Czas na odbudowanie akcji kredytowej przez banki spółdzielcze
– Sektor banków spółdzielczych pozostaje stabilny, a jego odporność wyraźnie się zwiększa za sprawą m.in. wzrostu współczynników kapitałowych oraz rosnącej skali pokrycia rezerwami kredytów zagrożonych.
Wskaźniki zyskowności i efektywności co prawda nieznacznie obniżyły się w pierwszej połowie bieżącego roku, jednak pozostają zbliżone do zeszłorocznego maksimum i nadal wielokrotnie przewyższają poziomy notowanych przed 2022 roku – powiedział prezes NBP, dodając, iż banki lokalne są ewidentnie bardziej dochodowe niż komercyjne.
Pozytywnym sygnałem z punktu widzenia stabilności sektora są rosnące wraz z wynikami finansowymi branży rezerwy na ryzyko kredytowe, co zdaniem prof. Adama Glapińskiego wskazuje na odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem oraz świadomość potrzeby jego ograniczenia w przyszłości.
Czytaj także: Rozpoczęło się Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2024
Wyzwania stojące przed sektorem banków spółdzielczych
Owe dobre wskaźniki nie powinny jednakże uśpić czujności wobec jak najbardziej realnych wyzwań jutra, szczególnie tych systemowych. Trzeba mieć wszak na uwadze, iż obecna sytuacja makroekonomiczna, z tak wysokim poziomem stóp procentowych, nie będzie trwać w nieskończoność. Dobry czas nie może zatem osłabić dążenia do strukturalnego zwiększenia efektywności sektora.
Jednym ze sposobów, by osiągnąć ten efekt, może być odbudowanie akcji kredytowej, której dynamika ostatnio wyraźnie zahamowała. Zdaniem prezesa banku centralnego, to właśnie lokalne instytucje finansowe powinny być głównymi dostawcami usług bankowych dla społeczności lokalnych, w tym zarówno producentów rolnych, jak i jednostek samorządowych.
Już obecnie ponad 50% finansowania rolnictwa pochodzi z banków spółdzielczych, pojawia się pytanie, jak wykorzystać ten potencjał. Według prezesa NBP sposobem może być poszukiwanie nisz produkcyjnych i współpracy z lokalnymi wytwórcami, finansowanie nowych projektów rozwojowych, tworzenie centrów doradczych, wreszcie rozszerzanie współpracy z samorządami, zwłaszcza w kontekście redystrybucji funduszy unijnych.
Szanse należy dostrzegać w obszarach, związanych z rolnicą ekologiczną i zrównoważonym rozwojem, jak też w dywersyfikacji źródeł przychodów.
Inną kwestią jest zacieśnienie współdziałania zarówno w ramach zrzeszeń, jak i całego sektora.
– Zmiany, jakie zostały dokonane w ostatnich prawie 10 latach w sektorze bankowości spółdzielczej wpłynęły na poprawę jego stabilności, ale również przyczyniły się do zwiększenia skali współpracy w ramach sektora.
Wiele działań związanych z rozwojem oferty produktowej, wprowadzaniem nowych rozwiązań technologicznych, czy też cyberbezpieczeństwem nie byłoby możliwych bez udziału banków zrzeszających oraz wsparcia systemów ochrony instytucjonalnej – nadmienił Adam Glapiński.
Banki spółdzielcze a pozyskiwanie udziałowców
W dalszej części swego wystąpienia odniósł się on do wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, ale i spadającej liczby udziałowców banków spółdzielczych.
– Inwestycja w bank spółdzielczy wydaje się być nieatrakcyjna wobec ofert innych instytucji, czy też produktów dostępnych obecnie na rynku finansowym. Odwrócenie tej negatywnej tendencji w zakresie liczby udziałowców przyczyniłoby się do wzmacniania zaufania do bankowości spółdzielczej, jak również w tym okresie – powiedział Adam Glapiński.
Jego zdaniem, dobre wyniki finansowe tworzą sprzyjające warunki do zwiększenia zachęt finansowych dla członków, również poprzez wypłatę dywidend.
– Działania edukacyjne, projektowe, czy też doradcze mogą wpłynąć pozytywnie na aktywizację obecnych członków udzielnych i pozyskanie nowych – dodał prezes NBP.