Co zmieni nowa Rekomendacja U?
Nadzór finansowy opublikował nową Rekomendację U. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają dla BANK.pl, co ta zmiana oznacza z perspektywy banków, ubezpieczycieli oraz ich klientów.
Nadzór finansowy opublikował nową Rekomendację U. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają dla BANK.pl, co ta zmiana oznacza z perspektywy banków, ubezpieczycieli oraz ich klientów.
KNF podał już dokładne dane o udziale rynkowym firm ubezpieczeniowych w 2022 roku. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla BANK.pl co zmieniło się w czołówce oraz peletonie ubezpieczycieli w zakresie udziału w składce przypisanej brutto działu I oraz II.
Miniony rok 2022 na pewno nie był łatwy dla zakładów ubezpieczeniowych. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla BANK.pl, jak w tych trudnych warunkach zmieniały się zyski ubezpieczycieli.
Stłuczki ze względu na swoją częstość wpływają na koszt ubezpieczenia OC. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla BANK.pl, gdzie w Polsce częstość stłuczek była największa przez cały 2022 rok.
Na rynku kredytów mieszkaniowych mamy do czynienia ze znaczącym spadkiem sprzedaży. Czy taka sytuacja może być dotkliwa dla ubezpieczycieli?, sprawdzają dla BANK.pl eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Nowe dane ACEA potwierdzają wzrost przeciętnego wieku samochodów w Polsce i niemal całej Europie. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają czytelnikom BANK.pl jakie to może mieć znaczenie w kontekście autocasco.
Znane są już wstępne dane z 2022 roku o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Te informacje mogą zaskakiwać. Na szczęście chodzi o pozytywne zaskoczenie. Informacje dotyczące bezpieczeństwa drogowego w 2022 roku mają dodatkowy aspekt. Trzeba bowiem pamiętać, że miniony rok przyniósł kilka restrykcyjnych zmian dla kierowców. Przykładem jest dwukrotne zaostrzenie kar dla piratów drogowych (obowiązujące od 1 stycznia oraz 17 września 2022 roku), podkreślają eksperci Ubea.pl.
KNF niedawno opublikował najnowsze dane o zyskach ze sprzedaży OC. Takie statystyki dotyczące I kw. – III kw. 2022 r. wyglądają jeszcze gorzej dla zakładów ubezpieczeń niż wcześniejsze informacje. Sytuację przeanalizowali dla BANK.pl eksperci Ubea.pl.
Są już najnowsze dane o sprzedaży polis chroniących życie i zdrowie w różnych krajach UE. Warto przyjrzeć się różnicom między państwami, a także preferencjom rodaków.
Niedawno padł kolejny rekord popularności ubezpieczeń medycznych. Prezentujemy dane na ten temat. Eksperci Ubea.pl przeanalizowali dla BANK.pl m.in. polski rynek takich polis na tle Europy.
Niedawno pojawiły się najnowsze dane na temat składek OC w krajach Starego Kontynentu. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przeprowadzili dla portalu aleBnk.pl ich analizę.
PIU opublikowała dokładne dane na temat przestępczości ubezpieczeniowej w minionym roku. Niestety, znów odnotowano wzrost aktywności przestępców.
Zgodnie z oczekiwaniami analityków, ubezpieczyciele zarobili znacznie mniej na sprzedaży OC dla kierowców. Taka sytuacja stanowi sygnał alarmowy dla wielu towarzystw, podkreślają eksperci Ubea.pl.
Pozycja agentów ubezpieczeniowych na rodzimym rynku jest niepodważalna. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla aleBank.pl czy tacy pośrednicy przez ostatnie lata zwiększyli swoje znaczenie.
Wypadkowość bywa określana jako bardzo ważny czynnik w kontekście cen OC. Warto sprawdzić, czy częstość wypadków faktycznie mocno wpływa na składkę.
Często mówi się o czekającym nas wzroście cen polis OC dla kierowców. Ale podrożeć mogą również ubezpieczenia mieszkań i domów.
Przy okazji wprowadzenia nowych, bardziej surowych kar za wykroczenia drogowe (m.in. przekroczenie prędkości) część analityków spodziewała się, że takie zmiany z początku 2022 roku poprawią bezpieczeństwo drogowe. Dane dotyczące pierwszego kwartału bieżącego roku nie pozwalały jeszcze z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie czy poprawa bezpieczeństwa drogowego faktycznie nastąpiła. Od niedawna dysponujemy natomiast takimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego na temat bezpieczeństwa drogowego, które obejmują całą pierwszą połowę 2022 roku.
Przejęcie Avivy przez Allianz oznacza dalszą koncentrację rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla aleBank.pl, jak nasz sektor wygląda na tle Europy.
Polska Izba Ubezpieczeń w niedawno opublikowanym raporcie pod tytułem „Ubezpieczenia w liczbach 2021” zaprezentowała informacje wskazujące, że nasz kraj jest piętnastym rynkiem ubezpieczeniowym w Europie. Chodzi o klasyfikację, która uwzględnia łączną wartość składki przypisanej brutto i pomija kraje nienależące do UE lub EFTA (m.in. Rosję oraz Ukrainę).
Ubiegłoroczne wyniki dotyczące zyskowności OC komunikacyjnego były dość zaskakujące, ponieważ zakładom ubezpieczeń udało się nieco zwiększyć dodatni wynik finansowy na sprzedaży najważniejszych polis w Polsce (z około 0,52 mld zł do 0,58 mld zł).
Rzecznik Finansowy (RF) podsumował dane o skargach na zakłady ubezpieczeń w 2021 roku. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla aleBank.pl, którzy liderzy z działu pierwszego oraz drugiego ubezpieczeń mogli się pochwalić niższą liczbą skarg niż konkurenci.
Jakie były ubezpieczeniowe skargi w 2021 roku? Rzecznik Finansowy podsumował napływające do niego w 2021 roku skargi. Podsumowanie zawiera wiele interesujących informacji na temat polis, zauważają eksperci Ubea.pl.
Czy rosyjski rynek polis nie wytrzyma sankcji? Gospodarczy konflikt pomiędzy światem zachodnim i Rosją dotyczy również ubezpieczeń. Eksperci Ubea.pl analizują dla aleBank.pl rosyjski rynek ubezpieczeniowy.
Znamy już wyniki finansowe działalności ubezpieczycieli w 2021 roku. Pandemia koronawirusa na pewno była ważnym czynnikiem wpływającym na poziom zysków ubezpieczycieli w minionym roku. Warto również wziąć pod uwagę rosnącą inflację, a także korekty stóp procentowych NBP, które miały miejsce w IV kw. 2021 roku. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają dla aleBank.pl, dlaczego ubiegłoroczny zysk techniczny zakładów ubezpieczeń był mniejszy.
Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl niedawno przedstawili na portalu aleBank.pl możliwe konsekwencje, jakie wojna może mieć dla krajowego rynku ubezpieczeń. Warto oczywiście pamiętać, że to nie polska branża ubezpieczeniowa będzie najbardziej dotknięta skutkami rosyjskiej agresji. Ukraińscy ubezpieczyciele znajdują się w nieporównywalnie gorszej sytuacji. Teraz analitycy postanowili przyjrzeć się problemom ukraińskich firm ubezpieczeniowych.
Komisja Nadzoru Finansowego niedawno opublikowała roczne wyniki finansowe ubezpieczycieli. Warto przyjrzeć się informacjom na temat zysku technicznego ze sprzedaży OC w 2021 roku.
Agresja Rosji na Ukrainę z całą pewnością będzie miała znaczenie ubezpieczeniowe. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają dla aleBank.pl, jak może wyglądać wpływ tej sytuacji na rynek polis.
Krajowe media już od dłuższego czasu donosiły o spadku sprzedaży nowych samochodów osobowych. Najnowsze dane GUS wskazują, że w całym 2021 roku na terenie Polski zarejestrowano tylko 450 831 fabrycznie nowych samochodów osobowych. To nieco lepszy wynik niż ten z 2020 roku (432 394), ale nadal znacznie gorszy od statystyk dotyczących 2019 r. (561 153 rejestracje).
O dronach i ubezpieczeniach mówi się zwykle w kontekście polis wykupywanych przez posiadaczy tych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że w praktyce związki dronów z ubezpieczeniami i całą branżą ubezpieczeniową są bardziej rozbudowane. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przeanalizowali dla aleBank.pl ten temat i wyjaśniają, jak zakłady ubezpieczeniowe wykorzystują drony do własnych celów.
Daleko idące zmiany, które wprowadził Polski Ład mają dość nieoczekiwane skutki. Wzrosło między innymi zainteresowanie specjalnymi polisami, podkreślają eksperci Ubea.pl.