Wicepremier Krzysztof Gawkowski o cyfrowej zimnej wojnie oraz masowej adopcji rozwiązań opartych o AI

Wicepremier Krzysztof Gawkowski o cyfrowej zimnej wojnie oraz masowej adopcji rozwiązań opartych o AI
Krzysztof Gawkowski. BankTech 2024. Fot. Michał Wagner
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„W świecie finansów technologia odgrywa kluczową rolę. Dzięki niej możemy wygodnie płacić, korzystać z aplikacji bankowych czy inwestować oszczędności” – mówił Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji na wstępie konferencji BankTech 2024.

„Przez lata banki w Polsce znajdowały się w awangardzie światowej technologicznej rewolucji. Dodatkowo realnie angażowały się także w cyfrowy rozwój sektora publicznego. To bardzo ważne” – podkreślił wicepremier Krzysztof Gawkowski.

„Dziś wspólnie stoimy wobec dwóch technologicznych wyzwań: cyfrowej zimnej wojny oraz masowej adopcji rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję” – dodał.

Mówiąc o AI i cyberbezpieczeństwie stwierdził, że algorytmy sztucznej inteligencji skutecznie pomagają wykrywać podejrzane działania i zapobiegać oszustwom. Analizują wzorce transakcyjne w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko i skutecznie reagować na nietypowe zachowania.

Wyraził przekonanie, że tegoroczna edycja konferencji BankTech dostarczy wielu cennych informacji na temat najnowszych trendów i innowacji w dynamicznie rozwijającym się obszarze sztucznej inteligencji.

Czytaj także: Specjaliści AI muszą wyjść ze swoich czarnych skrzynek

Dwa ważne projekty dot. AI i cyberbezpieczeństwa

Następnie Krzysztof Gawkowski  omówił najważniejsze inicjatywy, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Resort przygotowuje przepisy, które mają uregulować wykorzystywanie sztucznej inteligencji, tak aby stosowanie  AI było bezpieczne, etyczne i korzystne dla obywateli.

„Wierzę, że sektor bankowy może i powinien zaangażować się w te prace. Gorąco do tego zachęcam. Każdy głos z rynku zostanie wysłuchany. To tym bardziej istotne, że planujemy wprowadzić urząd nadzoru nad AI, wzorowany na Komisji Nadzoru Finansowego, a więc Wasze doświadczenia będą w tym zakresie podwójnie cenne” – zadeklarował wicepremier.

Drugim ważnym projektem w resorcie, który ma być zrealizowany w tym roku, jest wdrożenie nowych ram krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

„Ta kluczowa ustawa ma wzmocnić odporność naszego kraju, instytucji i biznesu na wielu polach” – zaznaczył Krzysztof Gawkowski.

Czytaj także: Polskie banki odgrywają znaczącą rolę w dostarczaniu usług uwierzytelniania dla administracji publicznej

Polska cybertarcza

Krzysztof Gawkowski zapowiedział inwestycje w infrastrukturę i w szkolenia związane z cyberbezpieczeństwem.

Wskazał na konieczność – przy udziale państwa – edukacji obywateli w zakresie bezpieczeństwa oraz cyfrowej higieny. W tych działaniach edukacyjnych liczy na zaangażowanie się sektora finansowego.

„Stworzymy polską cybertarczę i przeznaczymy na nią ponad 3 miliardy złotych” – powiedział.

„Na cyfrowej zimnej wojnie potrzebujemy wspólnych działań, wymiany informacji i wsparcia” – podsumował swoje wystąpienie minister cyfryzacji.