15 lat Krajowego Punktu Kontaktowego do Spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej

15 lat Krajowego Punktu Kontaktowego do Spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej
Arkadiusz Lewicki | Foto: KPK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowy Punkt Kontaktowy do Spraw Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej działa już od 15 lat – mówił Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK podczas Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W tym czasie przy zaangażowaniu KPK do Spraw Instrumentów Finansowych Programów UE udostępniono 130 tysiącom  przedsiębiorców finansowanie w wysokości 35 miliardów złotych.

Arkadiusz Lewicki wyjaśnił, że instrumenty finansowe programów UE to instrumenty zwrotne centralnie zarządzane przez Komisję Europejską.

Jak zauważył te programy bardzo często operują łatwiejszymi instrumentami niż programy wynikające z polityki rolnej czy z polityki spójności.

„Zadaniem KPK było po pierwsze poinformowanie polskiego rynku o istnieniu tych instrumentów finansowych i po drugie  przygotowanie naszych koni wyścigowych czyli instytucji finansowych, które mogą startować w tych programach do zdobywania finansowania” – powiedział Arkadiusz Lewicki  wskazując, ze są to konkursy międzynarodowe, w których o finansowanie ubiegają się przedsiębiorcy z całej Unii Europejskiej.

„W efekcie działania KPK Polska z ostatniego miejsca w rankingach europejskich piętnaście lat temu wskoczyła na 5 miejsce w Europie jeżeli chodzi o wykorzystywanie tych programów” – podkreślił dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego.

Przed nami Invest EU

Odnosząc się do faktu, że są to instrumenty zwrotne zaznaczył, że przedsiębiorca, który zgłasza się po takie finansowanie musi dysponować odpowiednią zdolnością kredytową. Musi również w związku z tym zagwarantować, że pożyczone środki będzie w stanie zwrócić.

Pozyskanie finansowania ułatwiają przedsiębiorcom gwarancje kredytowe oferowane przez europejskie instytucje finansowe oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Mówiąc o dostępnych instrumentach finansowych UE w kolejnej perspektywie wskazał przede wszystkim na program Invest EU.

Jak zauważył w ramach tego programu Komisja Europejska pragnie uruchomić ponad 300 miliardów euro nowych inwestycji w Europie.

„To od przygotowania polskich instytucji finansowych, które staną w szranki z konkurentami z całej Europy zależy ile z tego weźmiemy dla polskich klientów, ile z tego weźmiemy dla polskich przedsiębiorców. Minister Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Banków Polskich za pomocą Krajowego Punktu Kontaktowego wspierają polski rynek w budowaniu przewagi w skutecznym konkurowaniu o te środki dla polskich przedsiębiorców”  – mówił Arkadiusz Lewicki.

Szeroka koalicja na rzecz transformacji energetycznej z udziałem lokalnych instytucji finansowych

Dyrektor KPK odniósł się także do swojej wypowiedzi podczas Forum, w której mówił o pomyśle by do pozyskiwania środków na transformację energetyczną wykorzystać lokalne instytucje.

Jak zauważył w regulacjach unijnych, w uzasadnionych sytuacjach istnieje możliwość łączenia instrumentów zwrotnych z bezzwrotnymi.

W pięciu województwach część powiatów jest przewidziana do objęcia specjalnym programami wspierającymi zieloną transformacje.

Wspomniany pomysł zakłada, jak powiedział Arkadiusz Lewicki „utworzenie szerokiej koalicji na rzecz transformacji energetycznej przez silne lokale instytucje finansowe, banki spółdzielcze, fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeń kredytowych, z udziałem marszałków województw, ministra funduszy i polityki regionalnej, Komisji Europejskiej Europejskiego Banku Inwestycyjnego i BGK.”

„Ta inicjatywa pozwoliłaby w sposób pilotażowy przetestować możliwość łączenia instrumentów finansowych UE,  po to aby  jak najszybciej przeprowadzić skuteczną transformację na poziomie każdego z tych regionów” – zaznaczył dyrektor KPK.

Źródło: BANK.pl