Czy rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, to rewolucyjna zmiana na rynku mieszkaniowym?

Czy rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, to rewolucyjna zmiana na rynku mieszkaniowym?
Dr Jacek Furga. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pod rewolucyjnymi hasłami minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział wczoraj (29 marca ’23), że w 2024 roku uruchomiona zostanie rządowa strona internetowa z informacjami o rzeczywistych cenach transakcji nieruchomości, pisze dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości w Związku Banków Polskich, szef Centrum AMRON.

Tymczasem sektor bankowy od września 2004 roku prowadzi międzybankową bazę danych o cenach transakcyjnych i wartościach nieruchomości (AMRON). System AMRON jest bazą prowadzoną zgodnie z wytycznymi nadzoru finansowego określonymi w Rekomendacji J.

Baza zasilana jest przez banki, ale również przez innych uczestników, w tym – przez właściciela, który w samym 2022 roku pozyskał z rynku dane o 110 tys. transakcji rynkowych z roku 2022.

Czytaj także: KNF znowelizowała Rekomendację J dotyczącą nieruchomości

System AMRON ma już dane o rzeczywistych transakcjach

Baza powstała jako narzędzie wpierające działalność banków, ale od 2013 roku udostępniana jest również pozabankowym uczestnikom rynku. Obecnie w Systemie AMRON uczestniczą wszystkie banki komercyjne i hipoteczne oraz ponad 350 banków spółdzielczych, finansujących transakcje mieszkaniowe.

Z liczącej ponad 4 mln rekordów bazy danych korzystają również Narodowy Bank Polski, Prokuratura Krajowa, Komisja Nadzoru Finansowego oraz od dwóch lat Policja, ale – co bardzo istotne – również rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, firmy pożyczkowe. System jest dostępny dla każdego podmiotu, który działa na polskim rynku mieszkaniowym.

System AMRON pozwala dobrać najbardziej aktualne transakcje dla tzw. nieruchomości podobnych, czyli o zbliżonym roku budowy, w tej samej lokalizacji, o tej samej powierzchni, na tym samym piętrze itd.

Od lat postulujemy współpracę z jednostkami administracji samorządowej i centralnej, z urzędami skarbowymi, notariuszami, komornikami i wszystkimi, którzy na tej współpracy mogą skorzystać, przyczyniając się jednocześnie do uporządkowania systemu informacji o nieruchomościach w Polsce.

Odkąd pojawił się zarys projektu zwanego Zintegrowanym Systemem Informacji o Nieruchomościach – Związek Banków Polskich deklarował udział w pracach i wsparcie inicjatywy.

Ponad 4 mln danych w Systemie AMRON

Obecnie System AMRON to największa w Polsce scentralizowana baza licząca 4,1 miliona danych o cenach i wartościach nieruchomości, zawierająca reprezentatywne dane o transakcjach – najstarsze dane dotyczą transakcji z roku 1997, przy czym dane z ostatnich dwóch lat (2021 i 2022) to łącznie ponad 10% zasobów.

Mamy dopracowany opis nieruchomości, dostosowany do nowych wymogów związanych ze zrównoważonym budownictwem i energooszczędnością – w bazie jest miejsce na dane m.in. ze świadectw energetycznych.

Obecnie System AMRON jest w trakcie rozbudowy, w związku ze znowelizowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacją J, i to jest doskonała okazja, aby dodatkowe oczekiwania Ministerstwa Rozwoju i Technologii w trakcie tej rozbudowy uwzględnić.

Związek Banków Polskich jest gotowy do współpracy z Ministerstwem i udostępnienia narzędzia, które z powodzeniem sprawdza się w bieżącej działalności sektora bankowego od 19 lat.

Niestety, to nie brak dostępu do informacji o realnych cenach transakcyjnych mieszkań jest przyczyną ich wzrostu, ale to temat na inną rewolucyjną opowieść.

Źródło: BANK.pl