Rynek Finansowy: Kronika – lipiec /sierpień

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
WYDARZENIA Według GUS, bezrobocie w maju wyniosło 6,1% wobec 6,3% w kwietniu. To najmniej od początku lat 90. Rok temu bez pracy było 7,3% Polaków. W maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 2,2 tys. bezrobotnych wobec 1 mln 42,5 tys. osób miesiąc wcześniej. Oznacza to, że ubyło ich ponad 40 tys. Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w IV kw. ub.r. 56,2% wobec 56,7% rok wcześniej. W poprzednich trzech miesiącach wskaźnik zatrudnienia wyniósł 53,7% wobec 54% kwartał wcześniej.

Z danych Euler Hermes wynika, że niemal 900 polskich firm zbankrutowało z powodu zatorów płatniczych. W I połowie 2017 r. ponad 400 walczyło o przetrwanie w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. To najgorszy wynik od 2012 r. Według danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju już ponad 80% firm sygnalizuje problem z opóźnionymi płatnościami. Najwyższy od 9 lat Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) i jednocześnie najlepszy od 6 lat (sięgający 4,6%) wzrost gospodarczy paradoksalnie stoją w opozycji do dyscypliny płatniczej rodzimych firm. Z danych Tax Care wynika, że w Polsce jest wystawianych rocznie ok. 1,5 mld faktur.

Na konferencji Umiejętności Cyfrowe 2018.PL. stwierdzono, że tylko 10% naszych małych i średnich przedsiębiorców sprzedaje swoje towary przez internet. W całej UE średnia jest o 7% wyższa. Za pośrednictwem e-administracji urzędowe sprawy załatwia 41% Polaków, wobec średniej 58% u naszych europejskich partnerów. Cyfrowa statystyka, w której wypadamy dobrze, to liczba studentów kierunków matematycznych i inżynieryjnych. W Polsce studia takie wybiera 22 na 100 studentów, podczas gdy w Europie zaledwie 18.

Z internetu korzysta już 78% Polaków. Ale nie oznacza to, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI