Autor: Ubea.pl

samochody, zderzenie
Komentarze ekspertów

Co zyskali ubezpieczyciele na większym bezpieczeństwie ruchu drogowego w 2022 roku

Znane są już wstępne dane z 2022 roku o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Te informacje mogą zaskakiwać. Na szczęście chodzi o pozytywne zaskoczenie. Informacje dotyczące bezpieczeństwa drogowego w 2022 roku mają dodatkowy aspekt. Trzeba bowiem pamiętać, że miniony rok przyniósł kilka restrykcyjnych zmian dla kierowców. Przykładem jest dwukrotne zaostrzenie kar dla piratów drogowych (obowiązujące od 1 stycznia oraz 17 września 2022 roku), podkreślają eksperci Ubea.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ
rozbity o drzewo samochód, kierowca siedzący na poboczu z twarzą w dłoniach
Z rynku finansowego

Wzrosną składki OC, bo rośnie liczba wypadków drogowych?

Przy okazji wprowadzenia nowych, bardziej surowych kar za wykroczenia drogowe (m.in. przekroczenie prędkości) część analityków spodziewała się, że takie zmiany z początku 2022 roku poprawią bezpieczeństwo drogowe. Dane dotyczące pierwszego kwartału bieżącego roku nie pozwalały jeszcze z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie czy poprawa bezpieczeństwa drogowego faktycznie nastąpiła. Od niedawna dysponujemy natomiast takimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego na temat bezpieczeństwa drogowego, które obejmują całą pierwszą połowę 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty euro na stole, napis Insurance
Raporty | Z rynku finansowego

Polska jest 15. pod względem wartości rynkiem ubezpieczeniowym w Europie, do liderów brakuje nam jeszcze bardzo dużo

Polska Izba Ubezpieczeń w niedawno opublikowanym raporcie pod tytułem „Ubezpieczenia w liczbach 2021” zaprezentowała informacje wskazujące, że nasz kraj jest piętnastym rynkiem ubezpieczeniowym w Europie. Chodzi o klasyfikację, która uwzględnia łączną wartość składki przypisanej brutto i pomija kraje nienależące do UE lub EFTA (m.in. Rosję oraz Ukrainę).

CZYTAJ WIĘCEJ
monety w stosach, klocki z datą 2021
Z rynku finansowego

Dlaczego w 2021 roku ubezpieczyciele zarobili mniej?

Znamy już wyniki finansowe działalności ubezpieczycieli w 2021 roku. Pandemia koronawirusa na pewno była ważnym czynnikiem wpływającym na poziom zysków ubezpieczycieli w minionym roku. Warto również wziąć pod uwagę rosnącą inflację, a także korekty stóp procentowych NBP, które miały miejsce w IV kw. 2021 roku. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają dla aleBank.pl, dlaczego ubiegłoroczny zysk techniczny zakładów ubezpieczeń był mniejszy.

CZYTAJ WIĘCEJ
dłonie nad figurkami ludzi w barwach ukraińskich
Z rynku finansowego

Jak wojna wpłynie na ukraiński sektor ubezpieczeń?

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl niedawno przedstawili na portalu aleBank.pl możliwe konsekwencje, jakie wojna może mieć dla krajowego rynku ubezpieczeń. Warto oczywiście pamiętać, że to nie polska branża ubezpieczeniowa będzie najbardziej dotknięta skutkami rosyjskiej agresji. Ukraińscy ubezpieczyciele znajdują się w nieporównywalnie gorszej sytuacji. Teraz analitycy postanowili przyjrzeć się problemom ukraińskich firm ubezpieczeniowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
drony nad kopalnią odkrywkową
Technologie i innowacje | Z rynku finansowego

Drony nie tylko pomagają ubezpieczycielom w walce z wyłudzeniami, to też rosnący rynek polis dla ich właścicieli

O dronach i ubezpieczeniach mówi się zwykle w kontekście polis wykupywanych przez posiadaczy tych urządzeń. Warto jednak pamiętać, że w praktyce związki dronów z ubezpieczeniami i całą branżą ubezpieczeniową są bardziej rozbudowane. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przeanalizowali dla aleBank.pl ten temat i wyjaśniają, jak zakłady ubezpieczeniowe wykorzystują drony do własnych celów.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 3