BIK: w maju ’24 średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego była najwyższa w historii

BIK: w maju ’24 średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego była najwyższa w historii
Fot. stock.adobe.com / Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O 45,4% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w maju 2024 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wartość Indeksu oznacza, że w maju 2024 roku, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 45,4% w porównaniu do maja 2023 roku, poinformował BIK.

W maju 2024 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 26,99 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 22,37 tys. rok wcześniej, co przekłada się na wzrost r/r o 20,6%.

W porównaniu do kwietnia 2024 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy jednak spadła o 16,6%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w maju 2024 roku 435,54 tys. zł i była wyższa o 14,8% niż w maju 2023 roku. W porównaniu do kwietnia 2024 roku. nieznacznie wzrosła o 0,7%.

Czytaj także: Sektor pośrednictwa finansowego z rekordową sprzedażą kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale 2024 roku

Bez Bezpiecznego Kredytu 2% popyt na kredyty spadł

Prof. Waldemar Rogowski, BIK, SGH

– Popyt na kredyty mieszkaniowe zgodnie z przewidywaniami wyhamował po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2%. Obecnie jest on niższy o około 30-40% niż w II półroczu 2023 roku, ale jednak pozostaje on wyraźnie wyższy (o 30-40%) niż w pierwszym półroczu 2023 roku.

Pomimo obaw nie spadł on więc do poziomu sprzed uruchomienia Programu.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wartość bieżącego odczytu Indeksu Popytu jest liczba wnioskodawców. Jest ona wyższa w ujęciu rocznym, wzrosła z 22,37 tysięcy w maju 2023 roku – do 26,99 tysięcy w maju 2024 roku.

Ponad 20% wzrost liczby wnioskujących w porównaniu do maja ub.r. jest w dużej mierze efektem ówczesnego „zamrożenia” popytu na kredyty mieszkaniowe w wyniku wysokiego poziomu stóp procentowych oraz realnego spadku wynagrodzeń, mamy więc efekt niskiej zeszłorocznej bazy, który częściowo odpowiada za majowy poziom Indeksu. Efekt ten będzie w kolejnych miesiącach negatywnie wpływał na wartość Indeksu.

Co więcej, w maju w porównaniu do miesiąca wcześniej wystąpił spadek liczby osób składających wnioski o kredyt hipoteczny o 16,6% – wyjaśnia dr hab. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Grupy BIK.

Czytaj także: Forum Bankowe 2024 o przyszłości kredytowania mieszkalnictwa

Wzrosła średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego

– Drugim ważnym aspektem determinującym poziom Indeksu jest wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do 435,5 tys. zł – to kwota o prawie 15% wyższa niż w maju 2023 roku. Jest ona najwyższa w historii.

Jest to efekt nadal rosnących cen nieruchomości.

Wnioskowaniu o coraz wyższe kwoty kredytów sprzyja wzrost zdolności kredytowej w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń przy stabilnym poziomie stóp procentowych.

Jednak wzrost zapotrzebowania na kredyty mieszkaniowe stymulować może nowy program wsparcia kredytobiorców. Jego brak spowoduje zaś stabilizację liczby wnioskodawców na poziomie około dwudziestu kilku tysięcy osób – dodaje prof. Waldemar Rogowski.

BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe: o 45,4% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w maju 2024 r., wykres

Aktualne informacje o rynku kredytowym prezentujemy na stronie Analizy rynkowe oraz w Newsletterze kredytowym BIK.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK