Sektor pośrednictwa finansowego z rekordową sprzedażą kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale 2024 roku

Sektor pośrednictwa finansowego z rekordową sprzedażą kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale 2024 roku
Marcin Czugan. Źródło: ZPF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Ostatni kwartał 2023 r. pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych był u pośredników najlepszy od czterech lat. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ten wynik został dodatkowo poprawiony. To kolejny raz pokazuje, jak ważnym kanałem dystrybucji kredytów hipotecznych są pośrednicy finansowi - wskazuje Marcin Czugan, Prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

ZPF opublikował właśnie najnowsze dane na temat sektora pośrednictwa finansowego w Polsce. Podmioty skupione w ZPF, które wzięły udział w badaniu, reprezentują ponad 90 proc. rynku.

Jak wynika z danych ZPF, w I kw. 2024 r. pośrednicy uczestniczyli w sprzedaży 48,6 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 20,9 mld zł. Ta kwota była wyższa o 10,9 proc. w porównaniu do IV kw. 2023 r. oraz o 329,8 proc. wobec I kw. 2023 r.

Większa sprzedaż kredytów gotówkowych i firmowych

Pośrednicy odnotowali również wzrost sprzedaży kredytów gotówkowych. W I kw. 2024 r. klienci z ich pomocą wzięli 14,1 tys. kredytów gotówkowych o wartości 760,9 mln zł. (+42,3 proc. r/r).

Na zbliżonym do I kw. 2023 r. utrzymała się zaś sprzedaż kredytów firmowych. W I kw. 2024 r. przy udziale pośredników firmom udzielono 2,2 tys. kredytów o wartości 450,5 mln zł (+2,1 proc. r/r).

Komentarze ekspertów z firm zrzeszonych w ZPF

„Pierwszy kwartał 2024 r. był rekordowy dla branży pośrednictwa finansowego w Polsce. W dużej mierze to oczywiście efekt finalizacji wniosków składanych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%” pod koniec ubiegłego roku” – mówi Bartosz Kwieciński, Prezes Zarządu Expander Advisors i dodaje:

„W drugim kwartale sprzedaż z pewnością będzie niższa. Nie tylko nie funkcjonuje bowiem wspomniany program, ale część osób odkłada decyzję o zakupie, oczekując na nowy program „Kredyt na start. Mimo braku programu i wciąż dość wysokiego poziomu stóp procentowych popyt na kredyty hipoteczne utrzymuje się jednak na przyzwoitym poziomie. Sprzyja temu wzrost wynagrodzeń. Ponadto na coraz wyższe wartości kredytów wpływa wzrost cen mieszkań.”

„Za nami pierwszy kwartał 2024, który po niespokojnym 2023 r. przyniósł rekordowe wzrosty
w następstwie równie skrajnego kryzysu całej branży. Program rządowy „Bezpieczny Kredyt 2%”, który nie tylko otworzył rzeszy Polaków drogę do kredytowania, ale też mocno wpłynął na ceny na rynku nieruchomości, a w konsekwencji – wywołał efekt podwyższenia średniej kwoty kredytu – był dominującym tematem minionego kwartału” – mówi Piotr Stempiński, Co-Founder Lendi i zaznacza również:

„Z perspektywy Lendi widzimy jeszcze jeden efekt programu – jako Pośrednicy zostaliśmy beneficjentami ogromnego kredytu… zaufania ze strony naszych Klientów. Staliśmy się przewodnikami po meandrach przepisów i strażnikami skuteczności procesów w obciążonych pracą bankach. I ma to swoje wyraźne odzwierciedlenie w wynikach – widoczny wzrost udziału rynkowego całej branży pośrednictwa hipotecznego.”

Źródło: Związek Przedsiębiorstw Finansowych / ZPF