Autor: Business Centre Club / BCC

Business Centre Club
Firma | Komentarze ekspertów | Rynek pracy

BCC: nie dla lex Kaczyński; komentarz do nowego projektu ustawy covidowej

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dot. ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 powoduje, że wracamy do punktu wyjścia, a można wręcz uznać, że nastąpił regres. BCC od początku stał na stanowisku, że rozwiązania, które ma regulować ustawa, powinny dawać narzędzia rządowi, który jest zobowiązany do walki z pandemią, a nie przerzucać obowiązki na przedsiębiorców. Zwracaliśmy wielokrotnie uwagę, że to nie przedsiębiorcy mają być na pierwszym froncie walki z pandemią, tylko rząd.

CZYTAJ WIĘCEJ
Zegar obrazujący zmianę czasu
Gospodarka

Zmiana czasu szkodliwa nie tylko dla naszego samopoczucia, ale i gospodarki? Przedsiębiorcy apelują do rządu o zerwanie z tym „reliktem przeszłości”

Business Centre Club apeluje o uchwalenie projektu ustawy o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Wejście w życie proponowanych zmian wpłynie bowiem korzystnie na gospodarkę, organizację pracy oraz samopoczucie pracodawców i pracowników. Coroczna, dwukrotna zmiana czasu jest zbędnym reliktem przeszłości, który jest szkodliwy dla gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ
Edyta Defańska-Czujko, ekspertka BCC ds. prawa pracy, counsel w Crido Legal.
Artykuły | Komentarze ekspertów

Co się zmienia w nowej wersji projektu nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej pracy zdalnej?

23 lipca br. opublikowano drugą wersję projektu nowelizacji Kodeksu pracy, wprowadzającego pracę zdalną. Nowy projekt (datowany na 16 lipca 2021 r.) zawiera kilka zmian względem poprzedniego. Wiele z nich ma charakter doprecyzowujący lub kosmetyczny. Jest jednak kilka kwestii, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, pisze Edyta Defańska-Czujko, ekspertka BCC ds. prawa pracy, counsel w Crido Legal.

CZYTAJ WIĘCEJ
Adam Mariański
Komentarze ekspertów

BCC: zwiększenie niesprawiedliwości podatkowej i pogorszenie sytuacji sektora MŚP to główne zagrożenia propozycji w ramach Polskiego Ładu

Postulaty programu podatkowego Polskiego Ładu zakładają poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie. Podniesienie kwoty wolnej do 30.000 zł jest jak najbardziej zasadne. Również zwiększenie progu podatkowego do 120.000 zł jest bardzo ważnym krokiem, tym bardziej, że przez ostatnie 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 70%, a tym samym podatnicy szybciej byli opodatkowani wyższą stawką podatkową 32%.

CZYTAJ WIĘCEJ
PPK, znak drogowy z napisem PPK
Mój plan emerytalny

Gwarancja zwrotu wpłaconego kapitału zwiększyłaby zainteresowanie pracowników PPK?

Mentor SA wraz z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, przy wsparciu Business Centre Club, przeprowadził pierwsze w Polsce niezależne badanie naukowe „Blaski i cienie Pracowniczych Planów Kapitałowych”, poświęcone postrzeganiu atrakcyjności i funkcjonowania PPK przez pracodawców. Badaniem objęto blisko 500 firm i instytucji, które uruchomiły PPK.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Rady Przedsiębiorczości
Gospodarka

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Radą Przedsiębiorczości w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Po raz pierwszy szef rządu spotkał się z Radą Przedsiębiorczości, szefami dziewięciu największych organizacji gospodarczych w kraju, obejmujących swoim oddziaływaniem 70‒80 proc. potencjału polskiej gospodarki. Spotkanie zainicjował Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, aktualny przewodniczący Rady Przedsiębiorczości – czytamy w komunikacie BCC.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Rady Przedsiębiorczości
Gospodarka

Apel Rady Przedsiębiorczości, Polska potrzebuje silnego sektora bankowego

Polska przedsiębiorczość potrzebuje silnego, stabilnego i efektywnego rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem na tym rynku roli sektora bankowego.
Banki w Polsce odpowiadają za ponad 75% finansowania zewnętrznego polskich firm, stanowiąc często jedyną możliwość pozyskania zewnętrznego finansowania dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza mniejszych podmiotów, które nie mają dostępu do innych form pozyskania kapitału.

