Wiceprezes ZBP: już prawie 3,9 tys. Kont Mieszkaniowych i blisko 28,7 tys. kredytów w programie Pierwsze Mieszkanie

Wiceprezes ZBP: już prawie 3,9 tys. Kont Mieszkaniowych i blisko 28,7 tys. kredytów w programie Pierwsze Mieszkanie
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dotychczas w ramach programu rządowego założono prawie 3,9 tys. Kont Mieszkaniowych, wynika z danych przedstawionych przez wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszkę Wachnicką.

„Bezpieczny Kredyt 2%, stan na 26.10. […] Konta Mieszkaniowe  +183 szt. t/t, łącznie 3860” – napisała Agnieszka Wachnicka na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).

Konto Mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia kont.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Bezpieczny kredyt 2% | Sporo zalet, ale są i wady

Banki udzieliły 27 696 kredytów w ramach programu Pierwsze Mieszkanie

W ramach programu Pierwsze Mieszkanie podpisano 27 696 umów według stanu na 26 października – poinformowała na platformie X (dawniej Twitter) wiceprezes ZBP.

Agnieszka Wachnicka poinformowała, że w ciągu tygodnia liczba umów wzrosła o 3 410.

Liczba wniosków wyniosła 62 929 i wzrosła w ciągu tygodnia o 2 730.

1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wprowadziła ona program Pierwsze Mieszkanie, na który składają się system dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum (Bezpieczny Kredyt 2% z dopłatą państwa do rat) i Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Bezpieczny kredyt 2% | Program Pierwsze Mieszkanie od początku traktujemy priorytetowo

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews