Wybory prezydenckie w USA: co zwycięstwo Bidena będzie oznaczać dla rynków finansowych?

Wybory prezydenckie w USA: co zwycięstwo Bidena będzie oznaczać dla rynków finansowych?
Fot. stock.adobe.com/Jon Anders Wiken
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Joe Biden zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wybór demokraty znacząco wpłynie na regulacje finansowe, choć jego agenda wyborcza nie zakładała, aby był to główny priorytet w kolejnej czteroletniej kadencji. Kampania prezydencka wyraźnie bowiem wskazała na COVID-19, ożywienie gospodarcze, opiekę zdrowotną, sprawiedliwość społeczną, transformację klimatyczną i sprawy międzynarodowe jako kluczowe obszary zainteresowania przyszłej administracji rządowej w USA.

Douglas Elliott, partner firmy Oliver Wyman, w swojej analizie stwierdza, że wprowadzenie poważnych przepisów w obszarze regulacji finansowych jest nieprawdopodobne. To wymaga szczególnie dużego nacisku ze strony administracji i szerokiego ponadpartyjnego konsensusu do działania w Kongresie. Na dziś wszystko wskazuje zaś, że większość Demokratów w Izbie Reprezentantów będzie minimalna, a w Senacie szansa na zrównanie stanu posiadania (w takiej sytuacji decydujący głos należałby do nowej wiceprezydent) uwarunkowana jest ich podwójnym zwycięstwem w wyborach uzupełniających w stanie Georgia.

Czytaj także: Wybory prezydenckie w USA: Joe Biden wygrywa, Trump zapowiada pozwy sądowe >>>

Jednak to organy regulacyjne mogą same wiele zrobić bez oglądania się na nowe przepisy. W wielu kluczowych obszarach, takich jak np. wymogi kapitałowe i płynnościowe, planowanie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i naprawy, procedury zarządzania ryzykiem, wymogi dotyczące ujawniania informacji, daje się regulatorom i organom nadzorczym dużą swobodę w zakresie wprowadzania zmian. Kluczowe znaczenie będzie więc miało to, kto zostanie wybrany na zasadnicze stanowiska. Do tego potrzebny będzie czas na adaptację, rozpoczęcie analiz, proponowanie zmian, ich ostateczne wprowadzanie i czekanie na wejście w życie.

Czytaj także: Giełdy reagują silnymi wzrostami na wyniki wyborów prezydenckich w USA >>>

Priorytet gospodarcze Bidena

Na dziś wiadomo, że team kandydata Joe Bidena nie przedstawił szczegółowych propozycji w zakresie regulacji finansowych, ale do jego priorytetów należały:  
•    ostrzejsze regulacje dla największych banków;
•    zarządzanie ryzykiem zmiany klimatu i wymogi dotyczące ujawniania informacji;
•    strukturalne zmiany w bankowości detalicznej poprzez zwiększenie roli rządu;
•    pakiet dotyczący sprawiedliwości społecznej;
•    wyższe podatki dla dużych banków i notowanych na Wall Street
•    wdrożenie Bazylei IV i potencjalne dalsze zmiany w wymogach kapitałowych.

Czytaj także: Wyniki wyborów prezydenckich w USA pozytywne dla złotego >>>

Należy także pamiętać, że wskazani przez Bidena dyplomaci i urzędnicy będą również wpływać na globalne inicjatywy regulacyjne. Stany Zjednoczone mają duży wpływ m.in. na standardy regulacyjne opracowane przez organy z Bazylei. 

Tekst powstał na podstawie analizy Douglasa Elliotta, partnera firmy Oliver Wyman.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP