Banki w USA z obniżonymi wymogami kapitałowymi?

Kluczowym elementem obniżenia wymogów kapitałowych ma być modyfikacja tzw. dodatkowego wskaźnika dźwigni finansowej (Supplementary Leverage Ratio, SLR).
Oczekuje się, że zmiany mają być przedstawione w ciągu kilku tygodni. Scott Bessent, sekretarz skarbu USA, powiedział w zeszłym tygodniu, że taka reforma jest „wysokim priorytetem” dla głównych organów nadzoru bankowego — Rezerwy Federalnej, Biura Kontrolera Waluty i Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów.
Wskaźnik SLR wymaga, by duże banki miały ustaloną kwotę wysokiej jakości kapitału w stosunku do swojego całkowitego zadłużenia, które obejmuje zarówno aktywa bilansowe, takie jak kredyty, jak i pozabilansowe, np. instrumenty pochodne.
Zasada ta została ustanowiona w 2014 r. jako część szeroko zakrojonych reform w następstwie kryzysu finansowego w latach 2008–2009. Osiem największych banków w USA musi obecnie posiadać tzw. kapitał Tier 1 — obejmujący zwykły kapitał własny, zyski zatrzymane i inne składniki, które jako pierwsze absorbują straty — o wartości co najmniej 5% całkowitego zadłużenia.
Największe banki europejskie, chińskie, kanadyjskie i japońskie podlegają niższym standardom.
Zwolennicy zmiany
Środowiska bankowe od lat krytykują ten wskaźnik twierdząc, że karze on pożyczkodawców za posiadanie także aktywów o niskim ryzyku, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, utrudnia handel na rynku rządowych długów i osłabia zdolność banków do udzielania kredytów.
Rozważaną przez organy regulacyjne opcją jest wykluczenie aktywów o niskim ryzyku, takich jak obligacje skarbowe i depozyty banków centralnych, z kalkulacji wskaźnika dźwigni finansowej — jak to miało miejsce tymczasowo przez rok w trakcie pandemii.
Krytycy zmiany
Krytycy deregulacji twierdzą jednak, że obniżanie wymogów kapitałowych banków może być niebezpieczne dla ich stabilności, biorąc pod uwagę zmienność rynku i nieprzewidywalność polityki administracji Trumpa.
„Biorąc pod uwagę niestabilność na rynkach światowych, na którą narażeni są inwestorzy, a także wahania kursu dolara i niewiadomy kierunek rozwoju gospodarki amerykańskiej, nie wydaje się, aby był to właściwy moment na jakiekolwiek łagodzenie standardów kapitałowych” — powiedział cytowany przez „Financial Times” francuski ekonomista Nicolas Véron, współzałożyciel Peterson Institute for International Economics.
Obniżeniu wymogów kapitałowych banków przeciwni są także politycy Partii Demokratycznej. W czwartek wpływowa senatorka demokratyczna Elizabeth Warren skrytykowała propozycje, mówiąc, że zmiany naraziłyby amerykańską gospodarkę na ryzyko kolejnego krachu, za który zapłacą podatnicy.
