Opinie: Kupię cokolwiek, może być kot

Opinie: Kupię cokolwiek, może być kot
Krzysztof Mika
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie wiem, czy politycznie jest zaczynać od cytowania powiedzonka z czasów realnego socjalizmu, ukutego w tamtych czasach przez mojego znajomego, ale wpadłem w nastrój sarkastyczno-smutny (felietonowy?) i powstrzymać się nie mogę.

A owo powiedzonko: „kupię cokolwiek, może być kot”, przytoczyłem w tytule. No więc kupujemy wspomnianego kota, czyli stare okręty zamierzamy kupić(?) na antypodach. No bardzo fajnie, tylko że pojawia się szereg wątpliwości. Po pierwsze – wiek okrętów. Po drugie – w jakim stopniu spełniają wymagania taktyczno-operacyjne polskiej marynarki wojennej?

Tu pozwolę sobie przypomnieć dawne przedwojenne czasy, Polski biednej, w której chłop zapałkę na czworo dzielił. Inwestowano olbrzymie, jak na tamte czasy, pieniądze w nowoczesną flotę, choć wybrzeża było niewiele, bo ok. 120 kilometrów. Zamówione wtedy jednostki nawodne i podwodne w zasadzie niczym nie ustępowały analogicznym budowanym przez naszych wrogów. Na tamten czas były po prostu nowoczesne. Czy mogły sprostać wrogom; Niemcom i Rosji? Dwom największym potęgom militarnym tamtego czasu? Oczywiście nie. Ale jak pokazała historia, przez kilka lat nie był im w stanie sprostać cały świat.

Mimo wszystkich, czasami i ostrych dyskusji na temat sensowności tych wydatków budowano nowoczesne jednostki. Walczyły skutecznie w trakcie wojny. Co więcej, istniała koncepcja ich użycia – plan „Rurka”, z założenia blokujący podejścia do polskiego wybrzeża przeciwnikom. Pamiętajmy o tragicznej wówczas dla Polski sytuacji zaatakowania przez dwóch wrogów i szansy, którą mogła być tylko pomoc sojusznicza ze strony Francji i Anglii.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK