Wysokie ceny energii zaważą na przyszłości małych i średnich firm?

Wysokie ceny energii zaważą na przyszłości małych i średnich firm?
Fot. stock.adobe.com/Lubo Ivanko
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
53% firm przemysłowych z sektora MŚP spodziewa się, że wpływ na ich przyszłość w nadchodzących miesiącach będą miały przede wszystkim rosnące ceny energii, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. 40% ankietowanych wskazywało na wysoką inflację, a ponad 31% na braki kadrowe.

Łącznie przedsiębiorcy wymienili sześć najistotniejszych czynników, które mają najmocniej wpływać na badane branże w najbliższym czasie. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Coraz droższa energia i rosnąca inflacja

Siemens Financial Services w Polsce w ramach raportu Index MiU 2022 zapytał przedsiębiorców z branży obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz spożywczej, jakie czynniki będą najbardziej wpływać na przyszłość ich branży. Ankietowani najczęściej wymieniali coraz droższą energię elektryczną (53,35) oraz utrzymującą się wysoką inflację (40%). Co trzeci badany wskazywał również na braki kadrowe (31,3%) i wzrost cen surowców (29%), a co piąty na odczuwalne skutki wojny (20%) oraz problemy z dostępnością komponentów do produkcji (18,7%), wymieniono.

Czytaj także: Za energię elektryczną w Europie płacimy średnio aż o ok. 50 proc. więcej rdr; najwięcej od dziesięcioleci >>>

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem przedsiębiorcy wymieniali dużo większą liczbę czynników, które będą miały istotny wpływ na ich przyszłość w nadchodzącym czasie. Jeszcze 12 miesięcy temu przedstawiciele badanych branż wskazywali przede wszystkim trzy główne czynniki – w tym roku jest ich już aż sześć.

„Warto podkreślić, że każda z badanych branż nieco inaczej oceniała istotność poszczególnych czynników. Wysokie ceny energii były najbardziej istotne dla przetwórców tworzyw sztucznych oraz firm obrabiających metale. Na inflację wskazywali z kolei częściej przedstawiciele branży spożywczej, a rzadziej branży obróbki metali. Znaczące różnice występowały również między odpowiedziami, jakich udziały małe i średnie firmy. Te drugie znacznie częściej wskazywały na braki kadrowe, jako jeden z głównych czynników, który będzie wpływać na ich przyszłość w nadchodzących miesiącach. Takie wyniki jednoznacznie obrazują w jak wymagającym i zróżnicowanym otoczeniu biznesowym funkcjonują obecnie firmy przemysłowe z sektora MŚP” – powiedziała CEO Siemens Financial Services w Polsce Katarzyna Kaczmarek, cytowana w komunikacie. 

Co z tą ekologią?

W tym roku wśród wymienianych przez przedstawicieli badanych branż czynników, które w najbliższych miesiącach będą kształtować rynek, rzadziej niż w roku ubiegłym pojawiała się ekologia (zmiana z 19% do 9%). To zaskakujące, ponieważ producenci powinni dążyć do zrównoważonego rozwoju nie tylko dlatego, by dostosować swoją działalność do ograniczeń i regulacji związanych z ochroną środowiska, wynika także z materiału.

„Zmniejszanie energochłonności zakładów produkcyjnych może wesprzeć budowanie długotrwałej rentowności przedsiębiorstwa, co jest szczególnie istotne w obecnej, wymagającej sytuacji makroekonomicznej. Takie działania mogą również wzmocnić wizerunek marki w oczach klientów i konsumentów. To wszystko przekłada się na wzrost zdolności do konkurowania przedsiębiorstwa. Realizację takich inwestycji mogą ułatwić rozwiązania z zakresu inteligentnego finansowania, które pozwalają obniżać energochłonność zakładów produkcyjnych bez konieczności inwestowania kapitału z góry” – dodał country head of industry sales Grzegorz Jarzębski.

Źródło: ISBnews