XI. Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych

XI. Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych
Tadeusz Białek. XI. Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych. Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
28 listopada 2024 r. w Sheraton Grand Warsaw odbyła się XI edycja Kongresu Rynku Instrumentów Pochodnych, organizowanego przez Związek Banków Polskich. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów z sektora finansowego, regulatorów oraz przedstawicieli instytucji publicznych, by wspólnie omówić kluczowe wyzwania stojące przed rynkiem OTC.

Kongres zainaugurował dr Tadeusz Białek, prezes ZBP, który podkreślił znaczenie tegorocznej edycji, koncentrującej się na reformie wskaźników referencyjnych. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w tworzeniu stabilnych fundamentów dla wdrażanych zmian.

– Rynek instrumentów pochodnych to strategiczny obszar, który wykracza poza core’ową działalność banków, ale jego znaczenie dla funkcjonowania całego systemu finansowego jest ogromne – powiedział prezes ZBP.
 
Uczestnicy XI Kongresu szczególną uwagę poświęcili trwającej reformie wskaźników referencyjnych, która wkracza w kluczową fazę.

Dyskutowano o wdrożeniu wskaźnika finansowania długoterminowego (WFD), istotnego dla stabilności sektora bankowego, oraz strategii zwiększenia zaangażowania inwestorów detalicznych, określanej jako Retail Investor Strategy.

Poruszono również kwestie związane z raportowaniem zgodnym z EMIR, dokumentacją ISDA, a także priorytetami polskiej prezydencji w obszarze rynków kapitałowych.

Eksperci szczegółowo analizowali, w jaki sposób zmieniające się regulacje wpływają na codzienną praktykę uczestników rynku OTC, koncentrując się na wyzwaniach i możliwościach, jakie otwierają przed sektorem.

Dobiesław Tymoczko z Narodowego Banku Polskiego zaprezentował wyniki międzynarodowego badania aktywności na rynku instrumentów pochodnych, wskazując na globalne trendy i wyzwania, takie jak rosnąca rola transakcji spekulacyjnych czy zmiany w strukturze walutowej obrotów.

11 Kongres Rynków Instrumentów Pochodnych
XI. Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych 2024. Źródło: ZBP

Czytaj także: XI Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych pod znakiem reformy wskaźników referencyjnych

Jednym z głównych tematów była reforma wskaźników referencyjnych, w tym zastąpienie WIBOR-u nowym wskaźnikiem. Podkreślono, że nowy benchmark pojawi się najpierw w obligacjach skarbowych, a następnie w produktach bankowych.

– Reforma wskaźników referencyjnych to proces, który wymaga wspólnego zaangażowania sektora bankowego, regulatorów i instytucji publicznych. To kluczowy krok w stronę bardziej transparentnego i stabilnego rynku finansowego – zaznaczył dr Tadeusz Białek.

Uczestnicy Kongresu mieli możliwość wysłuchania wystąpienia Axela van Nedereen z EBRD, który przedstawił rolę jaką odgrywają instrumenty pochodne w budowaniu i rozwoju rynku produktów opartych o nowy wskaźnik typu risk free rate.

Jego wystąpienie było otwarciem do panelu dyskusyjnego na ten temat. W dyskusji panelowej moderowanej przez Pawła Preussa z EY wzięli udział: Rafał Matulewicz (PKO TFI S.A.), Janusz Miszczak (EY), Aude Pacatte (EBRD), Olga Szczepańska (NBP), Błażej Wajszczuk (BNP Paribas SA).

Trendy związane ze zrównoważonym finansowaniem wpłynęły także na kształt rynku instrumentów pochodnych, co przekazał w swoim wystąpieniu Peter Werner z ISDA. Przedstawił on zmiany w dokumentacji ISDA wobec inkarnowania czynników ESG do różnych wymiarów aktywności instytucji finansowych.

Czytaj także: Prezes ZBP o stanie prac nad reformą wskaźników referencyjnych

Goście Kongresu zapoznali się także z perspektywą na sprawowanie przez Polskę prezydencji w Radzie UE od początku 2025 roku. Dyrektor Katarzyna Przewalska zaprezentowała informacje na temat bieżącego stanu prac legislacyjnych na poziomie UE z obszaru rynków finansowych.

Jednym z niezwykle istotnych zdarzeń, które wpłyną na kształt rynku OTC w Polsce będą zmiany rozporządzeniu EMIR. O toczącym się procesie legislacyjnym i o nowych obowiązkach jakie pojawią się w najbliższym czasie mówił Marcin Truchanowicz, członek zarządu KDPW i KDPW CCP.

Kolejnym obszarem wzbudzającym nieustannie wiele pytań i wątpliwości są obowiązki raportowe wprowadzone w MIFID II. O tym z czym dziś mierzą się banki i jak można temu zaradzić mówili: Maciej Meder i Dorota Adamus z Zeb Consulting.

Pozostając w tematyce obowiązków wynikających z MIFID II dyrektor Agata Gawin z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego zaprezentowała spostrzeżenia pokontrolne w kontekście best execution i ceny godziwej.

Następnie tematyka Kongresu przeniosła się na perspektywę najbliższych lat i to, jak rynek OTC zmieni się w związku z wymogami Wskaźnika Finansowania Długoterminowego. Swoimi prognozami i ocenami podzielił się z uczestnikami dyrektor Janusz Ryfka z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Finalnym punktem Kongresu była debata dotycząca szans i wyzwań w obszarze świadczenia przez banki usług inwestycyjnych. Tłem do tej dyskusji były zmiany zapowiadane w ramach Retail Investor Strategy.

Dyskusję moderowała Anna Biała z Clifford Chance. W dyskusji uczestniczyli: Beata Chmielewska (IZFiA), Maciej Kurzajewski (Into Compliance), Magdalena Raszkowska-Kaczmarek (Citi Handlowy), Mateusz Stępiński (EY-Parthenon) i Maciej Meder (Zeb Consulting).

Czytaj także: Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych o Wskaźniku Finansowania Długoterminowego (WFD)

Kongres Rynku Instrumentów Pochodnych, organizowany przez Związek Banków Polskich od 2010 roku, to jedyne w Polsce wydarzenie skupiające się na tematyce obrotu i regulacji rynku OTC. Jego uczestnicy doceniają wysoki poziom merytoryczny i możliwość wymiany doświadczeń z ekspertami tej wymagającej dziedziny.

XI edycja Kongresu pokazała, że polski rynek finansowy jest gotowy na sprostanie globalnym wyzwaniom i dalszy rozwój w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym.

Organizatorem Kongresu był Związek Banków Polskich.

Partnerem Głównym kongresu był: KDPW i KDPW CCP.

Partnerami Merytorycznymi Kongresu byli: Clifford Chance, EY oraz Zeb Consulting.

11 Kongres Rynków Instrumentów Pochodnych, logo partnera

11 Kongres Rynków Instrumentów Pochodnych, logo partnera2
Źródło: BANK.pl