Coraz mniej firm ubezpieczeniowych w Polsce ‒ rynek polis się monopolizuje?

Coraz mniej firm ubezpieczeniowych w Polsce ‒ rynek polis się monopolizuje?
Fot. stock.adobe.com / xtock
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przejęcie Avivy przez Allianz oznacza dalszą koncentrację rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla aleBank.pl, jak nasz sektor wygląda na tle Europy.

Zapowiadane już od pewnego czasu przejęcie polskich biznesów firmy Aviva przez Grupę Allianz stało się faktem. Ta ciekawa transakcja na pewno zmieni oblicze krajowego rynku ubezpieczeń.

Chodzi nie tylko o fakt, że niemiecki ubezpieczyciel zyskał o wiele mocniejszą pozycję na rynku polis tzw. życiowych. Kolejną ważną zmianą wydaje się dalsza konsolidacja krajowego rynku ubezpieczeń.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, czy rodzimy rynek polis faktycznie jest mocno skoncentrowany.  

To nie jedyna fuzja ubezpieczeniowa w ostatnim czasie

W pierwszej kolejności, na pewno warto podkreślić, że przejęcie polskiego biznesu firmy Aviva przez Allianz nie jest jedyną fuzją ubezpieczeniową, która miała miejsce w ostatnim czasie. Nieco wcześniej też byliśmy świadkami ważnych transakcji.

Dotyczy to następujących zdarzeń, które dodatkowo skonsolidowały rodzimy rynek ubezpieczeniowy:

– 9 kwietnia 2021 r. miał miejsce wpis do KRS-u połączenia AXA Życie TU S.A. i UNIQA TU na Życie S.A., a także połączenia AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. i UNIQA TU S.A. (obydwie transakcje były elementem przejęcia polskich biznesów Grupy AXA przez UNIQA);

– 30 lipca 2021 r. do KRS-u wpisano połączenie Generali Polska TU. S.A. i Concordia Polska T.U. S.A. (w efekcie marka Concordia zniknęła z rynku).

Skutki powyższych zmian są już dobrze widoczne w najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego na temat udziału poszczególnych zakładów ubezpieczeń w składce przypisanej brutto działu I (ubezpieczenia na życie) oraz działu II (pozostałe ubezpieczenia osobowe i ubezpieczenia majątkowe).

‒ Warto przyjrzeć się wspomnianym kwartalnym statystykom, które opublikował KNF ‒ uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Polska jest 15. pod względem wartości rynkiem ubezpieczeniowym w Europie, do liderów brakuje nam jeszcze bardzo dużo

Większe zmiany dotyczą rynku ubezpieczeń na życie…

Poniższa tabela przygotowana przez ekspertów Ubea.pl wyjaśnia, jakie skutki będzie miało niedawne przejęcie Avivy przez Allianz w kontekście rynku polis. Prezentowane w zestawieniu informacje pochodzą z końca I kw. 2022 roku, gdyż KNF nie opublikował jeszcze nowszych statystyk.

Na podstawie dostępnych informacji można wywnioskować, że po niedawnej transakcji Grupa Allianz zwiększy swój udział w polskim rynku polis „życiowych” z około 3% do mniej więcej 12%.

‒ Spółka Aviva TUnŻ była bowiem ważnym graczem, choć jej dystans do pierwszego w zestawieniu PZU Życie nie dawał szans na zmianę pozycji lidera ‒ komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Natomiast w przypadku działu drugiego ubezpieczeń, wzrost znaczenia Grupy Allianz będzie mniejszy, bo przejęta spółka Avivy (Aviva TU Ogólnych S.A.) dysponowała w I kw. 2022 r. około jednoprocentowym udziałem dotyczącym przypisu składki brutto. Analogiczny wynik dla TUiR Allianz Polska S.A. oscylował z kolei na poziomie około 3,6%.

‒ Teraz wspomniana spółka może powalczyć z Generali TU S.A. i UNIQA TU S.A. o miejsce bezpośrednio za podium. Natomiast dystans do trzeciej pozycji na razie wydaje się zdecydowanie za duży ‒ ocenia Andrzej Prajsnar.

Źródło: Ubea.pl

Czytaj także: Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 11,5 mld złotych

W wielu krajach liderzy mają mniejszy udział rynkowy

Kolejna konsolidacja na krajowym rynku ubezpieczeń może wzbudzać obawy związane ze zbyt dużym znaczeniem kilku wiodących spółek. Takie wątpliwości nie są zupełnie bezpodstawne, co pokazują ciekawe dane Insurance Europe.

Wynik z Polski wydaje się wysoki na tle państw, dla których eksperci Insurance Europe wykonali obliczenia

Wspomniana instytucja podaje, że łączny udział rynkowy pięciu największych grup ubezpieczeniowych w poszczególnych krajach Europy pod koniec 2019 roku wynosił:

Austria ‒ 70,7%

Belgia ‒ 58,8%

Bułgaria ‒ 57,1%

Chorwacja ‒ 65,0%

Cypr ‒ 53,0%

Czechy ‒ 80,9%

Estonia ‒ 86,2%

Finlandia ‒ 77,4%

Francja ‒ 47,7%

Grecja ‒ 49,0%

Hiszpania ‒ 43,1%

Luksemburg ‒ 11,7%

Łotwa ‒ 69,0%

Malta ‒ 86,5%

Polska 73,0%

Portugalia ‒ 63,3%

Słowacja ‒ 76,0%

Szwajcaria ‒ 57,7%

Szwecja ‒ 51,5%

Włochy ‒ 56,7%.

Zaprezentowany powyżej wynik z Polski wydaje się wysoki na tle państw, dla których eksperci Insurance Europe wykonali obliczenia. Co ważne, udział rynkowy pięciu największych polskich ubezpieczycieli na poziomie 73% nie uwzględnia ostatnich transakcji. Na porównawcze europejskie dane z 2022 r. będziemy musieli jeszcze poczekać.

‒ Niemniej jednak, już teraz można zadawać sobie pytanie, czy krajowy rynek ubezpieczeń nie stał się zbyt mocno skoncentrowany ‒ podsumowuje Paweł Kuczyński.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Źródło: aleBank.pl