Bank Spółdzielczy w Kielcach modernizuje urządzenia do wpłat i wypłat gotówki
Bank Spółdzielczy w Kielcach należy do grona największych banków spółdzielczych w Polsce. Wynika to nie tylko ze skali obsługi, ale również z faktu, że Bank ten posiada uprawnienia do prowadzenia działalności na terenie całego kraju.
Został on założony w 1902 roku i od tego czasu kreuje i współtworzy proces przebudowy bankowości spółdzielczej w Polsce. Ponadto BS w Kielcach dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowników gwarantującą szybkie i sprawne przeprowadzanie operacji bankowych.
Dynamiczny rozwój instytucji potwierdza zwiększająca się suma bilansowa, a systematyczny wzrost kapitałów Banku pozwala na samodzielną i konkurencyjną działalność na rynku finansowym.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Kongres Obsługi Gotówki | Dostęp do gotówki to prawo polskich obywateli
Inwestycje w infrastrukturę obsługi gotówki
– Gotówka jest jedynym środkiem płatniczym, który może funkcjonować w niesprzyjających warunkach – na przykład kiedy zawodzi infrastruktura cyfrowa. Od czasu pojawienia się pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie obserwujemy, że gotówka cieszy się znaczącym zaufaniem jako środek płatniczy.
Pokazują to również statystyki – rekordowy poziom pobrań gotówki w Polsce (6 mld zł) osiągnęliśmy 13 marca 2020 roku. W tym roku zanotowano także rekordowy przyrost wartości pieniądza w obiegu – jak podaje Narodowy Bank Polski wzrósł on o 34,8% w stosunku do roku poprzedniego. Chcemy elastycznie reagować na powyższe fakty.
Dlatego Bank Spółdzielczy w Kielcach inwestuje w nowoczesną i sprawną infrastrukturę obsługi gotówki – tłumaczy Urszula Karpińska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Kielcach.
Aktualnie Bank Spółdzielczy w Kielcach działa na terenie 21 gmin województwa świętokrzyskiego poprzez rozległą sieć 20 placówek. To właśnie dopasowanie do grupy odbiorców stało się kluczowym wyzwaniem modernizacyjnym.
– Klientami naszego Banku są Jednostki Samorządu Terytorialnego, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz rolnicy i osoby fizyczne. Regularnie rozszerzamy ofertę produktów bankowych, nowoczesne kanały bankowości elektronicznej, a teraz także obsługę gotówkową. Dzięki temu jesteśmy niezmiennie konkurencyjni na świętokrzyskim rynku finansowym – wyjaśnia Urszula Karpińska.
Czytaj także: Mniej bankomatów, więcej banknotów – dokąd zmierza obrót gotówkowy?
Bank Spółdzielczy w Kielcach uruchomił Oddział w Jędrzejowie z recyklerem
W kwietniu 2024 roku Bank Spółdzielczy w Kielcach uruchomił w nowej lokalizacji Oddział w Jędrzejowie. Zarząd Banku podjął decyzję, że zostanie ona wyposażona w rozwiązania oferowane przez firmę Diebold Nixdorf. W efekcie ta nowoczesna placówka posiada m.in. urządzenie z zamkniętym obiegiem pieniądza – recykler z modelu DN Series, który z uwagi na ultranowoczesne rozwiązania techniczne znacząco przyspieszył i ułatwił proces wpłat i wypłat gotówki.
– Według badań NBP gotówka jest dla Polaków nadal ważnym i najbezpieczniejszym instrumentem płatniczym. Jednocześnie koszty jej obsługi rosną: ceny zasilania bankomatów, transportu, ubezpieczenia czy koszty pracy. Ta sytuacja mobilizuje więc banki spółdzielcze do szukania nowych rozwiązań.
Obniżenie kosztów i automatyzacja procesów za sprawą zamkniętego obiegu gotówki może stać się remedium na wyzwania instytucji bankowych. Zwłaszcza w sytuacji rosnącej potrzeby swobodnego dostępu do gotówki.
Stąd pojawienie się w Diebold Nixdorf autorskiej technologii modułu recyklingu gotówki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy sprawnie wprowadzać zmiany, które uwzględniają bieżące potrzeby klientów – tłumaczy Kamil Buras, Key Account Manager odpowiedzialny za sektor banków spółdzielczych w polskim oddziale Diebold Nixdorf.
Wprowadzenie do sieci urządzeń Banku Spółdzielczego w Kielcach recyklerów Diebold Nixdorf otwiera klientom niedostępne do tej pory możliwości. Instalowane urządzenia pozwalają na wypłatę gotówki z wykorzystaniem systemu BLIK, ale też karty zbliżeniowej z modułem NFC.
Recyklery DN Series są wyposażone w ekrany o podwyższonym kontraście (high bright), które w miejscach nasłonecznionych znacząco poprawiają komfort użytkowników.