Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Konsulting IT dla bankowości

Raport specjalny. Audyt i doradztwo: Konsulting IT dla bankowości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Postęp technologii to dla instytucji bankowych nowe ekscytujące możliwości, ale i ździebko niepokoju. Coraz trudniej zapanować nad wszystkimi zmianami oraz przewidzieć i zaplanować rozwój. W opracowaniu krótko- i długoterminowych strategii mogą pomóc wyspecjalizowane firmy konsultingowe, dysponujące wiedzą, specjalistami z różnych dziedzin i doświadczeniem.

Firma konsultingowo-analityczna Accenture po tegorocznym badaniu „Banking Technology Vision 2018” przedstawiła pięć nowych trendów, które ukształtują branżę w ciągu najbliższych trzech lat. Analitycy zwracają uwagę na coraz powszechniejsze wykorzystanie sztucznej inteligencji, również w kontaktach z klientami i pracownikami banków. Kolejny trend to rozszerzona rzeczywistość. Pojawiają się już pierwsze wdrożenia w bankach, wykorzystujące technologie VR i AR (wirtualna i rozszerzona rzeczywistość), co pozwala w zupełnie nowy sposób obsługiwać na odległość klientów i wspierać pracowników. Specjaliści wskazują na znaczenie „Data Veracity”, czyli wiarygodności danych, bo choć niepewne lub nieprecyzyjne informacje są często pomijane, to mogą być – przy wykorzystaniu technologii big data – tak samo ważne, jak: objętość, prędkość i różnorodność. Kolejna znacząca technologia wchodząca obecnie do bankowości to blockchain oraz przechodzenie na mikrousługi co może pomóc w pokonywaniu dotychczasowych ograniczeń biznesowych. Ostatnim z wymienionych trendów jest internet rzeczy – IoT, który pozwoli na zmianę interakcji z konsumentami oraz na bezpośrednie wniknięcie do dynamicznych środowisk fizycznych, które banki chcą obsługiwać. Warunkiem jest jednak zapewnienie wystarczającej mocy obliczeniowej.

Konsultant, czyli kto?

Jak banki mogą podchodzić do konsultingu IT? W początkach ich informatyzacji skutecznym rozwiązaniem była budowa własnego silnego działu informatycznego. Wtedy informatyk mógł jeszcze „znać się” na wszystkim lub przynajmniej mieć ogólną wiedzę z wielu sfer związanych z informatyzacją firmy. Obecnie działy IT to zespoły wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach specjalistów zapewniających tylko i aż „utrzymanie ruchu” systemów informatycznych. W środowisku toczy się dziś dyskusja, kto jest „konsultantem IT”. Jak wybrać firmę, która będzie gwarantowała odpowiednią jakość oferowanych w tym zakresie usług? Wyzwania są bardzo duże, dotyczą zarówno wizji rozwoju, jak i obudowania jej konkretnymi technologiami oraz umiejętności we wdrażaniu przyjętej koncepcji. Tym bardziej że jest to ciągły proces przeplatających się radykalnych zmian i doskonalenia systemów.

– Na rynku funkcjonują dwie interpretacje terminu „konsultant IT”. Zasadniczo jest to doświadczony specjalista z bardzo szeroką wiedzą, umiejący doradzać klientom, jak wykorzystać ogromne możliwości nowoczesnego IT dla rozwoju ich biznesu – podkreśla Marcin Kaczmarek, prezes zarządu Consileon Polska. – Często jednak tego samego terminu używa się dla programistów wynajmowanych od dostawców w trybie body-leasingu po to, aby uzupełnić braki w działach IT, a to zupełnie inny rodzaj usługi. Dla polskich banków ważne jest np. unikalne, wieloletnie i szerokie doświadczenie odnośnie tego, jak bankowe projekty realizowane są na rynkach o wiele już bardziej rozwiniętych. Co istotne – należy łączyć oferty doradztwa biznesowego, prawdziwego informatycznego konsultingu z usługami wytworzenia dedykowanego oprogramowania, realizującego innowacyjne lub krytyczne dla banków wyzwania – dodaje.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI