Cyfrowa obsługa lepsza dla klienta banków niż tradycyjna

Cyfrowa obsługa lepsza dla klienta banków niż tradycyjna
Mariusz Sudoł Nest Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kanały cyfrowe zwiększą równowagę informacyjną pomiędzy bankiem a jego klientem - mówił dr Mariusz Sudoł, dyrektor Departamentu Compliance, Nest Bank, w wywiadzie dla BANK.pl podczas konferencji BankTech.

Jego zdaniem – za trzy do pięciu lat, w wyniku transformacji cyfrowej, bankowość będzie całkowicie dostępna dla klientów banków z dowolnego miejsca.

„To tak, jakby oddział banku przeniósł się do domu klienta” – mówił Mariusz Sudoł.

Jak zauważył, po pandemii COVID-19 wiele naszych aktywności przeniosło się do świata wirtualnego. Np. wpuszczamy pracodawcę do swojego domu, a tylko raz czy dwa razy w tygodniu jesteśmy obecni w faktycznym miejscu zatrudnienia. Kontaktujemy się niekiedy z bankami w postaci rozmowy telekonferencyjnej, częściej przy użyciu innych form kontaktu zdigitalizowanego.

Czytaj także: Co decyduje o wyborze kanału kontaktu klienta z bankiem?

Cyfrowo klient jest obsługiwany lepiej

W jego opinii kanały cyfrowe pozwalają na polepszenie jakości obsługi klienta. Jest ona lepiej udokumentowana, procesy kontaktów z klientami są bardziej wystandaryzowane i bardziej efektywne.

Uważa, że w tym momencie jest czas na to, aby właściwie opracować procesy i procedury oraz przygotować się na wykorzystanie w obsłudze klienta sztucznej inteligencji.

Odnosząc się do kwestii nierównowagi informacyjnej pomiędzy bankiem a klientem Mariusz Sudoł stwierdził, że w kontaktach cyfrowych wszystkie rozmowy z klientem będą rejestrowane, w efekcie czego ewentualne spory będzie można łatwo udokumentować przebiegiem rozmowy na linii bank – klient.

Warunkiem do upowszechnienia się na bardzo szeroką skalę wirtualnych kontaktów z bankiem jest – jego zdaniem – dotrzymanie warunków bezpieczeństwa oraz przejrzystości dla klienta. Muszą też istnieć odpowiednie regulacje.

Czytaj także: Czy bank może rozmawiać z klientem zrozumiałym dla niego językiem, spełniając jednocześnie oczekiwania regulatora?

Kiedy bank w metaversum?

Pytany czy w przyszłości wizyty klientów w bankach będą oparte o technologię metaversum, nie wykluczył takiej możliwości.

„Pytanie – jak daleko nam technologia na to pozwoli, czy prawo to dopuści, czy ta forma kontaktów będzie  akceptowalna społecznie” – powiedział Mariusz Sudoł.

Rozmowa odbyła się po debacie eksperckiej poświęconej problematyce dostępności usług finansowych na polskim rynku, w tym skuteczności rozwiązań omnikanałowych, stosowanych przez instytucje finansowe. Partnerem debaty była firma Asseco Poland.

Czytaj także: BankTech 2023: czego banki mogą nauczyć się od firm technologicznych?

Źródło: BANK.pl