GIODO: Kodeksy postępowania wyłącznie dla konkretnych branż
Za cztery miesiące wszystkie podmioty funkcjonujące na terenie UE będą obowiązane do stosowania postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).
Za cztery miesiące wszystkie podmioty funkcjonujące na terenie UE będą obowiązane do stosowania postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).
W poprzednim felietonie wskazywałem, że – wbrew obiegowym opiniom – nieruchomości nie zawsze są bezpieczną formą lokowania oszczędności. Na nieruchomościach można zyskiwać, ale można też stracić. Warto się zatem zastanowić, czy państwo także może zyskiwać lub tracić, angażując się we wspieranie rynku nieruchomości?
Kontynuujemy druk cyklu wykładów profesora Andrzeja Blikle, matematyka, przedsiębiorcy, znawcy nowoczesnego zarządzania. Dzisiaj o budowaniu relacji.
Drugi dzień Forum Nowoczesnego Samorządu wypełniły warsztaty, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin ekonomii, rynku finansowego oraz public relations. Otworzyli je i w tematykę wprowadzili Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych ZBP oraz Andrzej Wolski, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
Czynnikiem który będzie mieć pierwszorzędny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności w nadchodzących latach jest bez wątpienia cyfrowa rewolucja. Istotnym wsparciem dla regionalnych i gminnych włodarzy na drodze ku cyfrowej administracji i elektronicznym usługom publicznym może być sektor bankowy, który na przestrzeni minionych dwóch dekad posiadł olbrzymie kompetencje w tym obszarze. Problematyce tej poświęcona była kolejna sesja Forum Nowoczesnego Samorządu.
Kluczowe znaczenie dla budowy dobrobytu na poziomie lokalnym i rozwoju polskich miast i gmin posiadają lokalne instytucje finansowe. Drugą sesję tegorocznego Forum Nowoczesnego Samorządu zapoczątkowały właśnie wystąpienia reprezentantów obu zrzeszeń banków spółdzielczych działających na polskim rynku: prezesa Banku Polskiej Spółdzielczości Zdzisława Kupczyka oraz wiceprezesa Banku SGB Ziemowita Stempina.
Instytucje finansowe są naturalnym partnerem dla sektora samorządowego – przypomniał podczas inauguracji tegorocznej edycji Forum Nowoczesnego Samorządu prezes Związku Banków Polskich dr Krzysztof Pietraszkiewicz. Organizowane przez ZBP i Centrum Prawa Bankowego i Informacji, cykliczne spotkanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, administracji publicznej i sektora bankowego oraz niezależnych ekspertów stanowi doskonałą okazję do refleksji nad dalszą budową potencjału ekonomiczny polskich małych ojczyzn oraz rodzimego sektora finansowego.
Coraz bliższa perspektywa otwarcia rynku usług płatniczych za sprawą obowiązującej od początku 2018 r. dyrektywy PSD2 stanowi dla sektora bankowego wyzwanie zarówno pod względem organizacyjnym, produktowym, jak i technologicznym. Wdrażanie nowych reguł i perspektywy rynku finansowego pod rządami nowej dyrektywy były tematem jednej z części tegorocznego Kongresu Bankowości Detalicznej.
Jak się ocenia, z realizacją wymogów regulacyjnych związana jest ponad połowa projektów prowadzonych obecnie w bankowości. W trakcie drugiej sesji konferencji IT@BANK 2017 prelegenci i uczestnicy panelu dyskusyjnego zastanawiali się, czy możliwe jest wykorzystanie innowacji do realizacji takich właśnie zadań.
Około 700 osób uczestniczyło w tegorocznej IT@BANK 2017- największej konferencji technologicznej polskiego sektora bankowego. To już dwunasta edycja rankingu o tej samej nazwie i zarazem dziewiąta odsłona konferencji towarzyszącej temu wydarzeniu.
21 listopada 2017 r. w Hotelu Hilton w Warszawie odbędzie się konferencja IT@BANK 2017. Na konferencję zapraszają Związek Banków Polskich, „BANK Miesięcznik Finansowy” oraz Forum Technologii Bankowych.
Dokonująca się na naszych oczach rewolucja technologiczna zmienia kształt globalnego rynku finansowego.
E-doręczenia zmienią komunikację pomiędzy Polakami i administracją. Zapewne duża rolę w projekcie Ministerstwa Cyfryzacji odegrają banki.
Zawsze chętnie sięgam po książki Philipa Kotlera autora światowego bestsellera „Marketing Management: Analysis, Planning, and Control”, który od 1967 roku doczekał się już 15 kolejnych edycji. Tym razem z Hermawanem Kartajayą i Iwanem Setiawanem z MarkPlus Inc. podpowiada jak dziś dotrzeć z przekazem o produktach i usługach do świadomego konsumenta, który ma nieograniczony dostęp do informacji w internecie i w sieciach społecznościowych.
„Polska Bezgotówkowa” i „Warto bezgotówkowo” to doskonale uzupełniające się hasła. Za tymi hasłami jednak muszą stać czyny – tymi słowami wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności Włodzimierz Kiciński podsumował pierwszy miesiąc zainaugurowanej 12 września br. kampanii społecznej „warto Bezgotówkowo”. Wyraził on również nadzieje, że dzięki tego rodzaju inicjatywom płatności bezgotówkowe mają szansę na zdominowanie życia gospodarczego w Polsce.
Rafał Matusiak, prezes, i Joanna Mędrzecka, wiceprezes Kasy Krajowej SKOK, odnieśli się do kwestii ponoszenia wysokich kosztów przez sektor bankowy w związku z wypłatami gwarantowanych depozytów dla członków kas ze środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Tak wynika z raportu „Quo vadis polski konsumencie?” przygotowanego przez Agencję Freebee (New Media Ventures) twórcy platformy dla programów lojalnościowych firm. Polska współpracuje z UE przy budowaniu Jednolitego Rynku Cyfrowego, co dałoby nam pozycję lidera w e-handlu transgranicznym w regionie (niski poziom cen).
Ten wstępniak można co roku zaczynać od tego samego zdania, że pomimo wielu pogłosek o przedwczesnej śmierci… „żywa gotówka” żyje i ma się coraz lepiej. Co gorsza, robi to wbrew sugestiom i dyrektywom Unii Europejskiej oraz apetytom narodowych rządów. A te, pod pretekstem walki z szarą strefą w gospodarce, chcą przykręcić fiskalną śrubę kolejnym grupom społecznym.
Czy RPP może być skłonna do podwyżki stóp procentowych z racji przyspieszenia dynamiki wzrostu gospodarczego?
Wydarzenia: Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetu po maju wyniósł 0,2 mld zł, czyli 0,3% dopuszczonego w ustawie budżetowej na ten rok deficytu w wysokości 59,3 mld zł. W okresie styczeń-maj br. dochody wyniosły 143,3 mld zł, czyli 44% planu na cały rok, wydatki 143,5 mld zł, tj. 37,3%. Dochody budżetu państwa były wyższe o 14,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Z kolei dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 18,8% w ujęciu rocznym – z podatku VAT były wyższe o 30% w ujęciu rocznym (ok. 15,9 mld zł), z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 3,9% (ok. 1 mld zł), z podatku PIT wzrosły o 7,4% (ok. 1,4 mld zł), a z podatku CIT były wyższe o 14,3% (ok. 1,9 mld zł). Z kolei dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) za okres styczeń-maj 2017 r. wyniosły 1,8 mld zł.