CZYTAJ WIĘCEJ
Logo Rady Przedsiębiorczości
Gospodarka

Spotkanie Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem

19 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości z wicepremierem Jarosławem Gowinem. – Zaprosiłem premiera Gowina na zamknięte posiedzenie Rady Przedsiębiorczości, by zdał relację z sytuacji na scenie politycznej i ocenił szanse na dalszą współpracę z biznesem jako minister rozwoju – powiedział po spotkaniu Marek Goliszewski, przewodniczący Rady Przedsiębiorczości i prezes BCC.

CZYTAJ WIĘCEJ
prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.
Komentarze ekspertów

Przyjęcie propozycji KNF ws. frankowiczów zmniejszyłoby zdolność banków do udzielania kredytów

Zgodnie z medialnymi doniesieniami, w najbliższych tygodniach mogą być finalizowane prace nad rozwiązaniem kwestii kredytów frankowych. W praktyce, może to oznaczać konieczność przewalutowania kredytów na złote ‒ pisze w komentarzu prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, minister finansów w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, członek Narodowej Rady Rozwoju.

CZYTAJ WIĘCEJ
prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Polska gospodarka 2021: zależy od sukcesu programu szczepień na COVID-19 i przestrzegania praworządności

Spadek PKB w bieżącym roku o 3-4% plasuje Polskę mniej więcej pośrodku państw świata. Znaczący wzrost gospodarczy odnotowały Chiny (2,6%) oraz Wietnam (3,6). Zerowy wzrost PKB odnotowała Turcja, ale kosztem bardzo dużego wzrostu inflacji. Większe spadki mamy w strefie euro (7,5%), w Wielkiej Brytanii (11,4%), Indiach (7,7%) oraz Rosji (5%). Prawdopodobnie duży spadek PKB miał też miejsce w Stanach Zjednoczonych ‒ pisze w komentarzu prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

CZYTAJ WIĘCEJ
Adam Mariański
Firma | Komentarze ekspertów

Estoński CIT – tak, CIT dla spółek komandytowych – nie

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zajmie się projektem budżetu na 2021 rok oraz projektem zmian w podatkach dochodowych, który wprowadza CIT dla spółek komandytowych i niektórych spółek jawnych, a więc jednych z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to prawdziwą rewolucję, podobnie jak tzw. estoński CIT, choć w pierwszym przypadku mówimy o zmianie bardzo niekorzystnej dla polskiego rynku, zaś w drugim – o zmianie pozytywnej, jednak nie dla każdego podatnika korzystnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Konfederacja Lewiatan - logo
Firma | Gospodarka

Apel pracodawców i przedsiębiorców o szybką nowelizację specustawy COVID-19

Apelujemy do wszystkich środowisk politycznych o podjęcie dialogu oraz natychmiastowe przystąpienie do szybkich i konstruktywnych prac legislacyjnych – napisali we wspólnym apelu Konfederacja Lewiatan, BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza i Pracodawcy RP, odnosząc się do konieczności nowelizacji specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19

CZYTAJ WIĘCEJ
Centrum handlowe
Gospodarka

BCC o tzw. congestion tax: możliwe olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory podatników z organami skarbowymi

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała możliwość wprowadzenia podatku od sklepów wielkopowierzchniowych w formule tzw. congestion tax. Danina ma być obliczana m.in. od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory podatników z organami skarbowymi.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2