Dlaczego banki centralne w USA i w strefie euro nadal chcą zacieśniać politykę pieniężną?

Dlaczego banki centralne w USA i w strefie euro nadal chcą zacieśniać politykę pieniężną?
Fot. stock.adobe.com / nmann77
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według najnowszej projekcji NBP do końca roku 2025 inflacja w Polsce nie spadnie do poziomu celu inflacyjnego. Kiedy spadnie, nie wiemy, gdyż projekcja obejmuje tylko kolejne 2 lata. W ostatnim kwartale 2025 roku ma wynieść 3,6%. Według Omaira Sharifa, założyciela Inflation Insights, „ostatnia mila walki z inflacją jest zwykle najtrudniejsza”. Przekonani są o tym decydenci w Rezerwie Federalnej USA i w Europejskim Banku Centralnym.

„Byłoby rozsądne, gdyby Rezerwa Federalna USA podniosły stopy procentowe jeszcze dwa razy w 2023 r., aby skierować stopę inflacji na zrównoważoną ścieżkę do 2%” – powiedziała portalowi Nikkei prezes Banku Rezerw Federalnych w Cleveland Loretta Mester. Stwierdziła, że Fed jest bliski końca zacieśniania polityki pieniężnej, ale podwyżki muszą jeszcze być przez pewien czas kontynuowane, gdyż inflacja jest „dość uparta”.

Według wstępnych szacunków 12-miesięczna inflacja w USA wyniosła w czerwcu 3,1% (w maju była na poziomie 4%), więc do celu inflacyjnego pozostało 1,1 pkt proc. Mimo to ekonomiści oczekują, że w lipcu Fed po raz kolejny podniesie stopy procentowe. Obecnie referencyjna stopa funduszy federalnych jest określona w przedziale 5,0-5,5%.

EBC i cel inflacyjny

Z inflacją wciąż walczy Europejski Bank Centralny. Obecna inflacja w strefie euro wynosi 5,5%, a cel inflacyjny to 2%.

Prezes EBC Christine Lagarde w wywiadzie, udzielonym 7 lipca magazynowi Économie de La Provence mówiła, że wprawdzie spadek inflacji jest znaczący, ale jest ona wciąż wyższa niż średnioterminowy cel wynoszący i zgodnie z prognozami EBC utrzyma się powyżej celu w 2024 i 2025 r. Dlatego wciąż jest wiele do zrobienia, aby stabilizować ceny.

Eksperci EBC przewidują, że inflacja będzie  zwalniać, w dużej mierze dlatego, że spadną ceny energii i żywności, a wąskie gardła w łańcuchach dostaw zostaną złagodzone. W efekcie inflacja mierzona wskaźnikiem HICP, która w 2022 roku wyniosła w strefie euro 8,4%, spadnie do 5,4% w 2023 r., 3,0% w 2024 r. i 2,2% w 2025 r.

Eksperci podkreślają jednak, że presja cenowa pozostaje silna. Skorygowali w górę swoje prognozy inflacji z wyłączeniem energii i żywności, ze względu na wcześniejsze niespodzianki i niskie bezrobocie, które jest niekorzystne dla szybkości dezinflacji. Prognozują inflację bazową w 2023 roku średnio 5,1%, w 2024 3,0% w 2024 r., a w 2025 2,3%.

Różne podejścia do zwalczania inflacji

Z tego powodu stopy procentowe EBC będą dalej rosły. Na czerwcowym posiedzeniu Rady Gubernatorów EBC podstawowe stopy procentowe banku zostały podniesione o 25 punktów bazowych.

Oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących wynosi 4%, oprocentowanie kredytu lombardowego 4,25%, a stopa depozytowa 3,50%.

Tymczasem stopy NBP nie zmieniają się od września 2022 roku, a prezes banku zapewnia, że jeżeli inflacja spadnie poniżej 10%, to stopy będą mogły zostać obniżone.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl