Autor: Biuro Informacji Kredytowej / BIK

kobieta i mężczyzna, pochyleni nad rachunkami, laptop
ESG | Edukacja finansowa

Jak zachować kontrolę nad własnym budżetem – Światowy Dzień Praw Konsumenta

Jak pokazały badania, niemal jedna na sześć osób zamierza ograniczyć w 2024 roku nadmierne kupowanie (17%), podczas gdy ponad jedna czwarta deklaruje lepsze kontrolowanie i planowanie swoich wydatków (26%). Jak odnaleźć się w świecie nadmiaru wyboru i szerokich możliwości na rynku produktów i usług dla konsumentów? Kluczowe znaczenie mają wiedza i świadome decyzje zakupowe oraz kontrola kosztów nabywanych usług, konsekwencji zaciąganych zobowiązań. Z okazji Światowego Dnia Praw Konsumenta, BIK przypomina o narzędziu, które pomaga w podejmowaniu mądrych decyzji kredytowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty zł i euro, wykres
BANK 2024/03

Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Kredyty – BIK S.A. | Klienci banków spółdzielczych tradycyjnie wciąż lojalni

Rok 2023 przyniósł istotne ożywienie akcji kredytowej bankowości spółdzielczej w segmencie agro i nieco mniejszy, choć równie zauważalny, wzrost wartości portfeli kredytowych sektora MŚP i mikrofirm – wskazują dane Biura Informacji Kredytowej. Ten dość optymistyczny obraz zaburza znaczny spadek wartości zawieranych umów o kredyt inwestycyjny, będący kontynuacją trendu obserwowanego już od dwóch lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
tablet z napisem BNPL, kobieta z torebkami
Bezgotówkowo

BNPL – co młodzi dorośli wiedzą o płatnościach odroczonych? 

BIK i Grupa ANG we wspólnym raporcie wskazują: stabilność finansowa młodych Polaków pod znakiem zapytania. „Młodzi dorośli: podejście do finansów i zadłużenia” to raport z badania, które miało na celu zdiagnozowanie poziomu wiedzy finansowej oraz zrozumienie zachowań kredytowych młodych Polaków w wieku 18-35 lat. W raporcie znajdują się m.in. odpowiedzi na pytania: Jak młodzi dorośli oceniają swoją sytuację finansową? Jak przygotowują się do zaciągania zobowiązań finansowych? Z jakich metod wsparcia finansowego korzystają? Raport wskazuje także na postawy i przekonania młodych dorosłych w kontekście zakupów z odroczoną płatnością, czyli „Kup teraz, zapłać później”. Badanie przeprowadzone zostało w ramach współpracy BIK z Grupą ANG z myślą o kształtowaniu świadomości ekonomicznej wśród młodych Polaków, czytamy w informacji prasowej BIK.

CZYTAJ WIĘCEJ
Sklep,
Z rynku finansowego

Mikroprzedsiębiorcy: w styczniu wartość zawieranych umów o kredyt inwestycyjny spadła o 13,2% r/r

Styczeń 2024 roku zakończył się na plusie, gdy chodzi o liczbę i wartość udzielonych kredytów bankowych dla małego biznesu. W porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, banki zwiększyły liczbę udzielonych kredytów o 6,5% oraz ich wartość o 3,3%. Szczególnie widoczny był wzrost w segmencie kredytów obrotowych, gdzie liczba udzielonych kredytów wzrosła o 9,9%, a ich wartość nawet o 10,2%. Ten optymistyczny obraz zaburza spadek wartości zawieranych umów o kredyt inwestycyjny (-13,2% r/r).

CZYTAJ WIĘCEJ
Z rynku finansowego

W styczniu więcej kredytów we wszystkich kategoriach

W styczniu 2024 r., w porównaniu do stycznia 2023 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+304,9%), ratalnych o (+115,4%), gotówkowych (+14,7%) oraz kart kredytowych (+3,8%). Wzrosła również wartość wszystkich udzielonych kredytów: (+403,4%) w kredytach mieszkaniowych, (+48,3%) w kredytach ratalnych, (+23,5%) w kredytach gotówkowych i (+3,2%) w limitach na kartach kredytowych.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/02

Bankowość i Finanse | Kredyty – BIK S.A. | To był dobry rok

Korzystając w roku 2023 z płatności odroczonych (Buy Now, Pay Later, BNPL), Polak okazał się mądry przed szkodą – wskazują dane Biura Informacji Kredytowej. Jakość tego portfela jest wysoka, a klienci, posiadający zadłużenie z tytułu BNPL i kredytu bankowego, wykazują się trzykrotnie lepszą spłacalnością aniżeli obsługujący wyłącznie kredyty. Nasi rodacy wykazali się znacznie większą dojrzałością niż Brytyjczycy, Amerykanie czy Australijczycy, w tych bowiem krajach zaległości z tytułu BNPL stały się poważnym problemem społecznym.

