BIK: o 234% większa liczba pożyczek pozabankowych w styczniu ‘24 r/r

BIK: o 234% większa liczba pożyczek pozabankowych w styczniu ‘24 r/r
Fot. stock.adobe.com / Sheviakova
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W styczniu 2024 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 1 115 tys. nowych pożyczek pozabankowych o wartości 1,567 mld zł. W porównaniu do stycznia 2023 roku przyznano o (+233,8%) więcej pożyczek na kwotę wyższą o (+101,4%), czytamy w komunikacie prasowym Biura.

W styczniowej sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym 58,9% stanowiły pożyczki celowe, 40,0% pożyczki gotówkowe oraz 1,1% karty i limity pożyczkowe.

W ujęciu wartościowym 29,0% to pożyczki celowe, 67,8% pożyczki gotówkowe oraz 3,2% karty i limity pożyczkowe.

Czytaj także: W listopadzie najwięcej celowych pożyczek pozabankowych

Pożyczki celowe – na niższe kwoty, pożyczki gotówkowe – na wyższe

Odmienna struktura liczbowa i wartościowa pokazuje główną cechę polskiego rynku pożyczek pozabankowych. Pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, zaś pożyczki gotówkowe na wyższe, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych i kredytów gotówkowych.

W styczniu 2024 roku w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, dynamika pożyczek gotówkowych w ujęciu liczbowym wynosiła (+49,5%), a w wartościowym (+60,4%).

Średnia wartość nowo udzielonej w styczniu 2024 r. pożyczki celowej wyniosła 761 zł i była o 78,7% niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w styczniu 2023 roku.

Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w styczniu 2024 r. pożyczki gotówkowej wyniosła 2 620 zł i była o 5,6% wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w styczniu 2023 r.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Płatności | BLIK, raty, a może BNPL – jak Polak płaci w sieci

BIK: rośnie udział płatności BNPL

– Rynek pożyczek pozabankowych utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu. W styczniu tego roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK zaraportowały o 234% większą liczbę przyznanych pożyczek na kwotę wyższą o ponad 100%.

Tak znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek pozabankowych wynika w dużej mierze z pożyczek udzielonych na zakupy w Internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat.

To efekt upowszechnienia się metody odroczonej płatności zwanej w sklepach internetowych jako „Kup teraz, zapłać później” i przekształcenia takich zobowiązań w tzw. pożyczki celowe, czyli pożyczki na zakup towarów i usług. Obecnie są one bardzo popularne. W styczniu stanowiły prawie 60% liczby wszystkich udzielonych pożyczek.

Jest ich dużo, natomiast są one udzielane na stosunkowo niskie kwoty. Wartość pożyczki celowej jest o ponad 70% niższa niż średnia wartość pożyczki gotówkowej. Wynika to z tego, że najczęściej tego typu pożyczki celowe finansują zakupy w internecie na niskie kwoty – mówi Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Jak wynika z danych BIK średnia wartość nowo udzielonej w styczniu 2024 r. pożyczki gotówkowej wyniosła 2 620 zł i była o 5,6% wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w styczniu 2023 r.

Więcej informacji w Newsletterze pożyczkowym BIK

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK