Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie z najwyższym wzrostem od 25 lat

Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie z najwyższym wzrostem od 25 lat
Fot. stock.adobe.com / Cake78
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menedżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 48,7 pkt. w listopadzie 2023 roku z 44,5 pkt. zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Wzrost wskaźnika PMI o 4,2 m/m pkt. był najwyższym w 25-letniej historii badania.

„Wskaźnik PMI mocno wzrósł w listopadzie do 48,7 pkt., w porównaniu do październikowego poziomu 44,5 pkt. Najnowszy odczyt wskazuje, że warunki prowadzenia działalności w sektorze przemysłowym uległy pogorszeniu dziewiętnasty miesiąc z rzędu.

Jednocześnie jednak tempo tego spadku było w listopadzie najwolniejsze w całym okresie spadkowym. Co więcej, wzrost wskaźnika PMI miesiąc do miesiąca o 4,2 pkt był najwyższy w 25-letniej historii badania (z wyłączeniem pandemicznych miesięcy od maja do lipca 2020 roku).

W listopadzie warunki popytowe zbliżyły się do stabilizacji.

Chociaż liczba nowych zamówień spadła dwudziesty pierwszy miesiąc z rzędu – co stanowi drugi pod względem długości okres spadkowy w historii badania – to jednak tempo tego spadku uległo spowolnieniu do najsłabszego w całej sekwencji” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 45,3 pkt.

Czytaj także: KGE 2023: chcemy, by cyfryzacja bezpiecznie przyspieszała i żeby każdy mógł z niej korzystać

Pozytywne przewidywania producentów

W listopadzie znacznej poprawie uległy nastroje polskich producentów dotyczące przyszłej produkcji. Optymizm mocno wzrósł po raz drugi w ciągu trzech miesięcy, osiągając najwyższy poziom od lutego 2022 roku, czyli od okresu tuż przed pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę, podano także.

„Pozytywne przewidywania producentów związane były z inwestycjami w nowe produkty i moce produkcyjne, poprawą warunków gospodarczych w Europie, napływem nowych klientów i spadkiem inflacji” – czytamy dalej.

Znacznie wolniej w listopadzie spadało zatrudnienie, zaległości w realizacji zamówień oraz aktywność zakupowa.

Na ogólne ożywienie popytu w Europie i na świecie wskazuje ponowne wydłużenie czasu realizacji dostaw oraz pierwszy wzrost średnich cen surowców od ośmiu miesięcy, podał S&P Global.

Czytaj także: Wysokie stopy procentowe ograniczą wzrost inwestycji na rynkach wschodzących w 2024 roku

Najlepsze nastroje w firmach od lutego 2022 roku

„Główny wskaźnik pozostaje na poziomie poniżej 50,0 pkt., ale ostatnia dynamika wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo powrotu do obszaru wzrostu w grudniu.

W listopadzie niemal ustabilizowała się liczba nowych zamówień – spadek tego wskaźnika był najmniejszy od marca 2022 roku.

Zgodnie z tą tendencją, prognozy przedsiębiorców z sektora przemysłowego na najbliższe 12 miesięcy są najlepsze od lutego 2022 roku, czyli od okresu bezpośrednio poprzedzającego pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę.

Ożywieniu dynamiki towarzyszyły w listopadzie opóźnienia ze strony dostawców i wyższe ceny zakupu środków produkcji, choć presja inflacyjna w sektorze przemysłowym pozostaje znacznie poniżej 25-letniego trendu” – skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Listopadowy odczyt wskaźnika PMI rozwiewa wątpliwości, że polska gospodarka wkroczyła w fazę ożywienia – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Jej zdaniem, wzrost PKB Polski w 2024 r. może przekroczyć 3 proc.

„Jedynym niepokojącym sygnałem, jak się wydaje, jest pierwszy od ośmiu miesięcy wzrost cen surowców, który – jeśli byłby kontynuowany w kolejnych miesiącach – mógłby przekładać się na wyższe ceny towarów. Na razie, jak wskazano w raporcie, polscy producenci kontynuowali obniżanie własnych cen, aby pobudzić popyt” – dodała.

Czytaj także: Czas szansy w Europie Środkowo-Wschodniej?

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt. oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES