Wysokie podatki największa barierą dla małych i średnich firm w Polsce

Wysokie podatki największa barierą dla małych i średnich firm w Polsce
Podatki Fot. stock.adobe.com/tashatuvango
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dla 60% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) największą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej są wysokie podatki, wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Kolejne utrudnienia dla polskich MŚP to koszty pracy - 50% wskazań oraz nadmiar obowiązków biurokratycznych - 44%.

Dla 60% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw największą przeszkodą w prowadzeniu działalności gospodarczej są wysokie #podatki #firmy #MSP

„Musi martwić, że katalog barier w prowadzeniu działalności, które przedsiębiorcy uznają za najbardziej uciążliwe, w zasadzie nie ulega zmianie. Cały czas system podatkowy, koszty pracy, biurokracja i skomplikowane, niestabilne otoczenie regulacyjne są czynnikami, które są dla firm najbardziej dokuczliwe. A musimy pamiętać, że mikroprzedsiębiorcy odczuwają te problemy znacznie intensywniej, niż większe podmioty. W każdym z tych tematów opublikowaliśmy już niezliczone raporty i stanowiska – widzimy pewne zmiany w dobrym kierunku, ale to wciąż za mało i za wolno” – powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: System opodatkowania firm w Polsce uniemożliwia budowanie klasy średniej. Raport ZPP >>>

Brak środków finansowych na zatrudnianie nowych pracowników

Badanie wykazało, że 64% osób zapytanych o najważniejsze powody niezatrudniania większej liczby pracowników w małych i średnich firmach, wskazało na brak środków finansowych (np. zbyt duże koszty zatrudnienia pracownika).

„Zbyt niskie zyski spowodowane brakiem środków finansowych stanowią także główną przeszkodę, aby małe lub średnie firmy inwestowały swój kapitał. Twierdzi tak 48% ankietowanych” – czytamy w materiale.

Zachętą do rozpoczynania działalności gospodarczej zdaniem 43% badanych firm byłby wydłużony okres płatności preferencyjnej składki ZUS.

„Rekomendowałbym rządowi, by zamiast wymyślać „testy przedsiębiorcy” i ograniczać możliwość rozliczania się podatkiem liniowym samozatrudnionym, przyjrzał się temu badaniu. Polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej przysłuży się wszystkim i gwarantuję, że będzie szybko odczuwalne w budżecie państwa” – podsumował Kaźmierczak.

Czytaj także: Poszukiwanie pieniędzy u przedsiębiorców >>>

Badanie zostało zrealizowane na grupie 733 przedsiębiorców wśród reprezentatywnej po względem ilości zatrudnianych pracowników, próby firm sektora MŚP (do 250 zatrudnionych) w styczniu 2019 roku.

Źródło: ISBnews