Premier: rząd zaniecha poboru podatku od umorzonej dotacji Tarczy Finansowej; koszt: 10 mld zł

Premier: rząd zaniecha poboru podatku od umorzonej dotacji Tarczy Finansowej; koszt: 10 mld zł
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd zaniecha poboru podatku od umorzonej części tarczy finansowej w stosunku do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Kwota wpływów z tego podatku wyniosłaby 10 mld zł.

Po konsultacjach z organizacjami przedsiębiorców podjąłem decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej.

„To jest kolejny zastrzyk 10 mld zł z budżetu państwa dla przedsiębiorców na ich lepszy rozwój, na planowanie perspektywy rozwojowych […] w dłuższym horyzoncie czasowym” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

„Te należne podatki mogłyby trafić do budżetu, ale zdaję sobie sprawę z tego, że te przedsiębiorstwa mikro-, małe, średnie i największe, która przechodziły we trudny sposób COVID-19 od strony operacyjnej, gospodarczej, biznesowej mają dzisiaj unikalną szansę, mają rosnący portfel zamówień, szanse ekspansji eksportowej, udało się utrzymać miejsca pracy, najniższe bezrobocie w UE i gdyby teraz musiałyby oddawać część należną z podatku […] to mogłoby to nieco spowolnić ich rozwój gospodarczy” – dodał.

Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, że do programu umorzeń w ramach tarczy finansowej 1.0 może przystąpić 346 770 firm, które otrzymały łącznie 60 405 mln zł. 

Dobra wiadomość dla tysięcy firm

To bardzo dobra informacja dla tysięcy firm, które ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19 – uważa Konfederacja Lewiatan.

Cieszymy się, że premier podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku od umorzonej części dotacji z Tarczy Finansowej.  Dzięki temu tysiące poszkodowanych przedsiębiorstw  będzie mogło szybciej stanąć na nogi i przyspieszyć rozwój.

– Od początku pandemii apelujemy o jak najszerszą pomoc dla firm. W wyjątkowej sytuacji potrzebujemy nadzwyczajnych działań – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

– Odstąpienie od poboru podatku od umorzonej części wsparcia otrzymanego przez przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej jest bardzo dobrym posunięciem rządu, które współgra z ideą pomocy – utrzymaniem płynności finansowej firm oraz miejsc pracy w związku z pandemią – mówi Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club o ogłoszonej dzisiaj przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji. – Obecna sytuacja firm nie jest wynikiem błędów czy złego zarządzania przedsiębiorców. Biznes i gospodarka odbudują się, potrzebują jedynie okresowej, realnej pomocy.

Środki dla przedsiębiorców rząd może traktować jak inwestycję, która szybko zwróci się m.in. w podatkach, jak tylko sytuacja się unormuje.

PFR umorzył subwencje z tarczy 187 tys. przedsiębiorców na 22,7 mld zł

PFR przekazał dotychczas 187 tys. przedsiębiorców decyzji  o umorzeniu subwencji z tarczy finansowej na łączną kwotę 22,7 mld zł, podała także Kancelaria Premiera.

„Trwa proces umorzenia subwencji z tarczy finansowej 1.0. PFR przekazał przedsiębiorcom już 187 tys. decyzji o umorzeniu, do tej pory umorzona została kwota 22,7 mld zł” – czytamy na profilu Kancelarii na Twitterze.

Rząd przyjął uchwałę ws. wydłużenia działania Tarczy Finansowej dla dużych firm

Rząd we wtorek przyjął także uchwałę w sprawie wydłużenia działania Tarczy Finansowej dla dużych firm oraz ws. wydłużenia możliwości złozenia wniosku o udzielenie subwencji lub odwołania przez niektóre firmy mikro, małe i średnie – podano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Najważniejsze rozwiązania dla dużych firm:

– wydłużono termin zawierania umów pożyczek płynnościowych oraz umów pożyczek preferencyjnych do 30 września 2021 r. z możliwością wypłaty do 31 grudnia 2021 r.;

– wydłużono maksymalny termin na umorzenie pożyczek preferencyjnych zawieranych po 30 czerwca 2021 r. do 30 września 2022 r.

Najważniejsze rozwiązania dla mikro, małych i średnich firm:

– umożliwiono złożenie wniosku o udzielenie subwencji finansowej albo odwołania – w terminie nie późniejszym niż do 23 sierpnia 2021 r. dla przedsiębiorców, którzy zwrócili się do PFR nie później niż do 15 kwietnia 2021 r. z zapytaniem w ramach postępowania wyjaśniającego dotyczącego wniosku o udzielenie subwencji finansowej;

– udzielanie subwencji finansowej nastąpi nie później niż do 31 sierpnia 2021 r.

Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm – o łącznej wartości 25 mld zł – to program pożyczek płynnościowych i preferencyjnych. Z kolei Tarcza finansowa 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich firm to bezzwrotna pożyczka umarzalna w 100 proc. dla przedsiębiorstw z 54 branż, objętych zasadami bezpieczeństwa – o łącznej wartości 7 mld zł. 

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES, Business Centre Club / BCC, Konfederacja Lewiatan