Chmura to narzędzie, które efektywnie pozwala osiągać cele biznesowe

Chmura to narzędzie, które efektywnie pozwala osiągać cele biznesowe
Maciej Cetler. Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas konferencji BankTech 2023 z Maciejem Cetlerem, CEO w Tameshi rozmawialiśmy w studiu BANK.pl o doświadczeniach Firmy uzyskanych podczas przenoszenia Banku Pocztowego do chmury publicznej.

„Udało nam się wypracować metodykę, która pozwala na dyskusję z bankami o kolejnych krokach potrzebnych do przenoszenia banków do chmury publicznej” – powiedział Maciej Cetler.

Jak zaznaczył ta metodyka pozwala w trybie rzeczywistym na sprawdzanie czy wymagania regulatora są spełniane przy takich przenosinach.

Czytaj także: Cyfrowa obsługa lepsza dla klienta banków niż tradycyjna

Od czego zależy tempo przenoszenia banku do chmury?

Jak się wyraził Maciej Cetler – „udało się przetrzeć drogę formalno-prawną”. Tameshi wspiera Bank Pocztowy w migracji do chmury Amazon Web Services.

 „Od początku istnienia naszej firmy współpracujemy tylko i wyłącznie z AWS” – zaznaczył gość studia BANK.pl.

Pytany o to jak długo może trwać przenoszenie banku do chmury stwierdził, że proces ten bardzo często związany jest z tak zwaną niwelacją długu technologicznego, który występuje w większości banków.

Zaznaczył jednak, że szybkie przejście do chmury jest możliwe kiedy dług technologiczny jest minimalny, kiedy technologie, z których dany bank korzysta współgrają, bądź mogą współgrać z usługami chmury publicznej.

Czytaj także: Co decyduje o wyborze kanału kontaktu klienta z bankiem?

Polski regulator bazuje na rekomendacjach UE

Maciej Cetler liczy na to, że kolejne banki w Polsce zdecydują się  na współpracę z Tameshi  przy migracji do chmury publicznej.

„Współpracowaliśmy również z bankami spoza Polski, które z sukcesem były całkowicie przenoszone do chmury AWS. Chcemy powielić w naszym kraju ten model, którego nauczyliśmy się poza Polską.”

Odnosząc się do wpływu regulacji na proces przenoszenia banków w Polsce do chmury publicznej zauważył, że polski regulator bazuje na rekomendacjach europejskiego regulatora.

Większość ryzyk, które występują w polskim sektorze bankowym związanych z migracją do chmury dotyczy również banków w innych krajach Unii Europejskiej. 

Tameshi i AWS także w tym zakresie czerpią wiedzę ze swoich doświadczeń zdobytych w innych sektorach bankowych UE.

Czytaj także: BankTech 2023: czego banki mogą nauczyć się od firm technologicznych?

Źródło: BANK.pl