CZYTAJ WIĘCEJ
mikrofirma, dwie kobiety - krawcowe
Z rynku finansowego | Gospodarka

Mikrofirmy: BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej grupy klientów wzrosła o prawie 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a wartość portfela kredytowego sięgnęła 73,1 mld zł. Nie zmieniło to jednak negatywnego trendu niskiego finansowania rozwoju. Wartość portfela kredytów inwestycyjnych mikrofirm wyniosła 18,3 mld zł i spadła o 6 proc. w stosunku do grudnia 2022 r. Zaostrzył się także problem jakości spłaty zadłużenia. Wartość przeterminowanych kredytów mikrofirm w 2023 r. była najwyższa od pięciu lat, stanowiła 18,1 proc. portfela kredytowego. Rok 2024, zdaniem analityków BIK, upłynie pod wpływem oczekiwania na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w wysokości 3 proc., co w perspektywie może pobudzić rynek kredytów dla firm o 12,5 proc., poinformował BIK.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prof. Waldemar Rogowski, BIK, SGH
Z rynku finansowego

W styczniu liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 51,3% w porównaniu do grudnia 2023 r.

„Spadek o ponad 50% liczby wnioskujących [ o kredyt mieszkaniowy ] w styczniu 2024 w porównaniu z grudniem 2023 r. jest bezpośrednio następstwem zamknięcia przyjmowania wniosków kredytowych składanych w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2%, który odpowiadał za około połowy akcji kredytowej w II połowie 2023 r.”, mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Grupy BIK komentując BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe w styczniu 2024 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
kradzież tożsamości, wirtualna ręka w czarnej rękawiczce wyłaniająca się z ekranu laptopa, sięgająca po portfel
Cyberbezpieczeństwo | Edukacja finansowa

BIK ostrzega: co piąty Polak nie wie co może się stać w przypadku wycieku jego danych osobowych

Zbyt niska świadomość zagrożeń i złudny optymizm w zestawieniu z nasilającymi działaniami cyberprzestępców może prowadzić do wyłudzeń danych, pociągających za sobą straty finansowe. Według badania BIK, 43 proc. osób w wieku od 18 do 44 lat oraz 29 proc. osób w wieku 45 lat i starszych miało osobistą styczność z co najmniej jedną próbą wyłudzenia danych w 2023 roku. Co piąty Polak nie wie co może się stać w przypadku wycieku jego danych osobowych. Dlatego w związku z Dniem Ochrony Danych Osobowych (28.01.) warto przypominać o skutkach wyłudzeń oraz o tym, jak zadbać o właściwą ochronę swoich prywatnych danych, podkreślają eksperci BIK.

CZYTAJ WIĘCEJ
banknoty w maszynie do liczenia
Z rynku finansowego

Kontynuacja wzrostów na rynku kredytów w listopadzie 2023 r.

W listopadzie 2023 r., w porównaniu do listopada 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+255,7%), kredytów ratalnych o (+91,9%), kart kredytowych (+10,6%) oraz kredytów gotówkowych (+8,9%). W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość również we wszystkich produktach kredytowych: kredytach mieszkaniowych (+339,4%), kredytach ratalnych (+41,3%), kredytach gotówkowych (+18,8%) oraz limitach na kartach kredytowych (+15,2%).

CZYTAJ WIĘCEJ
stosy monet, modele domów
Nieruchomości

O 193% więcej klientów r/r wnioskowało o kredyt mieszkaniowy w listopadzie 2023 r.

O 255,4% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość Indeksu oznacza, że w listopadzie 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 255,4% w porównaniu do listopada 2022 r. – poinformował BIK.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2023/11

Raport Specjalny – IT@BANK 2023 | Bezpieczeństwo – BIK SA | W obliczu cyberzagrożeń | Perspektywa klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz instytucji finansowych

Jakie są dominujące ryzyka i zagrożenia uczestników obrotu gospodarczego? Która technologia przynosi rozwiązanie przejawiające się najwyższym poziomem zabezpieczenia przed fraudem? O tym, a także o skali zagrożeń, świadomości cyberataków oraz o współodpowiedzialności za bezpieczeństwo sektora bankowego i jego klientów, opowiada Raport Antyfraudowy BIK – nowa edycja za rok 2023.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kredyt hipoteczny - dom, pieniądze i napis bank
Z rynku finansowego

W październiku średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego najwyższa w historii

O 254% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w październiku 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość Indeksu oznacza, że w październiku 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 254% w porównaniu do października 2022 r.

CZYTAJ WIĘCEJ
BIK logo
Z rynku finansowego

Wrzesień najlepszym miesiącem dla rynku kredytów hipotecznych od grudnia 2021 roku

We wrześniu 2023 r., w porównaniu do września 2022 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej wszystkich rodzajów produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+173,6%), kredytów ratalnych o (+57,1%), limitów w kartach kredytowych (+0,9%) oraz kredytów gotówkowych (+0,8%). W ujęciu wartościowym również banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość wszystkich czterech produktów kredytowych: kredytów mieszkaniowych (+232,7%), kredytów ratalnych (+26,1%), kredytów gotówkowych (+13,2%) oraz limitów na kartach kredytowych (+13,0%).

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 13