Banki w USA z obniżonymi wymogami kapitałowymi?

Banki w USA z obniżonymi wymogami kapitałowymi?
Źródło: The White House,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Władze USA przygotowują się do ogłoszenia jednej z największych obniżek wymogów kapitałowych dla banków od ponad dekady. Będzie to realizacja części programu deregulacyjnego Donalda Trumpa, który przewiduje anulowanie wielu przepisów w różnych obszarach, od polityki środowiskowej po wymogi ujawniania informacji finansowych.

Kluczowym elementem obniżenia wymogów kapitałowych ma być modyfikacja tzw. dodatkowego wskaźnika dźwigni finansowej (Supplementary Leverage Ratio, SLR).

Oczekuje się, że zmiany mają być przedstawione w ciągu kilku tygodni. Scott Bessent, sekretarz skarbu USA, powiedział w zeszłym tygodniu, że taka reforma jest „wysokim priorytetem” dla głównych organów nadzoru bankowego — Rezerwy Federalnej, Biura Kontrolera Waluty i Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów. 

Wskaźnik SLR wymaga, by duże banki miały ustaloną kwotę wysokiej jakości kapitału w stosunku do swojego całkowitego zadłużenia, które obejmuje zarówno aktywa bilansowe, takie jak kredyty, jak i pozabilansowe, np. instrumenty pochodne.

Zasada ta została ustanowiona w 2014 r. jako część szeroko zakrojonych reform w następstwie kryzysu finansowego w latach 2008–2009. Osiem największych banków w USA musi obecnie posiadać tzw. kapitał Tier 1 — obejmujący zwykły kapitał własny, zyski zatrzymane i inne składniki, które jako pierwsze absorbują straty — o wartości co najmniej 5% całkowitego zadłużenia.

Największe banki europejskie, chińskie, kanadyjskie i japońskie podlegają niższym standardom.

Zwolennicy zmiany

Środowiska bankowe od lat krytykują ten wskaźnik twierdząc, że karze on pożyczkodawców za posiadanie także aktywów o niskim ryzyku, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, utrudnia handel na rynku rządowych długów i osłabia zdolność banków do udzielania kredytów.

Rozważaną przez organy regulacyjne opcją jest wykluczenie aktywów o niskim ryzyku, takich jak obligacje skarbowe i depozyty banków centralnych, z kalkulacji wskaźnika dźwigni finansowej — jak to miało miejsce tymczasowo przez rok w trakcie pandemii.

Krytycy zmiany

Krytycy deregulacji twierdzą jednak, że obniżanie wymogów kapitałowych banków może być niebezpieczne dla ich stabilności, biorąc pod uwagę zmienność rynku i nieprzewidywalność polityki administracji Trumpa.

„Biorąc pod uwagę niestabilność na rynkach światowych, na którą narażeni są inwestorzy, a także wahania kursu dolara i niewiadomy kierunek rozwoju gospodarki amerykańskiej, nie wydaje się, aby był to właściwy moment na jakiekolwiek łagodzenie standardów kapitałowych” — powiedział cytowany przez „Financial Times”  francuski ekonomista Nicolas Véron, współzałożyciel Peterson Institute for International Economics.

Obniżeniu wymogów kapitałowych banków przeciwni są także politycy Partii Demokratycznej. W czwartek wpływowa senatorka demokratyczna Elizabeth Warren skrytykowała propozycje, mówiąc, że zmiany naraziłyby amerykańską gospodarkę na ryzyko kolejnego krachu, za który zapłacą podatnicy.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl