Kolizje samochodowe w Polsce: gdzie mocno wpływają na OC?

Kolizje samochodowe w Polsce: gdzie mocno wpływają na OC?
Fot. stock.adobe.com / Southworks
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Stłuczki ze względu na swoją częstość wpływają na koszt ubezpieczenia OC. Eksperci Ubea.pl sprawdzili dla BANK.pl, gdzie w Polsce częstość stłuczek była największa przez cały 2022 rok.

Każda osoba pracująca w ubezpieczeniowym dziale likwidacji szkód komunikacyjnych może potwierdzić, że stłuczki są zdecydowanie najczęstszym rodzajem zdarzeń, których skutki likwiduje OC.

Dowód stanowią niedawno opublikowane informacje GUS. Główny Urząd Statystyczny w ramach ostatecznych danych za 2022 rok podaje, że w tym okresie miało miejsce 362 266 stłuczek oraz 21 322 wypadki.

Na jeden wypadek skutkujący szkodami osobowymi przypadało zatem aż siedemnaście stłuczek kończących się tylko szkodami na majątku. Podobnie jak w poprzednich latach, poszczególne powiaty i miasta na prawach powiatu cechowały się bardzo różną częstością stłuczek.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, w których częściach kraju najłatwiej było o niewielką, lecz kłopotliwą kolizję drogową. Pomimo poprawy widocznej w 2022 roku, liczba takich zdarzeń nadal pozostaje problemem rzutującym na ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC. Zwłaszcza w miejscach wyróżnionych na mapie przygotowanej przez ekspertów Ubea.pl.

Czytaj także: Czy firmy ubezpieczeniowe będą zmuszone do podwyższenia cen OC?

Mocny spadek liczby stłuczek w 2022 r. to dobry sygnał

Już wcześniej wspomnieliśmy o spadku liczby stłuczek w Polsce jako pozytywnym zjawisku – również z punktu widzenia ubezpieczycieli. Warto zatem zaprezentować dane GUS dotyczące liczby kolizji (innymi słowy – stłuczek).

Te informacje Głównego Urzędu Statystycznego prezentują się następująco:

 • 2020 r. – 382 046 stłuczek
 • 2021 r. – 422 627 stłuczek
 • 2022 r. – 362 266 stłuczek

Nawet ponad miesiąc temu, po sprawdzeniu wstępnych danych Policji na temat liczby wypadków drogowych można było sądzić, że statystyki dotyczące stłuczek w 2022 r. również okażą się dobre. W rozbiciu na poszczególne kwartały, ubiegłoroczna liczba stłuczek prezentowała się następująco:

 • I kw. 2022 r. – 86 104
 • II kw. 2022 r. – 93 541
 • III kw. 2022 r. – 89 749
 • IV kw. 2022 r. – 92 872

Powyższe dane sugerują, że w przeciwieństwie do liczby wypadków oraz ich ofiar, ostatni kwartał 2022 roku nie przyniósł znaczącej poprawy dotyczącej stłuczek. Widzimy natomiast, że każdy z kwartałów ubiegłego roku cechował się stosunkowo niską liczbą stłuczek.

– To sytuacja, która na pewno pomogła zakładom ubezpieczeń w warunkach inflacji i wzrostu kosztów likwidacji szkód – uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czytaj także: Gdzie w Europie ubezpieczenie OC podrożało o 40 procent?

Mocno trzeba uważać w Katowicach oraz Kielcach

Pomimo ogólnego spadku liczby stłuczek, niektóre części kraju nadal wyróżniały się w 2022 r. ich dużą częstością.

W celu wskazania takich niebezpiecznych obszarów eksperci postanowili obliczyć liczbę stłuczek przypadającą na 10 000 mieszkańców danego powiatu lub miasta na prawach powiatu.

Wyniki analizy dotyczące 380 powiatów i miast na prawach powiatu zobaczymy na poniższej mapie.

Mapa stłuczki Ubea.pl

– Natomiast tabela prezentuje po 15 lokalizacji z najlepszym oraz najgorszym wynikiem.

Drogowe ekstrema zawsze wzbudzają bowiem największe zainteresowanie – mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Tabela stłuczki samochodowe, Ubea.pl
Ubea.pl

Po sprawdzeniu wyników „powiatowej” analizy okazuje się, że wśród lokalizacji cechujących się niską częstością stłuczek nie znajdziemy żadnego miasta na prawach powiatu.

Przodują przede wszystkim typowo wiejskie powiaty znajdujące się z dala od metropolii. Mapa wskazuje, że bezpiecznie pod względem stłuczek jest między innymi na północnym Podkarpaciu oraz we wschodniej Małopolsce.

Jeżeli chodzi o miasta na prawach powiatu, to według danych z 2022 roku najlepiej prezentują się następujące ośrodki miejskie:

 • Siemianowice Śląskie – 57,48 stłuczki w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców (2022 r.)
 • Tarnobrzeg – 64,45
 • Jaworzno – 75,68
 • Jastrzębie-Zdrój – 76,68
 • Świętochłowice – 77,64

Wspomniane wyżej miasta stanowią bez wątpienia wyjątek od ogólnej zasady. Widzimy bowiem na mapie, że średnie i większe miasta z reguły wyróżniają się podwyższoną częstością kolizji drogowych.

Pod tym względem, sytuacja najgorzej wygląda w następujących miastach:

 • Katowice – 186,49 stłuczki w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców (2022 r.)
 • Chełm – 169,03
 • Kielce – 163,47
 • Słupsk – 162,88
 • Opole – 162,33

Niestety, w praktyce rozwiązanie problemu dużej liczby stłuczek z powyższych miast na pewno nie będzie łatwe.

– Pewną receptą może być budowa większej liczby miejsc parkingowych, gdyż to właśnie ciasnota parkingowa jest częstą przyczyną drobnych uszkodzeń karoserii – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Źródło: BANK.pl