Autor: ZBP

Z rynku finansowego | Wydarzenia

BANKI 2023 – większe zyski, mniej kredytów

„Wskaźniki ROA i ROE działających w Polsce banków były w 2023 r. lepsze niż w roku poprzednim, ale pozostały na stosunkowo niskim poziomie. Jednocześnie zwrot z kapitałów był zbliżony do poziomu inflacji średniorocznej w 2023 r. i zwrot z kapitałów w sektorze bankowym był niższy niż w wielu innych branżach polskiej gospodarki”, napisano m.in. w opracowaniu „ BANKI 2023 – raport o sytuacji sektora bankowego” przygotowanym przez ekspertów Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości.

CZYTAJ WIĘCEJ
druk umowy kredytu, banknoty CHF
Z rynku finansowego

ZBP o uchwale Sądu Najwyższego z 25 kwietnia br. dotyczącej kluczowych problemów związanych z kredytami frankowymi

Uchwała, zgodnie z oświadczeniem 9 sędziów Izby Cywilnej SN powołanych przed 2017 r., podjęta została w niekonstytucyjnym składzie i nie realizuje swojej podstawowej funkcji ustrojowej, zmierzającej do ujednolicenia orzecznictwa sądów. Istnieją zatem poważne wątpliwości co do prawidłowości składu orzekającego. Tym samym rodzą się pytania o moc i skuteczność niniejszej Uchwały, czytamy Komunikacie Związku Banków Polskich do Uchwały Sądy Najwyższego w sprawie III CZP 25/22 z dnia 25 kwietnia 2024 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/04

Bankowość i Finanse | Kobiety w Finansach | Gazele i dinozaury, czyli o różnorodności w sektorze bankowym

O roli kobiet w obszarze zarządzającym sektorem finansowym z Bożeną Graczyk, wiceprezes ING Banku Śląskiego i przewodniczącą Grupy Roboczej ds. Raportu Sektorowego DEI („Zarządzanie różnorodnością w sektorze bankowym”) oraz Marzeną Zahlin, dyrektor generalną Svenska Handelsbanken AB Oddział w Polsce i przewodniczącą Prezydium Komitetu ds. DEI w Związku Banków Polskich (wcześniej: Komitet ds. Diversity and Inclusion) rozmawiała Zofia Ponulak.

CZYTAJ WIĘCEJ
Adam Marciniak
BANK 2024/04

Bankowość i Finanse | Technologie – Firechat | Sprinty, kompetencje, szybkie podejmowanie decyzji i elastyczność działania

Sektor finansowy, mimo regulacji, nie może pozostać w tyle za rynkiem. Dlatego adaptacja zwinnych metodologii, chmury, a teraz również LLM-ów, pokazuje, że banki potrafią dostosowywać się do zmian, pomimo ograniczeń. Klienci oczekują od nich szybkiego działania, dlatego też one chcą tak działać i faktycznie to robią – wyjaśnia Adam Marciniak, prezes zarządu VeloBanku w rozmowie z Przemysławem Barbrichem i Zofią Ponulak.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz banku, człowiek
Z rynku finansowego

Polski sektor bankowy jednym z najmniejszych w Europie w relacji do PKB

Europejski Bank Centralny opublikował informację podsumowującą sytuację europejskiego sektora bankowego w czwartym kwartale 2023 roku. Z badania EBC wynika, że polski sektor bankowy jest jednym z najmniejszych europejskich sektorów bankowych w relacji do wielkości gospodarki. Prezentujemy syntetyczne omówienie danych dotyczących tej kwestii przygotowane przez Zespół Badań i Analiz Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/03

Bankowość i Finanse | Kredyty – Firechat | Wybudować od nowa fundament prawa bankowego

Bez ingerencji prawodawcy, przy tak rozłożonych w tej chwili interesach, nie jesteśmy w stanie uzyskać w masowej skali kompromisu. Ten czas już minął. Teraz trzeba namawiać do ustawowego zadekretowania mądrego kompromisu, zachowując empatię wobec drugiej strony i świadomość, że 20 tys. prawników konsumentów zrobi naprawdę wiele, żeby bezrobotnymi nie być. W dużej części oni też mają kredyty hipoteczne i dzieci w szkołach – uważa dr Piotr Bodył-Szymala z Santander Banku Polska. Rozmawiał z nim dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
Z rynku finansowego

Komentarz ZBP do opinii Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-76/22 dotyczącej prawa konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w razie przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego

Opinia jest neutralna z punktu widzenia aktualnej praktyki rynkowej. Nie zmienia też sytuacji banków ani kredytobiorców. Rzecznik Generalny TSUE stwierdził, że w dyrektywie 2014/17/UE nie dokonano wyboru (ani nie narzucono, ani też nie zakazano) konkretnej metody obliczania obniżki całkowitego kosztu kredytu w odniesieniu do kosztów przypadających na pozostały okres obowiązywania umowy.

CZYTAJ WIĘCEJ
rolnicy, rolnictwo, traktor na polu, orka
Z rynku finansowego

Rolnik-producent objęty ochroną konsumencką tylko w Polsce

W innych państwach członkowskich Unii Europejskiej nie ma ochrony konsumenckiej rolników zawierających umowy kredytu w związku z ich działalnością rolniczą – wynika z ustaleń Zespołu Bankowości Detalicznej Związku Banków Polskich. Zespół pod kierunkiem dyrektora Pawła Zagaja przeprowadził w dniach 17-23 stycznia 2024 r. za pośrednictwem EBF (European Bank Federation) badanie w krajach Wspólnoty.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/02

Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Konwent na Rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej | Bez współpracy nie będzie rozwoju polskiej bankowości spółdzielczej

Sektor bankowy stoi w obliczu licznych wyzwań, a stawką w tej grze jest utrzymanie zdolności do finansowania gospodarki – podkreślił dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, podczas inauguracji tegorocznego Konwentu na rzecz Współpracy i Rozwoju Polskiej Bankowości Spółdzielczej. Owe wyzwania to zarówno nadmierne obciążenia fiskalne i parafiskalne, jak też instrumentalne wykorzystywanie przepisów prawa konsumenckiego w celu podważania umów kredytowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
klocki z napisami: 500, plus, 300, 800
Z rynku finansowego

Wszystko co trzeba wiedzieć o składaniu wniosków o świadczenie wychowawcze 800+ na okres 2024/2025 za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Od dnia 1 lutego 2024 roku banki udostępniły w systemach bankowości cyfrowej wnioski o świadczenie 800+ na kolejny roczny okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku a zakończy się 31 maja 2025 roku. Poszerzając ofertę elektronicznego dostępu do usług, w tym tych publicznych, banki po raz pierwszy umożliwiły również składanie wniosków o świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością.

CZYTAJ WIĘCEJ
ZBP logo
Z rynku finansowego

Apel sektora bankowego w sprawie wakacji kredytowych i Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję rządu o przedłużeniu tzw. wakacji kredytowych, w swej istocie będących
formą wywłaszczenia. Zaproponowane rozwiązania – nawet przy założeniu wprowadzenia ograniczeń dostępowych
– oceniamy jako szkodliwe nie tylko dla kondycji sektora bankowego, ale przede wszystkim dla milionów klientów
banków i gospodarki kraju, czytamy w apelu sektora bankowego, otrzymanym od Związku Banków Polskich. Poniżej publikujemy pozostałą część apelu.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 32