródeł.

Współczesny człowiek boi się na zapas. Co gorsza, nawet to lubi. Dziesiątki sensacyjnych filmów wciąż sugerują, że odcięty palec lub ręka otworzą dowolny skarbiec, sejf z danymi etc. Te przerażające obrazy na trwale zapisują się w naszych mózgach. Stąd zapewne bierze się niewielkie dla biometrii w bankach – według badań Eurostatu deklaruje je tylko co drugi Europejczyk. Jednak 66 proc. badanych uważa ją za najlepszą technologię uwiarygodniania transakcji kartowych. Dlatego od biometrii, według zgodnej opinii ekspertów od IT, nie ma ucieczki. I już za pięć lat banki będą powszechnie jej używać w oddziałach, bankomatach kartach płatniczych, transakcjach….

Pomogły… oszustwa Do rozwoju biometrii przyczyniła się wielka fala oszustw w Brazylii po roku 2000 oraz słynnego okradzenia ze złotych kart kredytowych japońskich biznesmenów zajętych grą w golfa. Te zdarzenia pokazały, że typowe kody (PIN) nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed opróżnieniem konta przez złodziei. I dlatego nie przypadkiem właśnie w Japonii jest dziś aż 80 tys. biometrycznych bankomatów. Tym śladem podążają inni. W ciągu trzech lat Turcja planuje wprowadzenie aż 100 tys. biometrycznych terminali POS. Do podobnego kroku szykuje się we Francji sieć hipermarketów Auchan. Także w Polsce w roku 2012 kolejne trzy banki zamierzają otworzyć biometryczne oddziały. Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości, lider na naszym rynku, chce wprowadzić 59 biometrycznych bankomatów, Spółdzielcza Grupa Bankowa planuje otworzyć bankomat biometryczny w Pruszczu Gdańskim.

Współczesna biometria dzieli się na odrębne podkategorie: odcisku palca, naczyń krwionośnych, głosu i podpisu odręcznego. Warto jednak podkreślić, że według polskiego prawa dane biometryczne nie są traktowane jako dane osobowe! Choć nikt nie kwestionuje zalet tej technologii jako narzędzia autoryzacji, wciąż pozostaje ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI