Redaktor naczelny Miesięcznika Finansowego BANK: Socjal zawsze kosztuje

Redaktor naczelny Miesięcznika Finansowego BANK: Socjal zawsze kosztuje
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czy już zauważamy spowolnienie w polskim sektorze bankowym? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Bo choć zyski netto banków spadły już w roku 2017 (licząc rok do roku), to widać pozytywne tendencje w dziedzinie sprzedaży kredytów (zwłaszcza mieszkaniowych), ale i negatywne w mozolnym pozyskiwaniu depozytów, co jest efektem niskich stóp procentowych.

Uczestnicy rad programowych naszego miesięcznika od paru lat zwracali nam uwagę na rosnące z roku na rok administracyjne koszty banków związane z wprowadzaniem unijnych regulacji. Do tego obecny rząd dorzucił nowe obciążenia na BFG, podatek bankowy, a teraz doszły wymogi dotyczące RODO etc. Do niedawna banki rekompensowały to sobie np. likwidacją oddziałów, rosnącymi prowizjami za prowadzenie kont, wydanie kart itp. Ale dziś nawet te pomysły na przychody przestają wystarczać, bo koszty własne stale rosną, a obecna dobra koniunktura w polskiej gospodarce nie przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe banków.

Wiele razy ostrzegaliśmy na naszych łamach, że banki nie są workiem ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK